LOADING

Type to search

Tags:

13 sezón šampionátu FIA WTCC v číslech

admin 1 rokem ago
Share

Společnost Eurosport Events a mezinárodní organizace FIA spojili před 13-ti lety své síly a představily světu Mistrovství světa cestovních vozů, jež všichni známe pod zkratkou FIA WTCC.

Na sklonku loňského roku však na světlo světa přišla zpráva, že tento seriál tak jak jej známe končí a že jej nahradí mnohem levnější a přesto snad doufejme i atraktivnější seriál FIA WTCR, ve kterém budou startovat vozy aktuálních specifikací TCR.

Když jsem to slyšel poprvé, velice jsem se zaradoval. Jedná se o dlouho očekávané spojení projektu, u jehož zrodu stál bývalý šéf společnosti Eurosport Events a zároveň současný šéf organizace pořádající sérii TCR International Marcello Lotti, s aktuálním trendem závodění cestovních vozů, a to je přesně to o co organizace FIA a především pak samotní fanoušci tolik stáli.

Není mi sice moc jasné, jak má zkratka FIA WTCR evokovat název World Touring Car Cup (význam původní zkratky FIA WTCC představuje World Touring Car Championship). Lze se pochopitelně domnívat, že písmenko R evokuje písmeno R ze zkratky TCR, a tak nemá smysl nad tím asi víc bádat. Osobně si myslím, že zachování původní zkratky by v daném případě nebylo až tak moc na škodu (těžko ale říci jak se má celá věc právně a kolik kompromisů si tato konečná dohoda vyžádala).

Dříve než však WTCC definitivně odzvoní, pojďme se podívat na některé zajímavé číselné údaje z předcházejících 13-ti sezón.

 

39: Přesně tolik jezdců dokázalo v letech 2005 – 2017 zvítězit v některém ze závodu WTCC. Tím prvním byl Dirk Müller, tím posledním pak Esteban Guerrieri.

15: Těchto 39 jezdců pocházelo z 15 zemí, přičemž nejúspěšnějším národem se stala Velká Británie s 61 vítězstvími (minimálně polovinu z nich má na svědomí trojnásobný šampión Andy Priaulx).

5: Pět jezdců, jež dokázali zvítězit v závodě FIA WTCC mělo zkušenosti z monopostů Formule 1 (co si vzpomínám, tak to byli Tiago Montairo, Jordi Gené, Gabriele Tarquini, Nicola Larini a Alex Zanardi)

293: Tolik bylo za 13 let celkem závodů. Ten první viděla italská Monza, poslední pak Losail v Qataru

26: Přesně tolik zemí WTCC za 13 let navštívilo

5: Podruhé pětka a sice počet městských tratí (Macau, Porto, Pau, Vila Real, Marakeš)

48: Tolik vítězství zaznamenal nejúspěšnější jezdec Yvan Muller. Ten za dobu svého působení dokázal získat také 4 tituly, 29 pole position, 38 nejrychlejších kol, a ve vedení strávil úcty hodných 571 kol

16: Pepe Oriola se v roce 2011 stal nejmladším jezdcem, co kdy zasáhnl do závodu WTCC. Stalo se tak v Brazílii v Curitibě. V roce 2013 se pak v Maroku stal také nejmladším vítězem (18 let, 8 měsíců a 29 dnů).

2.760: To byl nejkratší okruh v šampionátu – městská trať ve francouzském Pau. Nejdelším pak byla legendární Norschleife (25.378 metrů).

2: Německá závodnice Sabine Schmitz startovala ve čtyřech závodech WTCC.  V nich vybojovala právě dva body a stala se jedinou ženou jež dokázala ve WTCC bodovat.

Tags:

2 Comments

  1. Dj Tintil Vantil 3.1.2018

    Poučné!

    Odpovědět
  2. JHvP 4.1.2018

    Díky, zajímavé statistiky. Jen k těm 5 expilotům F1, nepatří tam spíše Gianni Morbidelli (vyhrál tuším předloni v Maďarsku) namísto Jordiho Gené (nevím o tom, že by F1 jezdil, to byl Mark Gené)?

    Odpovědět

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *