LOADING

Type to search

GP3 v Yas Marině: Vítězem historicky posledního závodu se stal Mazepin

dusanczo 8 měsíci ago
Share

Sprint GP3 v Abú Dhabí, který byl posledním závodem letošní sezony a zároveň posledním kláním v historii série, se stal kořistí Nikity Mazepina. Za Rusem proťal cílovou pásku jako druhý Juan Manuel Correa, který ovšem obdržel pětisekundovou penalizaci a spolu s Rusem se tak na pódium podívali jeho týmový kolega Jake Hughes a třetí Simo Laaksonen.

Pro sprint závěrečného podniku letošní sezony a současně historie GP3 vůbec si včerejším osmým místem zajistil start z první příčky Juan Manuel Correa. Vedení udržel Američan ve službách Jenzer Motorsportu také po startu. Za jeho zády se ovšem pořadí měnilo, když se na druhou příčku posunul Giuliano Alesi a na třetí místo povyskočil Nikita Mazepin, když oba překonali Jakea Hughese.

Zelené vlajky ovšem vlály v Abú Dhabí pouze do druhého kola. V tomto okruhu totiž došlo k neutralizaci závodu v podobě fáze virtuálního safety caru, k jejímuž vyhlášení se ředitelství závodu rozhodlo sáhnout po dvojici incidentů z úvodního okruhu. První kolize se odehrála na rovince před osmou zatáčkou mezi Leonardem Pulcinim, Denisem Beckmannem a Anthoinem Hubertem. Zatímco vítěz včerejšího závodu incident přežil, pro německého závodníka a nového šampiona znamenal konečnou. Seznam odstoupivších se pak rozšířili ve 12. zatáčce ještě Pedro Piquet a Jannes Fittje, když se syn trojnásobného šampiona Formule 1 po kontaktu s Richardem Verschoorem roztočil a následně jeho vůz zkřížil cestu právě Fittjemu.

Znovu se na okruhu Yas Marina začalo závodit ve čtvrtém kole a druhý Giuliano Alesi ihned zahájil stíhací jízdu vedoucího Correy, na kterého se již v šestém kole dotáhl. Souboj tohoto dua hrál do karet Nikitovi Mazepinovi a jeho týmovému kolegovi Jakeu Hughesovi, kteří se dokázali k vedoucí dvojici přiblížit.

V sedmém kole ovšem třetí Mazepin nabral malou ztrátu, když vyjel z trati před šestou zatáčkou. O průběžný „bronz“ ovšem nepřišel. Jenom pár okamžiků po Rusových problémech se začaly dít věci v boji o vedoucí příčku. Giuliano Alesi se totiž v osmé zatáčce posunul před Correu a stal se novým lídrem závodu. Ve vedení se ovšem Francouz moc neohřál, neboť již v 11. zatáčce Correa přichystal Alesimu odvetu a vzal si první pozici zpátky.

Ztrátou vedoucí příčky ovšem Alesiho pád pořadím neskončil. V osmé zatáčce nadcházejícího okruhu totiž přišel také ve prospěch Nikity Mazepina o příčku druhou. Vzápětí ale obdržel pilot Tridentu další ránu, když jej sportovní komisaři potrestali pětisekundovou penalizací za nerespektování virtuálního safety caru a v podstatě jej tak vyřadili z boje o prvenství. Syn Jeana Alesiho ovšem nebyl jediným, koho se sportovní komisaři rozhodli potrestat. Za identický prohřešek byl totiž uznán vinným také v té době lídr závodu Juan Manuel Correa a i on obdržel pětisekundový sekundový trest a tak tvrdou ránu pro šance na prvenství.

V devátém kole závodu Alesi definitivně zmizel z pódiových příček, když jej předjel Jake Hughes a posunul se tak na třetí místo. Nudy jsme nebyli svědky ani v boji o první místo, kde Nikita Mazepin dotíral na Juana Manuela Correu a v 11. zatáčce se dokonce pokusil na Američana zaútočit. Útok ovšem skončil Mazepinovým výletem mimo trať a Correa se tak v čele udržel.

Ruský závodník se ovšem ani po tomto nezdaru nevzdal a ačkoli by mu díky Američanově penalizaci stačilo zůstat za jeho zády, v 11. zatáčce posledního okruhu jezdec ART Grand Prix Correu pokořil a dojel si tak pro třetí letošní triumf. Mazepin se zároveň zapsal do historie jako vítěz posledního závodu této série.

Druhý projel pod šachovnicovou vlajkou Juan Manuel Correa, který ovšem v cíli odbržel zmíněnou penalizaci a na druhou pozici tak povyskočil Mazepinův týmový kolega Jake Hughes. Jako třetí byl v cíli klasifikován Simo Laaksonen, který si tak na závěr sezony připsal své premiérové a vzhledem k zániku šampionátu také derniérové pódium. „Bronz“ Fin vybojoval v závěru závodu po souboji s Callumem Ilottem, jenž se musel spokojit se čtvrtou příčku.

Pátý skončil v cíli Ryan Tveter, šestou pozici obsadil po penalizaci Juan Manuel Correa, sedmý skončil Richard Verschoor a stejně jako ve včerejším hlavním závodě si i ve sprintu připsala bod Tatiana Calderón, která obsadila osmé místo.

Druhý penalizovaný hříšník Giuliano Alesi byl nakonec klasifikován až na desáté pozici a z posledního závodu sezony si tak žádné body neodnesl.

kompletní výsledky sprintu

Anthoine Hubert, který dnes své bodové konto po odstoupení v prvním kole nerozšířil, se tak stal letošním šampionem se ziskem 214 bodů. Druhý končí v celkovém pořadí s 16bodovou ztrátou Nikita Mazepin (198 bodů) a třetí pozici obsadil Callum Ilott (167 bodů).

kompletní konečné pořadí

V příští sezoně již šampionát ve své současné podobě zaniká a po sloučení s Evropskou Formulí 3 vznikne nový šampionát Formule 3.

1 Comments

  1. A. Novák 25.11.2018

    Bože, co to je za hovadinu??? 🙁 Nový šampionát F3 bude podobně jako FIA F2 Championship součástí vybraných víkendů Grand Prix!!!

    Odpovědět

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *