LOADING

Type to search

České vzpomínky na Nürburgring: Engeho triumf v F3000

Share

Tomáši Engemu se v roce 2001 podařilo suverénním způsobem opanovat závod Formule 3000 na Nürburgringu.

Pravděpodobně nejsledovanější destinací bude během nadcházejícího víkendu mezi českými motoristickými fanoušky Nürburgring. Na německém okruhu bude mít totiž naše země hned dvě želízka v ohni, když stejně jako minulý týden na Zandvoortu čeká společné představení šampionáty ADAC GT Masters (posádka stáje ISR Frank Stippler-Filip Salaquarda) a ADAC Formuli 4 (Roman Staněk).

Pojďme se ale ještě předtím, než závodní víkend začne, vrátit zpátky v čase a připomenout si některé významné momenty pro český motorsport, které se v minulosti na trati ve městě Nürburg odehrály. V prvním díle tohoto krátkého seriálu se přesuneme zpět do roku 2001, konkrétně do neděle 23. června, kdy na Nürburgringu zvítězil v závodě Formule 3000 český pilot Tomáš Enge.

Šampionát měl tehdy v rámci doprovodného programu Velké ceny Evropy na pořadu dne šestý závod sezony. Vozy této série se tehdy objevily na trati po téměř měsíční přestávce, které předcházelo klání v Monte Carlu. Závod v Monackém knížectví se ovšem nezapsal mezi ty Tomášovy nejsilnější, když byl pod šachovnicovým praporkem odmávnut až na první nebodované 7. příčce.

Německý podnik se již ale v podání libereckého rodáka nesl v úplně jiném duchu. Tehdejší pilot stáje Coca Cola Nordic Racing totiž dokázal nejprve vybojovat pole position v kvalifikaci a poté, co strávil na čele celý závod, si před druhým Markem Webberem (+5,626) se třetím Ricardem Speraficem (+8,663) dojel pro své třetí prvenství v tehdejší „druhé lize“, když navázal na triumfy z Hockenheimringu 2000 a Barcelony 2001.

„Tehdy jsem dokázal využít skutečnosti, že jsem měl s touto tratí díky startům ve formuli Ford a formuli 3 větší zkušenosti než ostatní jezdci,“ vzpomíná Tomáš na 19 let starý závod.

Tomáš Enge slaví po dominantním výkonu svůj třetí triumf ve Formuli 3000.
foto: Charles Coates/LAT Photographic

Díky tomuto vítězství se Tomáš posunul na 2. místo průběžného pořadí a díky odstoupení svého týmového kolegy Justina Wilsona stáhl jeho náskok v čele šampionátu na pouhé tři body.

Ve zbylých pěti závodech se již ale český závodník umístil na pódiu jen jednou, když skončil třetí v Magny-Cours, a nejenže nedokázal Britovi uzmout mistrovský titul, ale v konečném pořadí se ještě propadl na 3. pozici za Marka Webbera, ačkoli vybojoval stejně jako Australan 39 bodů.

Do finálového podniku na Monze již navíc Enge vůbec nenastoupil a nahradil jej jiný Čech Jaroslav Janiš. V „chrámu rychlosti“ jsme ale Tomáše během onoho víkendu přeci jen mohli spatřit. Tentokrát však již jako pilota Formule 1, ve které debutoval v jednom z modrých monopostů stáje Alaina Prosta.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..