LOADING

Type to search

Formule E: Jezdci Techeetahu kritizují kvalifikační formát

dusanczo 5 měsíci ago
Share

Pilotům stáje DS Techeetah Jeanu-Ericu Vergnemu a Andrému Lottererovi se nelíbí současná podoba kvalifikace.

Stáj DS Techeetah nezažila během posledního podniku Formule E v Santiagu zrovna vydařený víkend, když ani jeden z jejích vozů nedokázal bodovat a čínský tým si tak připsal „nulu“ poprvé od ePrix Paříže 2017. Smůla stáj provázela již v kvalifikaci. V ní Jean-Eric Vergne i André Lotterer doplatili na start již v první skupině, kdy byla trať ještě špinavá a v souboji s časem se tak umístili až ve druhé desítce. Dvojice čínského týmu nyní současný kvalifikační formát zkritizovala.

Podle Jeana-Erica Vergneho by neměla být kvalifikace loterií, neboť týmy investují do snahy uspět nemalé finanční prostředky.

„Nerozumím tomu. Vynakládáme spoustu času a peněz, abychom byli nejlepší. Jsme ale penalizováni účinkováním v první skupině. Zvláště na trati jako tato, jejíž vývoj byl masivní. Kvalifikace byla ve Formuli E vždy problémem. Když jsem byl ve F1, nikdo si na kvalifikaci nikdy nestěžoval, takže si nemyslím, že mohou tímto způsobem pokračovat dlouho. Jsou zde velcí výrobci, kteří utrácí spoustu peněz a pak je jejich víkend zničen v první skupině. Dokážu pochopit, že lidé mají loterii rádi, když ale utrácíte tak moc peněz, náš sport by neměl být loterií,“ tvrdí Francouz.

Stejný názor jako jeho týmový kolega má také André Lotterer. Německému závodníkovi se rovněž nezamlouvá způsob rozdělování kvalifikačních skupin, které jsou počínaje letošní sezonou tvořeny podle průběžného pořadí šampionátu.

„Způsob určování těchto skupin není úplně dobrý, neboť podle pořadí v šampionátu musíte startovat s vozy v první skupině a nemyslím si, že je to správný způsob, protože proč bychom měli být trestáni za to, že jsme na čele tím, že budeme vždycky v první skupině. Investujeme spoustu úsilí a zdrojů, abychom byli vpředu a jestliže jste kvůli tomu pravidelně posíláni dozadu, není to zrovna dobré.“

Ačkoli jezdci Techeetahu jsou vůči současnému kvalifikačnímu modelu kritičtí, názor další „oběti“ první kvalifikační skupiny v Santiagu Jeromeho D’Ambrosia již tak černobílý není. Belgičan se sice také domnívá, že současný systém kvalifikace není férový, zároveň si ale myslí, že přináší divákům skvělou show.

„Myslím, že byste jistě měli něco vylepšit, mohli byste něco udělat. Ale víte, na jednu stranu je to dobré pro show. Je pro nás důležité, že vytváříme dobrou show. Je to frustrující a není to ta nejférovější věc, ale současně to vytváří úžasnou show. Takže pokud mluvím jako Jerome, myslím si, že je to nefér. Pokud ale mluvím jako fanoušek Formule E, myslím že to dělá věci docela vzrušujícími,“ vyjádřil svůj názor vítěz letošní ePrix Marrakeše.

Současná podoba kvalifikace, kdy jsou piloti rozdělováni do skupin, funguje ve Formuli E již od jejího premiérového ročníku. Avšak pouze s tím rozdílem, že v úvodní sezoně 2014/2015 se ještě nerozhodovalo o vítězi v Super Pole. K jeho zavedení došlo až v ročníku 2015/2016.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *