LOADING

Type to search

Dramatický úvodní závod Indycar vyhrál Bourdais

dusanczo 11 měsíci ago
Share

Během právě uplynulého víkendu skončilo půlroční čekání fanoušků amerického šampionátu Indycar na start nové sezony. Nový ročník série, který bude premiérovým pro novou generaci vozů, zahájil již tradičně závod v ulicích St. Petersburgu a fanoušci rozhodně neměli o zajímavou podívanou nouzi.

pátek

první volný trénink

Velmi zajímavý byl již pohled na výsledkovou listinu prvního volného tréninku. V něm totiž zajel nejrychlejší čas brazilský nováček Matheus Liest. Čtvrtý muž loňské sezony Indy Lights, který svou debutovou sezonu v Indycar absolvuje ve stáji A.J. Foyt Enterprises, si připsal čas 1:01,7231. Za Liestem zaostal o pouhých 48 tisícin sekundy loňský vítěz ze St. Petersburgu Sébastien Bourdais. Pilot stáje Dalea Coyna obsadil druhou pozici. Třetí nejrychlejší čas zajel jezdec stáje Andretti Autosport Ryan Hunter-Reay. Dobrý dojem zanechal v prvním volném tréninku rovněž další nováček přicházející z DTM Robert Wickens. Kanaďan obsadil šestou pozici. Naopak úřadující šampion Josef Newgarden příliš neoslnil, když zajel patnáctý čas.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

Ve druhém volném tréninku převzal pozici nejrychlejšího pilota Ryan Hunter-Reay, jenž se prezentoval časem 1:00,8295. Druhou pozici obsadil James Hinchcliffe, který na Hunter-Reaye ztratil pouhých 42 tisícin sekundy. Na třetím místě se umístil ve druhém volném tréninku Will Power. Obhájce titulu Josef Newgarden si oproti prvnímu volnému tréninku polepšil a tentokrát uzavíral nejrychlejší pětku. Do nejlepší desítky se opět vešel nováček Robert Wickens. Ten se po šesté příčce z prvního volného tréninku propadl o jednu pozici dozadu a tentokrát obsadil sedmé místo. Překvapivý vítěz prvního volného tréninku Matheus Leist se během druhých tréninkových jízd vrátil „zpět na zem“ a skončil na dvanácté příčce.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

sobota

třetí volný trénink

Vstup do soboty zvládl nejlépe Scott Dixon. Čtyřnásobný šampion z let 2003,2008,2013 a 2015 si totiž ve třetím volném tréninku připsal čas 1:00,7571, čímž se mu podařilo „trumfnout“ dosavadní nejlepší čas víkendu Ryana Hunter-Reaye ze druhého volného tréninku a umístil se na čele třetího volného tréninku. Za Novozélanďanem závodícím ve službách stáje Chip Ganassi Racing se umístily dva „koně“ Rogera Penskeho. Druhý nejrychlejší čas zajel obhájce titulu Josef Newgarden a třetí Will Power. Znovu se dařilo nováčkům. Čtvrtým místem příjemně překvapil britský pilot stáje Eda Carpentera Jordan King. Mezi nejlepší desítku se po dvanácté příčce ve druhém volném tréninku vrátil zpět vítěz prvních tréninkových jízd Matheus Liest, který tentokrát skončil na páté pozici. Nejrychlejší muž druhého volného tréninku Ryan Hunter-Reay nyní obsadil dvanáctou příčku.

kompletní výsledky třetího volného tréninku

kvalifikace

V kvalifikaci, kterou ovlivnil lehký déšť, jsme byli svědky několika překvapivých výkonů. Pole position pro nedělní závod totiž získal hned při své premiéře v Indycar Robert Wickens. Spolu s Kanaďanem se do první řady kvalifikoval Will Power, který zajel druhý nejrychlejší čas. Wickens navíc nebyl jediným novicem, který se dokázal umístit v nejlepší trojici. Do té se totiž vešel také Matheus Leist, který obsadil třetí pozici. A aby toho nebylo málo, i druhé místo ve druhé řadě získal nováček a to Jordan King. Bývalý testovací jezdec Manoru ve Formuli 1 totiž skončil na čtvrtém místě. Vítěz třetího volného tréninku Scott Dixon si vyjel pro start závodu devátou příčku. Mimo Top 10 se v prvních kvalifikačních bojích sezony umístil Josef Newgarden. Loňský šampion obsadil třinácté místo.

kompletní výsledky kvalifikace

neděle

warm-up

Nedělní warm-up patřil Alexanderu Rossimu. Na druhé příčce se umístil třiačtyřicetiletý veterán Tony Kanaan. Třetí pozice patřila v posledních předzávodních jízdách Ryanu Hunter-Reayovi. Úřadující šampion série Josef Newgarden obsadil pátou pozici. Vítěz kvalifikace Robert Wickens do závodního dne nevstoupil zrovna ideálně a skončil až na dvacáté příčce.

kompletní výsledky warm-upu

závod

Úvodní závod letošní sezony se nesl ve velice dramatickém duchu. Na trať totiž vyjel hned v sedmi případech zpomalovací vůz a o tom, kdo si z prvního letošního podniku odveze trofej za vítězství, se rozhodlo až v samotném závěru.

Pro vítězství si nakonec překvapivě dojel Sébastien Bourdais. Francouz dokázal triumfovat i přesto, že kvalifikace se mu příliš nepovedla a do závodu tak vyjel až ze čtrnácté příčky. Bourdais tak dokázal obhájit loňské vítězství, kdy odstartoval dokonce až ze samotného chvostu startovního roštu.

„Stříbro“ si ze St.Petersburgu odváží Graham Rahal, který do úvodního závodu sezony odstartoval dokonce až z poslední pozice.

Na třetí příčce skončil Alexander Rossi, který byl ovšem ještě 2 kola před koncem závodu na druhé pozici a živil naději na vítězství. Poté se ovšem postaral o patrně nejzajímavější okamžik závodu, když v nájezdu do první zatáčky předposledního kola zaútočil na do té doby vedoucího Roberta Wickense, pro kterého tento incident znamenal konec závodu. Pro kanadského nováčka tak velmi slibný debut skončil velmi bolestivě.

Jako čtvrtý projel cílem James Hinchcliffe, pátou příčku obsadil Ryan Hunter-Reay, šestou Scott Dixon, Josef Newgarden zahájil svou cestu za obhajobou titulu sedmým místem, na osmé příčce se umístil loňský nováček Ed Jones, na deváté Marco Andretti a v nejlepší desítce závod dokončil také Will Power, který obsadil desátou příčku.

Co se týče, zbývajících dvou šampionů ve startovním poli, Tony Kanaan dokončil závod na 11. pozici a šampion sezony 2016 Simon Pagenaud skončil ještě dvě pozice za Brazilcem.

Pomineme-li již zmiňované odstoupení Roberta Wickense, cíl závodu nespatřili dále také další tři nováčci René Binder, Jack Harvey a rovněž Matheus Leist, který do svého debutového závodu vyrazil ze třetí pozice.

kompletní výsledky závodu

Šampionát tedy vede po prvním z celkových sedmnácti dílů letošní sezony Sébastien Bourdais s 51 body. Bývalý pilot Toro Rosso ve Formuli 1 vévodil šampionátu i po úvodním závodě loňské sezony a i v následujících závodech ukazoval, že by se s ním mělo počítat. Sezonu mu ovšem zhatilo těžké zranění, které utrpěl během kvalifikace na Indy 500. Bude během letošní sezony přát Francouzovi štěstí více?

Druhá pozice patří Grahamu Rahalovi(40 bodů) a třetí Alexanderu Rossimu(36 bodů).

Zřejmě největší smolař nedělního závodu Robert Wickens se i přesto, že byl v St.Petersburgu klasifikován na osmnácté příčce, nachází v šampionátu s 16 body na patnácté příčce a to díky extra bodům, které obdržel za zisk pole position a nejvíce absolvovaných kol v čele závodu.

kompletní průběžné pořadí

Druhý podnik letošní sezony se uskuteční až 7.dubna na oválu ve Phoenixu.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *