LOADING

Type to search

Evropská F3: Ohlédnutí za úvodním podnikem sezóny ve francouzském Pau

janczo 12 měsíci ago
Share

Před dvěma týdny ve francouzském Pau začala nová sezóna evropské F3. Pojďme se společně podívat na to, jak tento víkend probíhal.

1. závod

Úvodní závod této sezóny vyhrál chráněnec Ferrari Číňan Guan Yu Zhou, který tento závod odjel stylem start cíl. S půlsekundovou ztrátou dojel do cíle jeho týmový kolega Estonec Ralf Aron a stupně vítězů uzavřel Daniel Ticktum z Motoparku, který startoval z pole position. Na startu ale protočil kola a propadl se na druhé místo. Do vedení závodu se tak dostal Guan Yu Zhou z Premy a začal všem ujíždět.

Po pár kolech byl závod neutralizován. Devlinu DeFrancescovi totiž selhala spojka a Kanaďan musel zastavit na trati. Daniel Ticktum se tak dostal zpátky do hry o první místo.

Po restartu závodu se příliš dlouho nezávodilo, protože Brit Ben Hingeley z Hitechu nezvládl průjezd vlásenkou Lycee a poškodil si vůz. Tentokrát už na trať musel vyjet skutečný safety car a závod pro Brita skončil.

Hned po restartu závodu se na druhé místo probojoval Ralf Aron, který tvrdě zaútočil na Daniela Ticktuma. Ten to ale nechtěl vzdát a chtěl mu útok vrátit. Vše mu ale pokazil další výjezd safety caru, který musel vyjet na trať po nehodě Keyvana Andrese Sooriho z týmu Van Amersfoort. Mezitím ze závodu odstoupili také Indové Ameya Vaidyanathan a Jehan Daruvala a  také Venezuelan Sebastian Fernandez.

Když safety car zajel do boxů, zbývali do konce závodu pouze tři kola, i když pro Ticktuma to bylo třicet kol. Zezadu se na něj totiž dotíral domácí jezdec Sacha Fenestraz a Brit tak musel zaujmout defenzivní stopu, což ho připravilo o šanci získat druhé místo.

Z vítězství se nakonec radoval Guan Yu Zhou. Druhý dojel Ralf Aron a Prema tak slavila první double v této sezóně. Třetí místo nakonec udržel Daniel Ticktum.

Domácí Sacha Fenestraz se pro tento závod musel spokojit se čtvrtým místem. Francouze mohlo alespoň těšit, že ještě dostane dvě šance na to získat na domácí půdě stupně vítězů.

První pětku uzavřel Marcus Armstrong z Premy a hned za ním dojeli Enaam Ahmed a Alex Palou z Hitechu. Poslední Premou, která dojela v tomto závodě na bodech byla ta, kterou řídil Rus Robert Shwartzman. Bodovanou desítku pak uzavřeli Marino Sato a Juri Vips z Motoparku.

TOP 10 úvodního závodu evropské F3 ve francouzském Pau:

2. závod

Když se podíváte o pár řádků výše, zjistíte, že domácí jezdec Sacha Fenestraz obsadil v úvodních závodě v Pau čtvrté místo. Očividně ho to nabudilo a druhý závod už dokázal vyhrát. Cestu k prvnímu triumfu v této sezóně ale neměl vůbec jednoduchou.

V první polovině závodu byl na Francouzovi nalepený švýcarský jezdec Motoparku a absolvent německé F4 Fabio Scherer.

Fenestraz ale dokázal v půlce závodu trochu zrychlit a začal Švýcarovi ujíždět. O svoji výhodu ale brzy přišel. V levotočivé zatáčce Pont Oscar totiž spolu kolidovali Arťom Petrov a Devlin DeFrancesco. V důsledku toho na trať musel vyjet safety car.

Po restartu závodu se Scherer odhodlal k útoku na domácího Fenestraze, avšak neúspěšně. Jezdec Carlinu si vše pohlídal a zůstal ve vedení tohoto závodu. Brzy ale musel řešit další problém.

Ve francouzském Pau totiž začalo pršet a Fenestraz se měl rozhodnout, jestli přezuje na pneumatiky do mokra nebo jestli zůstane na slickách (pneumatiky do sucha). Problémy s mokrou tratí ale musel řešit také Scherer, kterému to ve vlásence Lycee lehce podklouzlo. Na tuto dvojici se mezitím dotáhl Španěl Alex Palou.

Ve čtrnáctém kole ale přestávalo pršet a Alex Palou ve vlásence Lycee zaútočil na Scherera. Švýcar se ale tomuto útoku ubránil, ovšem Palou si do něj lehce „ťukl“ a Scherer v důsledku toho „ťukl“ do Fenestraze. Francouz a Švýcar měli své vozy v pořádku, ovšem Španěl měl poškozené přední křídlo.

Tři kola před koncem závodu se chtěl Scherer stále dostat na první místo, ovšem tentokrát už své snažení přehnal a v šikaně Foch havaroval. Ještě před ním ale ze závodu odstoupil Brit Daniel Ticktum z Motoparku.

Sacha Fenestraz si tak v poklidu dojel pro své první vítězství v této sezóně a domácí publikum, tak zcela jistě muselo být nesmírně šťastné. Na druhém místě v poškozeným předním křídlem dojel Alex Palou a stupně vítězů uzavřel Marcus Armstrong.

První pětku uzavřeli jezdci týmu Hitech Grand Prix Ben Hingeley a Enaam Ahmed. Druhý a zároveň poslední Carlin, který v tomto závodě bodoval byl ten, který řídil Ind Jehan Daruvala, který obsadil šesté místo. Zbytek bodované desítky pak tvoří Julian Hanses, Ralf Aron, Robert Shwartzman a Mick Schumacher.

TOP 10 druhého závodu evropské F3 ve francouzském Pau:

3. závod

Závěrečný závod evropské F3 ve francouzském Pau byl velmi krátký. Kvůli silnému dešti byl závod po osmi odjetých kolech zastaven a už nebyl restartován. V důsledku toho se v tomto závodě rozdávali pouze poloviční body, protože nebylo odjeto alespoň 75 % celkové délky závodu.

Klíčem k vítězství tedy byl dobrý start, který se nejlépe povedl Ralfu Aronovi, který startoval ze třetího místa. Před sebou měl pouze Enaama Ahmeda, který startoval z pole position, jenže protočil kola a propadl se na druhé místo. Ze druhého místa startoval Alex Palou, který ale zůstal stát na startovním roštu.

Aron si pečlivě hlídal první příčku, dokud v osmém kole nevyjel na trať safety car kvůli kolizi mezi Marcusem Armstrongem a Ferdinandem Habsburgem v boxové uličce. Ještě před tím ale ze závodu odstoupil Devlin DeFrancesco z Carlinu.

Když traťoví maršálové odklidili oba vozy, déšť zesílil, což vedlo k rozhodnutí pozastavit závod. Podle předpovědi počasí se ale situace neměla zlepšovat, a tak byl závod ukončen.

Z vítězství se tak radoval Ralf Aron z Premy. Na druhém místě dojel Enaam Ahmed a stupně vítězů uzavřel Jehan Daruvala. Do bodované desítky se pak ještě vešli Fabio Scherer, Daniel Ticktum, Robert Shwartzman, Mick Schumacher, Jonathan Aberdein, Ben Hingeley a Marino Sato, který získal půl bodu.

TOP 10 závěrečného závodu evropské F3 ve francouzském Pau:

Průběžné pořadí šampionátu jezdců po úvodní podniku sezóny 2018 ve francouzském Pau:

Průběžné pořadí šampionátu týmů po úvodní podniku sezóny 2018 ve francouzském Pau:

Průběžné pořadí šampionátu nováčků po úvodní podniku sezóny 2018 ve francouzském Pau:

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *