LOADING

Type to search

Share

Monako! Víc asi netřeba říkat! Pro řadu lidí se jedná o největší víkend roku. Někomu Monako ale nestačí, a tak si večer po závodě F1 dá ještě 500 mil Indianapolis, které se v posledních letech jezdí ve stejný den jako závod F1 v úzkých ulicích Monte Carla. Pro hardcore fanoušky, ale tento víkend nabízí ještě více, a to jsou závody F2, který zde mají posunutý celý harmonogram a také proto se jela kvalifikace už dnes ve čtvrtek. Kvalifikace F2 má navíc v Monaku trochu jiný formát. Jezdci jsou rozděleni do dvou skupin, přičemž ta druhá skupina bojuje o sudé pozice. Nejrychlejší jezdec z této skupiny, tak může startovat nejlépe ze druhého místa, i když byl absolutně nejrychlejší. První skupina tedy bojuje o ty liché pozice, a tudíž pádem i o pole position. Tu již potřetí v řadě získal Thajec Alex Albon z francouzského týmu DAMS. Ze druhé skupiny byl nejrychlejší Nyck de Vries a poprvé v této sezóně se kvalifikace povedla také Arťomu Markelovi, který obsadil třetí místo.

Jako první na trati byla skupina A v čele s Landem Norrisem, který se velmi rychle ujal vedení. Norris se ale při jednom rychlém kole dostal přes limit, a to se v Monaku nesmí. Trať v Monte Carlu ho potrestala a Brit na výjezdu ze sekce, kde se nachází slavný bazén havaroval. Jezdec Carlinu ale mohl v jízdě pokračovat, a i když měl výrazně poškozené přední přítlačné křídlo, tak toto kolo dokončil. Pak zajel do boxů a na další výjezd už mu nezbyl čas. Brit tak mohl pouze sledovat, jak se propadá pořadím dolů. Ve skupině A nakonec obsadil předposlední místo a do zítřejšího závodu měl tedy odstartovat ze sedmnáctého místa. Na Brita se ale přilepila další smůla! Ve čtvrté zatáčce totiž blokoval Alexe Albona a sportovní komisaři mu za to udělili penalizaci ztráty tří míst na startu hlavního závodu, což by ho za normálních okolností odsunulo na poslední místo, nakonec by si ale o jednu pozici ještě polepšil. Z kvalifikace byl totiž diskvalifikován Maximilian Günther, který nezajel k technickým delegátům FIA na převážení vozu. Podobný problém měl před pár lety v F1 také Carlos Sainz, který to odůvodnil tak, že zde v Monaku to výstražné světlo, které jezdci značí, že má zajet na zmiňované převážení, není moc vidět. Jezdec Ardenu tak musí do zítřejšího závodu odstartovat z boxů. V Monaku ale platí speciální pravidla a ta penalizace, kterou Norris dostal ho tedy odsunula pouze o jednu pozici níže. Vliv na měla Güntherova penalizace. Brit tedy nakonec do závodu odstartuje v osmnáctého místa.

Na Norrise a Günthera se dnes lepila smůla. Smůle se dnes ale úspěšně vyhnul Antonio Fuoco z českého týmu Charouz Racing System, který byl v této skupině třetí nejrychlejší a do hlavního závodu tedy odstartuje z pátého místa.

Když první skupina dojezdila a o tom, kdo získá pole position už bylo rozhodnuto, se na trati ukázala také druhá polovina startovní pole v čele Nyckem de Vriesem. Kvalifikace této skupiny probíhala klidně tedy až do poslední minuty v rámci, které v zatáčce Sainte-Dévote havaroval Sergio Sette Camara, který tak zmařil šance svých soupeřů na to ho překonat a v této skupině nakonec obsadil druhé místo a do závodu tedy odstartuje z místa čtvrtého.

Ve skupině B byl nejrychlejší Nyck de Vries, který byl zároveň nejrychlejší také v tréninku, který jeli všichni najednou. Třetí místo zde obsadil Luca Ghiotto, který do zítřejšího závodu odstartuje z šestého místa. Kvalifikace se moc nepovedla Louisu Delétrazovi z českého týmu Charouz Racing System, který do hlavní závodu odstartuje z patnáctého místa.

Samotný závod pak začíná zítra v 11:30 středoevropského letního času.

Konečné výsledky kvalifikace F2 na hlavní závod v Monaku:

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *