LOADING

Type to search

IndyCar v St. Petersburgu: Na úvod sezony vítězí Newgarden

Share

V prvním závodě letošní sezony IndyCar Series v St. Petersburgu si dojel pro vítězství pilot stáje Penske Josef Newgarden, kterému k triumfu výrazně dopomohla vhodně zvolená strategie. Společně s Američanem se umístili v nejlepší trojici také úřadující šampion Scott Dixon, jenž obsadil druhou příčku, a Will Power. Australan skončil třetí.


Na startu závodu si vítěz včerejší kvalifikace Will Power pohlídal vedení. Stejně dobře jako Australan již ale neodstartoval jeho týmový kolega Josef Newgarden, jemuž uzmul druhou pozici Felix Rosenqvist. Čtvrté místo udržel Scott Dixon a na pátou příčku pak povyskočil před svého týmového kolegu Hunter-Reaye Rossi.

V dalších kolech Power kontroloval vedení. Svému nejbližšímu pronásledovateli Rosenqvistovi však nijak výrazně neujížděl, když se rozestup mezi pilotem týmu Penske a švédský nováčkem většinou pohyboval kolem jedné sekundy.

Ve 13. kole závodu bylo jasné, že se vítězi předchozích dvou ročníků tohoto podniku Sébastienu Bourdaisovi letos dosáhnout hattricku nepodaří. Francouze totiž zradil motor a stal se tak prvním odstoupivším. Čtyřnásobný šampion Champ Car však odstavil svůj vůz vhodně v únikové zóně 10. zatáčky a vyhlášení žluté fáze tak nebylo nutné.

V obavě z první neutralizace závodu byl ovšem ke svému pitstopu na konci tohoto okruhu povolán lídr závodu Power, který ke svým mechanikům zamířil skutečně na poslední chvíli a jeho nájezd do pitlane byl tedy poněkud divoký.

Svou zastávkou přepustil Power vedení Rosenqvistovi. Ten si tak připsal svá první kola v čele závodě IndyCar, než se v 16. kole odebral k mechanikům i on. Svých tří kol na čerstvých pneumatikach však dokázal Power výborně využít a nováčkova ztráta tak narostla po návratu na trať na čtyři sekundy.

O kolo později si svůj první pitstop odbyli také Josef Newgarden, Scott Dixon a Ryan Hunter-Reay. První jmenovaný se dokázal vrátit na trať před Felixe Rosenqvista. Pilot stáje Chipa Ganassiho však využil výhody zahřátých pneumatik a Newgardena vzápětí pokořil.

Na konci 18. kola se po jednom okruhu v čele vydal do boxů také Alexander Rossi a podoba vedoucího kvarteta tak byla znovu stejná jako před pitstopy.

Ve 20. kole jsme byli svědky dalších problémů s motorem, které tentokrát stály další účinkování v závodě Ryana Hunter-Reaye. V případě Američana, který vůz odstavil na konci cílové rovinky, si již ovšem traťoví komisaři nevystačili jako v Bourdaisově případě pouze s lokální žlutou vlajkou a ke slovu tak přišel první výjezd zpomalovacího vozu.

Zelené vlajky znovu v St. Petersburgu zavlály ve 24. kole a děly se velké věci. Restart závodu totiž vyšel na výbornou Felixi Rosenqvistovi, který se v první zatáčce posunul před Powera do čela. Loňský vítěz Indy 500 se s touto skutečností nechtěl smířit a v dalších zatáčkách se snažil vrátit úder. Jeho úsilí se ovšem s úspěchem nesetkalo.

Zanedlouho byl ovšem závod přerušen další žlutou fází. V deváté zatáčce 26. okruhu totiž skončil ve zdi Ed Jones. Vozu pilota Scuderie Corsa se navíc nedokázal vyhnout ani Matheus Leist, který si po nárazu ulomil levé zadní kolo a i pro Brazilce tak závod skončil.

Během žluté fáze se pak dostali do potíží Graham Rahal s Marcem Andrettim, kteří si přivodili defekt pneumatiky a museli tak podniknout návštěvu boxů.

Ke druhému restartu závodu došlo ve 34. kole. Zatímco na prvních dvou pozicích se žádné drama nekonalo, na třetí místo Josefa Newgardena si dělal nárok Scott Dixon. Jeho útok ovšem úspěšný nebyl a v dalších zatáčkách musel navíc úřadující šampion čelit tlaku ze strany pátého Alexandera Rossiho, kterého ovšem za sebou udržel.

V 50. okruhu pak čelo zahájilo druhou sérii zastávek v boxech, když mechaniky navštívili Will Power s Alexanderem Rossim.

V dalším kole absolvoval svou druhou zastávku v boxech také lídr závodu Rosenqvist. Bývalé hvězdě Formule E se ale před Powerem udržet nepodařilo a na trať se vrátil až za ním. Mezi oběma piloty to bylo po Rosenqvistově návratu velmi těsné a ke kontaktu nechybělo mnoho.

Šampion z roku 2014 sice vydělal jednu pozici, přesto se ale nenacházel v dobré pozici. Australan byl totiž zdržován před ním jedoucím Spencerem Pigotem.

V 54. kole absolvoval svůj druhý pitstop Scott Dixon. Pětinásobný šampion se na trať vrátil před svého týmového kolegu Rosenqvista a Švéd tak zaznamenal další pokles.

Mezitím Will Power i nadále ztrácel. Pilot Penske se sice vypořádal se Spencerem Pigotem, novou „brzdou“ se mu ovšem stal Marco Andretti.

Tato skutečnost hrála skvěle do karet jeho týmovému kolegovi Josefu Newgardenovi, jenž se do boxů odebral jako poslední ze špičky kolo po Dixonovi a vedoucí pozice zůstala v jeho držení i po návratu na závodní dráhu.

V 58. kole si prohodili pozice Will Power a Scott Dixon, když se „Kiwi“ po tuhé bitvě posunul ve třetí zatáčce na virtuální druhé místo. Tohoto souboje zkoušel využít také druhé „želízko v ohni“ Chipa Ganassiho Felix Rosenqvist, jemuž ale Power odolal.

Druhou příčku Dixon v 62. kole převzal také reálně poté, co se Marco Andretti konečně odebral do pitlane.

V 79. kole se lídr závodu Josef Newgarden vydal naposledy ke svým mechanikům. Scott Dixon s Willem Powerem se v boxech ukázali o kolo později a Felix Rosenqvist zajel ke své poslední zastávce z první čtveřice jako poslední v 81. okruhu.

Po poslední sérii zastávek nedoznala podoba vedoucího kvarteta žádných změn, přičemž ztráta druhého Dixona na vedoucího Newgardena činila sedm sekund.

V závěru se ovšem Dixonovi zejména díky jezdcům o kolo zpět podařilo stáhnout náskok lídra závodu až pod dvě sekundy a ve vzduchu tak visela možnost, že by v boji o první vítězství sezony ještě mohlo dojít k nějakému napětí.

To ale nakonec nepřišlo a Newgarden proťal cílovou pásku s náskokem 2,8 desetin sekundy na Dixona. Američan se tak mohl radovat ze svého prvního triumfu po devíti měsících, když naposledy triumfoval loni v červnu v Elkhart Lake.

Jako třetí závod dokončil po startu z pole position Will Power následovaný Felixem Rosenqvistem. Švéd sice svůj útok na prvenství z první poloviny závodu do konce dotáhnout nedokázal, za svůj debut v americkém šampionátu se ale rozhodně nemusí stydět.

Pátý skončil Alexander Rossi. Šestou pozici obsadil James Hinchcliffe těsně před sedmým Simonem Pagenaudem. Za šampionem z roku 2016 se umístily „mladé pušky“ Colton Herta (8.) se Santinem Ferruccim (9.) a nejlepší desítku zkompletoval pilot stáje Meyer Shank Jack Harvey.

Svou premiéru v IndyCar Series se podařilo dokončit mimo jiné také kombinaci Ben Hanley – DragonSpeed, která obsadila 18. místo.

Kromě zmiňované čtveřice odstoupivších nebylo kvůli technickým problémům umožněno dokončit závod ani Takumu Satóovi (Japonec byl ovšem se dvěma koly ztráty klasifikován jako 19.) a dalšímu expilotovi F1 Marcusi Ericssonovi, jenž tak jistě snil o lepším debutu.

kompletní výsledky závodu

Po prvním závodě sezony má lídr šampionátu Josef Newgarden na svém kontě 53 bodů. Druhý Scott Dixon odjíždí ze St. Pete se 40 a třetí Will Power se 37 body.

kompletní průběžné pořadí

Sezona pokračuje za dva týdny závodem na okruhu Amerik v Austinu, kde bude IndyCar závodit vůbec poprvé.
Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..