LOADING

Type to search

F2 v Yas Marině: Zlatý konec pro české barvy, poslední závod sezony ovládl Fuoco

dusanczo 8 měsíci ago
Share

Ve sprintu Formule 2 v Abú Dhabí si dojel pro vítězství Antonio Fuoco. Na druhém místě dojel do cíle Lando Norris, který se stal letošním vicemistrem, a na třetím místě skončil po startu z pole position Roberto Merhi. Šampion George Russell zakončil sezonu čtvrtou příčkou.

Do posledního závodu letošní sezony Formule 2 vyrážel z pole position Roberto Merhi. Velmi slibná byla výchozí pozice také pro jezdce české stáje Charouz Racing System. Antonio Fuoco totiž po včerejší sedmé příčce doplnil španělského pilota v první řadě a druhý jezdec stáje Louis Deletraz si šestým místem zajistil start ze třetího místa.

Závod se ovšem nepodařilo odstartovat hned na první pokus. O toto odložení a nové zaváděcí kolo se postarali Sean Gelael, jenž na startovním roštu částečně stál mimo svůj slot a také Sérgio Sette Camara. Brazilskému jezdci totiž zhasl motor.

Druhý pokus závod odstartovat již dopadl úspěšně. Nejlépe se start podařilo Antoniu Fuocovi, který se okamžitě posunul do čela závodu a odsunul tak bývalého pilota Formule 1 Merhiho na druhou příčku. Louis Deletraz naopak v prvních metrech závodu tak úspěšný jako jeho týmový kolega nebyl, když jej pokořili De Vries, Norris a čerstvý šampion Russell, což Švýcara odsunulo až na šestou příčku.

Pod zelenými vlajkami si ovšem jezdci nezazávodili příliš dlouho, neboť již ve druhém kole byla vyhlášena fáze virtuálního safety caru. Stalo se tak kvůli incidentu ve 14. zatáčce mezi Seanem Gelaelem a Nikem Karim. Zatímco pro Indonésana skončil závod ihned, finský pilot dokázal svůj vůz dopravit alespoň ke svým mechanikům, kde ale také odstoupil. Kromě Gelaela s Karim se stali obětí úvodního okruhu také Tadasuke Makino, který rovněž skončil mimo trať ve 14. zatáčce.

K restartu závodu pak došlo ve třetím kole. Ani v této fázi ovšem nikdo nedokázal Antonia Fuoca na čele závodu ohrozit. Ital si tak s náskokem 1,7 desetin sekundy dojel pro své druhé letošní prvenství a Charouz Racing System tak učinil za svojí debutovou sezonou ve Formuli 2 zlatou tečku.

Zatímco v případě boje o vítězství se jednalo o Fuocovu „one man show“, o držiteli „stříbra“ se rozhodlo až v samotném závěru. Jako druhý nakonec projel cílem při své derniéře v šampionátu Lando Norris. Budoucí pilot McLarenu se do závodu vydal ze čtvrté příčky. Ve druhém kole těsně před vyhlášením VSC se pak Brit posunul na třetí místo před De Vriese a v posledním kole se dokázal vypořádat také s polemanem Robertem Merhim, který se tak musel v cíli spokojit se třetí příčkou.

Čtvrtým místem zakončil mistrovskou sezonu George Russell, pátý dojel Nyck De Vries, šestým místem se podařilo bodovat také druhému jezdci stáje Antonína Charouze Louisi Deletrazovi, sedmý skončil i přes výlety mimo trať v závěru Arťom Markelov a poslední bodovanou osmou pozici obsadil Alexander Albon.

Na seznam odstoupivších se kromě zmiňovaného tria Kari, Makino, Gelael zapsal také debutatnt Dan Ticktum. Juniora Red Bullu a zároveň letošního vicemistra Evropské F3, který během posledního víkendu sezony nahradil u Ardenu Maximiliana Günthera, vyřadil ze hry problém s převodovkou. Do závodu pak vůbec neodstartoval Arjun Maini.

kompletní výsledky sprintu

Letošní šampion Formule 2 George Russell tak zakončuje sezonu s celkovým ziskem 287 bodů a v příštím roce se na něj mohou těšit fanoušci Formule 1, kde bude hájit společně s Robertem Kubicou barvy Williamsu. Na celkové druhé příčce nakonec končí s 219 body Russellův krajan Lando Norris, jenž po posledním závodě odsunul na celkovou třetí příčku Alexandera Albona (212 bodů). Stejně jako Russella s Norrisem bychom mohli v královně motorsportu vídat v příští sezoně právě také Thajce. Albon je totiž horkým kandidátem na místě u Toro Rosso, kvůli čemuž pravděpodobně dojde k ukončení spolupráce mezi ním a Nissanem ve Formuli E.

Titul v hodnocení týmů pak slaví stáj Carlin (381 bodů), kterou v nejlepší trojici doplňují druhý ART Grand Prix (350 bodů) a třetí DAMS (303 bodů).

kompletní konečné pořadí

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *