LOADING

Type to search

Formule E v Marrakeši: Po kolizi jezdců BMW vítězí D´Ambrosio

dusanczo 5 měsíci ago
Share

Po kolizi jezdců BMW-Andretti Antonia Felixe Da Costy a Alexandera Simse si dojel pro vítězství v ePrix Marrakeše Jerome D´Ambrosio. Společně s pilotem Mahindry vystoupilo na pódium také duo Virgin Racingu Robin Frijns a Sam Bird.

První z mnoha dramat přinesl závod krátce po startu. Postaral se o něj Jean-Eric Vergne. Pilot stáje Techeetah, který se do závodu vydal ze druhé příčky, se totiž v první zatáčce rozhodl zaútočit na vítěze kvalifikace Sama Birda. Tento pokus úřadujícího šampiona ovšem skončil kontaktem a po nich se Francouz ocitl v hodinách, za které zaplatil pádem až na chvost startovního pole.

Vergne touto minelou nezkomplikoval závod pouze sobě samotnému, ale také dvojici jezdců stáje Jaguar Mitchi Evansovi a Nelsonovi Piquetovi Jr., Sébastienu Buemimu a Pascalu Wehrleinovi, kteří se Vergneho roztočenému monopostu museli vyhnout výjezdem mimo trať a rovněž ztratili řadu pozic. Nejvíce utrpěl poslední jmenovaný, jehož vůz navíc utrpěl v první zatáčce „šťouchanec“ od Lucase Di Grassiho a na následky tohoto postartovního chaosu skončila pro německého závodníka jeho premiéra ve Formuli E po prvním kole návštěvou boxů a odstoupením.

Wehrlein nebyl jediným, kdo se po úvodním okruhu zapsal na seznam odstoupivších. Účinkování totiž skončilo po prvním kole rovněž pro pilota HWA Stoffela Vandoorna. Bývalý pilot McLarenu ve Formuli 1 kolidoval po startu se svým týmovým kolegou Garym Paffettem. Brit se pak stal třetí obětí závodu ve 4. kole, když se po defektu pneumatiky roztočil.

Zmatek v prvním zatáčce způsobil změnu podoby nejlepší trojice. Za vedoucího Sama Birda se posunulo duo jezdců stáje BMW-Andretti. Na druhé místo povyskočil Alexander Sims a na třetí příčku se posunul po startu z šestého místa Antonio Felix Da Costa.

Ve čtvrtém kole se podoba první trojice opět měnila, když se Antonio Felix Da Costa posunul na druhé místo před svého týmového kolegu. Po zisku druhé příčky začal Portugalec nahánět také vedoucího Sama Birda, na něhož se v devátém okruhu pokusil neúspěšně zaútočit. O dvě kola později v zatáčce č.5 již ale byl Da Costa úspěšnější a převzal od Birda, který po Da Costově útoku vyjel ze závodní dráhy, první příčku. Pilot Virginu po svém výletu mimo trať navíc nespadl pouze za Portugalce, ale také za druhého pilota BMW-Andretti Alexandera Simse.

Zatímco dvojice jezdců BMW i Andretti Motorsport se poté dokázala na čele osamostatnit a situace v boji o vítězství se zklidnila, pro Sama Birda pád pořadím neskončil. Brit byl totiž ve 14. kole „vystrčen“ z provizorních stupních vítězů zcela a to svým týmovým kolegou Robinem Frijnsem. O kolo později dokonce ztratil ve prospěch Jeromeho D´Ambrosia i čtvrtou příčku a v úvodní zatáčce 16. okruhu spadl pilot Virginu také za Lucase Di Grassiho na šesté místo.

Ještě v tomto kole ale došlo také k další změně na třetí příčce, kterou Robin Frijns ve svých rukou příliš dlouho neudržel a byla mu uzmuta Jeromem D´Ambrosiem. Na Nizozemci si o pár okamžiků později smlsnul také Lucas Di Grassi.

Ve 22. kole ale jezdci Virginu dokázali opět vystoupat pořadím výše, když aktivovali útočný mód a jak Robin Frijns, tak Sam Bird dokázali pokořit Lucase Di Grassiho a společně se třetím Jeromem D´Ambrosiem, který ve 23. kole rovněž aktivoval útočný mód, začali stahovat ztrátu na vedoucí duo Antonio Felix Da Costa-Alexander Sims, které do té doby poklidně kroužilo s pohodlným náskokem na čele a všechno nasvědčovalo tomu, že také druhý závod sezony skončí vítězstvím kombinace BMW-Andretti a Da Costy, které bude tentokrát navíc okořeněno doublem.

Zdánlivě rozhodnutý závod ovšem dostal nový náboj v 25. kole, když se Alexander Sims na rovince před osmou zatáčkou rozhodl zaútočit na první pozici svého týmového kolegy. V osmé zatáčce pak došlo mezi dvojicí ke kolizi, která znamenala pro Antonia Felixe Da Costu konec v závodě. Alexander Sims byl schopný v závodě pokračovat, avšak i on za kolizi zaplatil a to pádem na čtvrté místo. Do čela závodu se posunul Jerome D´Ambrosio. Na stupně vítězů povyskočilo také duo Virginu. Robinu Frijnsovi patřila druhá příčka a Samu Birdovi třetí.

Po tomto incidentu se vydal na trať zpomalovací vůz, který se zpět do boxů odebral až po vypršení časového limitu a jezdcům v té chvíli zbývalo do konce závodu již jen jedno kolo. V něm se Robin Frijns ze všech sil snažil udolat Jeromeho D´Ambrosia a ukořistit jeho první příčku, nakonec to byl ale přece jen belgický závodník, který projel pod šachovnicovou vlajkou jako první a získal tak své třetí prvenství ve Formuli E, z toho první pro Mahindru. Zajímavostí ovšem je, že se jedná o jeho první triumf vybojovaný na závodní dráze. Jak v Berlíně 2015, tak v Mexico City 2016 se totiž vítězem stal až dodatečně, v obou případech po diskvalifikaci Lucase Di Grassiho.

Druhý Robin Frijns nakonec na D´Ambrosia v cíli ztratil pouhých 143 tisícin sekundy. Pro nizozemského navrátilce ale nejde o jeho premiérové pódium ve Formuli E. Radost z pódiového výsledku již totiž okusil roku 2015 v Putrajaye, kde tehdy jako jezdec stáje Andretti dokončil závod na třetím místě. Na pódium vystoupil také Frijnsův týmový kolega Sam Bird, který protnul cílovou pásku jako třetí.

Jako čtvrtý dojel do cíle Alexander Sims. Na páté místo se nakonec dokázal po chybě z úvodu vypracovat Jean-Eric Vergne. Šestý skončil po startu až z 20. pozice Francouzův týmový kolega André Lotterer, sedmou příčku obsadil Lucas Di Grassi, osmou Sébastien Buemi, devátou Mitch Evans a bod za desáté místo si připsal Daniel Abt.

Ani druhá ePrix neskončila bodovaným výsledkem pro Felipeho Massu. Zatímco v Rijádu se Brazilec hned po trojici penalizací umístil až jako 17., v Marrakeši byl v cíli odmávnut jako poslední klasifikovaný na 18. místě.

kompletní výsledky závodu

Do čela šampionátu se po dnešním triumfu posunul Jerome D´Ambrosio (40 bodů). Se ztrátou 12 bodů patří druhá příčka Antoniu Felixovi Da Costovi (28 bodů). Stejný počet bodů jako Portugalec má na svém kontě také třetí Jean-Eric Vergne.

V hodnocení týmů si udržela první příčku stáj DS Techeetah (47 bodů). Druhé místo patří Mahindře (40 bodů) a třetí BMW i Andretti Motorsportu, který doposud nasbíral stejný počet bodů jako indický tým.

kompletní průběžné pořadí

Sezona pokračuje již za 2 týdny závodem v chilském Santiagu.


Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *