LOADING

Type to search

DTM na Red Bull Ringu: První závod ovládlo Audi, po bizarním závěru vítězí Rast

dusanczo 8 měsíci ago
Share

Úvodní závod rakouského víkendu přinesl po zvláštním závěru závodu vítězství Renému Rastovi, jehož na pódium doprovodili týmoví kolegové Mike Rockenfeller a Nico Müller. Boj o titul po dnešku opět vyznívá o něco lépe pro Paula Di Restu, jenž se vrátil do čela šampionátu.

Pro sobotní závod, který jezdci na rozdíl od předchozích jízd dne absolvovali již na suché dráze, vybojoval v kvalifikaci pole position Daniel Juncadella. První pozici si Španěl dokázal pohlídat také v úvodních metrech závodu. Startovní pole si však nezazávodilo příliš dlouho, neboť na trať vyjel zpomalovací vůz. Důvodem výjezdu safety caru byla přítomnost úlomků v zatáčce Remus, které se zde ocitly po incidentu, který zavinil domácí Philipp Eng. Rakušan totiž kolidoval s Robinem Frijnsem, jenž se následně roztočil a jeho vozu se již nedokázal vyhnout Loic Duval. Francouz za tento incident později zaplatil odstoupením ze závodu.

Na Red Bull Ringu se začalo znovu závodit v pátém kole. Zatímco start zvládl Juncadella na výbornou a udržel se na čele, při restartu již to tak slavné nebylo. Španěl byl totiž dlouhý v nájezdu do první zatáčky, čehož využil Mike Rockenfeller nejprve k přiblížení se k jezdci Mercedesu a na výjezdu ze zatáčky Remus pak také k předjetí a posunu do čela závodu.

Juncadella ale i přes pád na druhou pozici neztratil „Rockyho“ z dohledu a stále se pohyboval v jeho blízkosti. V 15. kole si pak v zatáčce Remus, tedy ve stejném místě, kde se Rockenfeller ujal vedení o dest kol dřívě, na německého závodníka vyšlápl a vrátil se na první místo. Vítěz prvního závodu na Brands Hatch si pak začal na Rockenfellera vytvářet náskok a když se v 19. kole vrátil z boxů jasně před šampionem z roku 2013, zdálo se, že si jede pro své druhé vítězství v sezoně a v DTM zároveň.

Ve 32. kole, v době kdy do vypršení časového limitu zbývalo něco málo přes pět minut a boj o vítězství se již zdál být rozhodnut, ovšem přišel moment, který pak v konečném důsledku zamával s výsledky závodu. Před zatáčkou Jochena Rindta odstavil svůj vůz Timo Glock a na trať se podruhé vydal safety car.

I po letmém restartu na konci 34. kola se podařilo Juncadellovi udržet i přes snahu Mika Rockenfellera první příčku a začal svým soupeřům ujíždět. Ve 6. okruhu ovšem vzaly Španělovy naděje na triumf za své, když ředitelství závodu usoudilo, že pilot Mercedesu restart ulil a potrestalo jej penalizací průjezdu boxy.

Po této zprávě nasvědčovalo vše tomu, že se Mike Rockenfeller opět po roce postaví na nejvyšší stupeň. Kdo ale měl v této chvíli pocit, že je o vítězi rozhodnuto, tak se opět unáhlil.

Za Danielem Juncadellou, který si svůj trest již nestihl odbýt a byl tak potrestán časovou penalizací, totiž projel cílem René Rast. Úřadujícímu šampionovi, jenž stále živí naději na obhajobu titulu, totiž po týmové režii uvolnili jeho týmoví kolegové Müller a Rockenfeller v posledních metrech závodu cestu a mohl se tak radovat již ze čtvrtého letošního triumfu. Zároveň se jednalo o jeho třetí vítězství v řadě.

Mike Rockenfeller se tak nakonec musel spokojit s druhou pozicí a absolutní triumf Audi, které obsadilo kompletní stupně vítězů, podtrhl třetím místem Nico Müller. Je zajímavou shodou náhod, že naposledy obsadily „čtyři spojené kruhy“ kompletní pódium v loňské sezoně právě v Rakousku, konkrétně ve druhém závodě. Ještě zajímavější ale je, že tehdy měla první trojice naprosto stejnou podobu jako dnes.

Čtvrtou pozici obsadil v cíli závodu Paul Di Resta, pátým místem dosáhl svého letošního maxima Jamie Green, šestý dojel domácí Lucas Auer, sedmý skončil Marco Wittmann, jenž dlouho usiloval o třetí příčku, o kterou však po posledním restatu přišel, bodovat se před domácím publikem podařilo osmým místem i druhému Rakušanovi Philippu Engovi, devátý dojel Augusto Farfus a bod za desáté místo si připsal Gary Paffett. Brita, který ped závodem figuroval v čele šampionátu, mimo jiné zbrzdila kolize z úvodního kola, když se při vyhýbání propadl na chvost pole.

Sébastien Ogier dojel ve svém premiérovém závodě v DTM na 12. příčce. Pětinásobný šampion WRC si díky své pozdní zastávce, kterou absolvoval v 26. kole jako poslední, dokonce vyzkoušel také jízdu na čele, kde strávil dvě kola. Francouz na sebe upozornil také po posledním restartu, když svedl souboj s Garym Paffettem.

Daniel Juncadella byl po své penalizaci nakonec klasifikován jako 14.

Kromě již zmiňovaného Loica Duvala a Timo Glocka nespatřil šachovnicový praporek ani Bruno Spengler.

kompletní výsledky závodu

Po tomto závodě se vrátil zpět do čela šampionátu Paul Di Resta (216 bodů), jehož náskok na Garyho Paffetta nyní činí 9 bodů. Z boje o mistrovský titul ale na základě posledních výsledků nesmíme vynechat ani Reného Rasta. Němec po sobotě zaostává na třetím místě za vedoucím Di Restou o 42 bodů, což tři závody před koncem není málo, zároveň se ale také nejedná o nesmazatelné manko.

kompletní průběžné pořadí

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *