LOADING

Type to search

IndyCar: Pagenaud se v Indianapolis vrátil na vrchol

Share

Z deštěm ovlivněného závodu IndyCar Series na okruhu v Indianapolis překvapivě vyšel vítězně Simon Pagenaud, který se z triumfu radoval poprvé od roku 2017. Francouz v závěru uzmul první příčku Scottu Dixonovi, který se tak musel spokojit se 2. pozicí. Jako třetí dojel do cíle Jack Harvey, jenž se mezi nejlepší trojicí umístil poprvé.

Druhý květnový víkend přinesl téměř po měsíční přestávce pokračování letošního ročníku IndyCar Series. Pátý podnik sezony 2019 se uskutečnil na okruhu v Indianapolis.

Kvalifikace do závodu, který od roku 2014 tradičně předchází legendárnímu Indy 500, se stala výhradní záležitostí stáje Chip Ganassi Racing. Svou první pole position si totiž vyjel Felix Rosenqvist, společně s nímž se do první řady kvalifikoval jeho týmový kolega Scott Dixon. Nejlepší trojici překvapivě doplnil pilot Meyer Shank Racingu Jack Harvey.

Týmu Chipa Ganassiho patřil zprvu také závod, do jehož průběhu promluvil déšť. Švéd se totiž v čele udržel také po startu a na vedoucí pozici dále strávil prvních 15 okruhů.

Po skončení první žluté fáze, která byla vyhlášena po nehodě krajana lídra závodu Marcuse Ericssona v předposlední zatáčce, ale vystřídal letošního nováčka po jeho probrzdění v první zatáčce na čele jeho týmový kolega Scott Dixon.

V nadcházejícím průběhu závodu pak nasvědčovalo vše tomu, že to bude pětinásobný mistr, který si okruhové klání v Indianapolis podmaní a připíše si své první letošní prvenství.

Zlom ovšem nastal během třetího a zároveň posledního výjezdu zpomalovacího vozu, o který se krátce po svém přezutí na mokré pneumatiky postaral výjezdem ze závodní dráhy Hélio Castroneves a během kterého do té doby lehký déšť zesílil natolik, že k přezutí na obutí pro mokrou trať přinutil také celý zbytek startovního pole.

Po restartu, ke kterému došlo 17 kol před cílem, se pak závod proměnil ve one man show Simona Pagenauda. Francouz, jenž se v době obnovy závodního režimu nacházel na 6. příčce, totiž hned o kolo později pokořil Eda Jonese se Spencerem Pigotem a posunul se na 4. místo.

Po tomto posunu začal šampion z roku 2016 zajíždět o sekundu rychlejší časy než všichni ostatní a dotahoval rovněž v té době třetího Leista společně se druhým Harveym. Zatímco Brazilce „vyšoupl“ z nejlepší trojice v 1. zatáčce 75. kola, Harvey jezdci týmu Penske podlehl na stejném místě o pět kol později.

Pět okruhů před cílem tak před Pagenaudem zůstával již jen Scott Dixon, jehož náskok činil čtyři sekundy. 34letý závodník ale dokázal zajíždět o dvě sekundy rychlejší časy než lídr závodu a nejenže toto manko dokázal stáhnout, ale v 83. kole dokonce dokázal využít Dixonova širokého nájezdu do 7. zatáčky a za pár okamžiků se stal novým lídrem závodu.

Vedení již Pagenaud nepustil a s náskokem dvou sekund na druhého Dixona si po startu z 8. místa dojel pro svůj první triumf v IndyCar od závěrečného závodu sezony 2017 v Sonomě. Zároveň se jedná o jeho třetí vítězství v tomto podniku, čímž dokázal vyrovnat svého týmového kolegu Willa Powera. Australan se zde v minulosti rovněž radoval třikrát.

Pagenauda s Dixonem následoval v cíli na třetí příčce Jack Harvey, který tak dokázal udržet svou startovní pozici a vůbec poprvé se umístil mezi nejlepším triem.

O svůj premiérový pódiový výsledek naopak v závěru přišel Matheus Leist, i přesto si ale pilot stáje A.J. Foyt Enterprises připsal 4. místo a dosáhl tak svého nejlepšího výsledku v americké sérii.

Za Brazilcem se umístilo duo stáje Ed Carpenter Racing. Pátý skončil Spencer Pigot a na šesté pozici dojel do cíle Ed Jones, který v úvodu figuroval dokonce na 2. příčce.

Sedmý dojel obhájce prvenství Will Power. Osmý nakonec po startu z pole position skončil Felix Rosenqvist, který se během tankování postaral hned dvakrát o vzrušení v podobě plamenů na svém voze.

Devátou pozici obsadil Graham Rahal a do nejlepší desítky se vešel také jezdec Dale Coyne Racingu Santino Ferrucci.

Nepříliš vydařený závod má za sebou Josef Newgarden. Vítěz ze St. Petersburgu strávil na čele závodu díky alternativní strategii celkem 20 kol a když se po hromadných pitstopech během závěrečné žluté fáze vrátil na závodní trať před Dixonem, zdálo se, že by se mohl zapojit do bitvy o vítězství.

Tak se ovšem nakonec nestalo, neboť Newgarden při své zastávce vsadil na suché pneumatiky a když déšť zesílil, musel do boxů ještě jednou pro mokré obutí. Během této zastávky jej navíc potkala další komplikace, když  se jednomu z mechaniků zakutálelo sundané kolo a Newgarden obdržel poté trest v podobě odsunu na chvost pole. Klasifikován byl nakonec jako 15.

Američanův týmový kolega Hélio Castroneves rovněž nezažil příliš vydařený návrat do IndyCar Series, když kromě již zmiňovaného výjezdu mimo trať také absolvoval pitstop i přes uzavření boxové uličky a byl „obdarován“ stejným trestem jako Newgarden. V cíli se nakonec „Spiderman“ umístil se dvěma koly ztráty na 21. příčce.

Ještě s větší ztrátou, konkrétně čtyřkolovou, dokončil závod Alexander Rossi. Pro vítěze z Long Beach vyhasly naděje již na rovince před startem, když do něj zezadu narazil Patricio O´Ward. Zatímco novopečený člen juniorky Red Bullu vyfasoval penalizaci průjezdu boxy, Rossi ztratil spoustu času opravami a nakonec obsadil 22. místo.

Kromě Marcuse Ericssona se do cíle nepodíval ani Colton Herta. Pro pilota stáje Harding Steinbrenner Racing, který startoval jako 4. a po celý víkend se prezentoval rychlými časy, skončil závod krátce po prvním restartu, když se ve snaze vyhnout Jacku Harveymu roztočil v 1. zatáčce.

Krátce po něm navíc ve stejném místě skončil ve smyku Ryan Hunter-Reay a na trať se tak podruhé vydal zpomalovací vůz. Jezdci Andretti Autosportu pomohl do hodin James Hinchcliffe, který se kvůli zavinění incidentu stal po O´Wardovi druhým pilotem potrestaným penalizací průjezdu boxy.

kompletní výsledky závodu

I přes nejhorší výsledek sezony zůstal Josef Newgarden (182 bodů) ve vedení šampionátu. Jeho náskok v čele již ale činí pouhých šest bodů na druhého Scotta Dixona. Na třetím místě se nachází Alexander Rossi (146 bodů). Simon Pagenaud povyskočil po vítězství na 4. pozici (138 bodů).

kompletní průběžné pořadí

Kolotoč IndyCar Series bude ve „staré cihelně“ závodit opět za dva týdny, když se zde uskuteční slavný závod 500 mil Indianapolis. Přípravy na 103. ročník legendárního klání navíc odstartují již během nadcházejícího týdne v úterý, kdy je na programu první volný trénink.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..