LOADING

Type to search

Historicky první závod v Římě ovládl Sam Bird

dusanczo 9 měsíci ago
Share

Historicky prvním vítězem římské ePrix se stal pilot stáje DS Virgin Racing Sam Bird. Britského závodníka doprovodili na pódium úřadující šampion Lucas Di Grassi, který dojel druhý a André Lotterer. Němec obsadil třetí příčku.

Po startu závodu se v jeho vedení udržel poleman Felix Rosenqvist. Na druhé pozici zůstal Sam Bird a také třetí místo si udržel Mitch Evans. Ke změně nedošlo ani na čtvrté pozici, které patřilo Andrému Lottererovi. Skvěle odstartoval Oliver Turvey. Jezdec stáje NIO totižpovyskočil v úvodních momentech závodu na pátou pozici. Na šesté místo spadl Sébastien Buemi, za nímž figurovali jezdci Audi Daniel Abt a Lucas Di Grassi, který na startu rovněž přišel o pozice. Vedoucí muž šampionátu Jean-Eric Vergne zůstal na devátém místě. Na postartovní tlačenici doplatil Alex Lynn. Týmový kolega Sama Birda si poškodil přední přítlačné křídlo.

Ve druhém kole závodu byla nad Lynnem vyvěšena černooranžová vlajka, která jej přinutila zastavit u mechaniků a přišel tak o naději na dobrý výsledek. Mezitím se jiskřilo v souboji o 17. pozici mezi Edoardem Mortarou a José Maríou Lópezem. I přes to, že se jednalo o bitvu v hloubi pole, Argentinec a ani domácí závodník si nebrali servítky a dokonce mezi nimi došlo i ke kontaktu.

Poté nastala poklidnější fáze závodu. Na čele se bezpečně držel Felix Rosenqvist před Samem Birdem a Mitchem Evansem. Kdo si ovšem rozhodně nemohl oddechnout, byl Oliver Turvey. Na Brita totiž neustále dotíral šestý Sébastien Buemi. Těmto švýcarovým útokům Turvey podlehnul v 15. kole a spadl na šesté místo. O kolo později chyboval Nelson Piquet Jr., za což zaplatil pádem na 16. příčku.

Ve stejném kole jsme již viděli také první zastávku v boxech. Jako první se rozhodl vyměnit vůz jezdec stáje Andretti Antonio Felix Da Costa. Další následovaly o kolo později, kdy ke svým mechanikům zamířili mimo jiné také vedoucí dvojice Felix Rosenqvist a Sam Bird. Švéd se i po návratu na trať před Birdem udržel. Novým lídrem závodu se mezitím stal Mitch Evans.

O kolo později se prvním odstoupivším italské ePrix stal Nelson Piquet Jr. Šampion sezony 2014-2015 zůstal stát v boxové uličce a sedmý závod letošní sezony pro něj skončil.

V 17. kole zamířili do boxové uličky Mitch Evans, André Lotterer, Daniel Abt, Lucas Di Grassi a také Jean-Eric Vergne. Jediným, kdo v té chvíli neměl na svém kontě zastávku v boxech, byl Jerome D´Ambrosio. Po těchto zastávkách v boxech Jezdec Dragon Racingu tak převzal vedení v závodě. Belgičan ovšem navštívil své mechaniky v dalším okruhu. Po zastávkách v boxech se vrátil do čela Felix Rosenqvist. Druhá příčka stále patřila Samu Birdovi. Ke změně ovšem došlo na třetím místě, na které se díky dobře zvládnutému pitstopu posunul Sébastien Buemim. Čtvrtá pozice patřila Mitchi Evansovi a pátá André Lottererovi. Ke změně došlo v pořadí došlo také za pilotem Techeetahu. Lucas Di Grassi se posunul před svého parťáka Daniela Abta na šestou pozici. Mimo nejlepší desítku se po zastávkách v boxech ocitl Oliver Turvey.

V 19. kole byla poprvé vyhlášena Full Course Yellow. Zasloužil se o ni Alex Lynn, jehož vůz skončil v bariéře a zařadil se vedle Piqueta na seznam odstoupivších závodníků.

Ve 20. kole v Římě znovu zavlály zelené vlajky. Po restartu se potil André Lotterer. Na pilota stáje Techeetah totiž tlačil Lucas Di Grassi. Pod tlakem byl také Felix Rosenqvist. K lídrovi závodu se totiž blížil Sam Bird. O kolo později byl ovšem pilot stáje DS Virgin Racing dlouhý, čímž dal Švédovi příležitost poodjet. Do vedení se ovšem Bird dostal o dvě kola později. Ve 23. kole totiž Felixe Rosenqvista potkal stejný osud jako v Mexico City a na cestě za triumfem jej zastavily technické potíže, kvůli kterým pro Švéda závod skončil. Bird se tak v tu chvíli stal novým lídrem. Druhá příčka patřila Mitchi Evansovi a třetí Sébastienu Buemimu, na kterého ovšem dotíral Lucas Di Grassi, který se mezitím vypořádal s André Lottererem. Němec jel na pátém místě v závěsu za nimi.

Ve 24. kole Di Grassi za svůj tlak na pilota Renaultu konečně sklidil ovoce a posunul se na třetí pozici. Švýcar navíc musel čelit útokům ze strany Lotterera, před nimiž jej ovšem na chvíli zachránila druhá Full Course Yellow, kterou tentokrát zapříčinil Felix Rosenqvist.

V 26. kole se již ovšem Lotterer s Buemim vypořádal a posunul se tak na čtvrtou pozici, zatímco Němec spadl na páté místo. Na Buemiho se poté velmi rychle dotáhli Daniel Abt a vedoucí muž šampionátu Jean-Eric Vergne. Zároveň se začal tenčit náskok Sama Birda, na kterého se dotahoval Mitch Evans. Pilot Jaguaru měl zálusk na své první vítězství v šampionátu. K vedoucímu duu se začal přibližovat rovněž třetí Lucas Di Grassi. V době, kdy gradoval boj o vítězství, byl Jean-Eric Vergne dlouhý, čímž se mu vzdálili Buemi s Abtem.

V 29.kole se Mitch Evans konečně odhodlal k útoku na Sama Birda, který ovšem ataku odolal a tohoto souboje navíc využil Lucas Di Grassi, který se okamžitě zkoušel dostat před Lucase Di Grassiho. Novozélanďan se tak během pár chvil proměnil z lovce v kořist. Z trojice bojující o vítězství v prvním římském závodě se navíc stala brzy čtveřice, neboť trio měl na dostřel také André Lotterer.

Dvě kola před koncem závodu Di Grassi předjel Evanse. Brazilec si tak připsal další skalp a posunul se na druhou příčku. Ani toto ovšem nebyl konec Evansova trápení, neboť po svém druhém pódiu ve Formuli E toužil také čtvrtý André Lotterer. Ve stejném kole se znovu rozrostl seznam odstoupivších a to díky Josému Maríovi Lópezovi, který poškodil u svého vozu zavěšení.

Cílem závodu projel jako první Sam Bird, který si tak po výhře v úvodním závodě sezony v Hong Kongu připsal již druhý triumf ve čtvrté sezoně. ruhou pozici obsadil Lucas Di Grassi. Šampion sezony 2016-2017 tak zopakoval druhou pozici z Punta Del Este. Nad Brazilcovým výsledkem ovšem visel po závodě otazník. Těsně před cílem totiž ředitelství závodu oznámilo, že bude Di Grassiho vyšetřovat z důvodu nebezpečného vypuštění z boxů. Na třetí příčce nakonec závod dokončil André Lotterer, který nakonec udolal v závěru závodu Mitche Evanse a po druhé příčce v Santiagu získal v Římě své druhé pódium ve Formuli E.

Čtvrtou pozici nakonec v cíli závodu obsadil Daniel Abt, pátou Jean-Eric Vergne, až na šesté místo se nakonec propadl Sébastien Buemi, sedmý skončil Jerome D´Ambrosio, osmý Maro Engel, až devátý Mitch Evans, který v závěru závodu přišel o svou rychlost a bod za desáté místo ukořistil v Římě domácí jezdec Edoardo Mortara.

Jako jedenáctý dojel do cíle Antonio Felix Da Costa, dvanáctý Oliver Turvey, třináctý druhý domácí závodník Luca Filippi, čtrnáctý Nicolas Prost, jehož trápení pokračovalo, patnáctý skončil Tom Blomqvist a jako poslední byl v cíli klasifikován šestnáctý Nick Heidfeld.

Vedení v šampionátu i po dnešku patří se 117 body Jeanu-Ericu Vergnovi. Na druhou pozici se ovšem posunul dnešní vítěz Sam Bird, který aktuálně zaostává za Francouzem o 18 bodů. Na třetí pozici se propadl po dnešním dalším výpadku Felix Rosenqvist. Švéd má na svém kontě 82 bodů. Čtvrtá příčka patří Sébastienu Buemimu(60 bodů), pátá Danielu Abtovi(50 bodů), šestá Nelsonu Piquetovi Jr.(45 bodů), sedmá Mitchi Evansovi(43 bodů), osmá Lucasi Di Grassimu(39 bodů), devátá André Lottererovi(33 bodů) a nejlepší desítku uzavíra s 32 body Oliver Turvey. Jedenáctý je Edoardo Mortara(29 bodů), dvanáctý Nick Heidfeld(21 bodů), třináctý Alex Lynn(17 bodů), čtrnáctý Antonio Felix Da Costa(16 bodů), patnáctý José María López(13 bodů), šestnáctý Jerome D´Ambrosio(12 bodů), sedmnáctý Maro Engel(11 bodů), osmnáctý Nicolas Prost(7 bodů), devatenáctý Tom Blomqvist(4 body) a dvacátý Luca Filippi(1 bod). Jedinými dvěma jezdci bez bodů jsou jednadvacátý Kamuj Kobajaši a dvaadvacátý Neel Jani, kteří se ovšem objevili pouze v úvodním podniku sezony v Hong Kongu.

Mezi týmy stále vede se 152 body Techeetah. Druhý je DS Virgin Racing, jehož jezdci zatím nasbírali 118 bodů a třetí příčka patří se 103 body Mahindře. Čtvrtou pozici drží Audi Sport Abt Schaeffler(89 bodů), pátou Jaguar(88 bodů), šestou Renault e.dams(67 bodů), sedmou Venturi(40 bodů), osmou NIO(33 bodů), devátou Dragon Racing(25 bodů) a na poslední desáté pozici se nachází tým Andretti(20 bodů).

Sezona pokračuje již za 14 dní v Paříži.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *