LOADING

Type to search

Iowa byla svědkem prvního letošního triumfu Jamese Hinchcliffa

dusanczo 8 měsíci ago
Share

Závod Iowa Corn 300 ovládl James Hinchcliffe, který zvítězil v letošní sezoně poprvé. S úsměvem na rtu mohl Iowu opouštět také Spencer Pigot, který obsadil druhou příčku a dosáhl svého nejlepšího umístění v kariéře. Třetí skončil Takuma Sató.

Role favorita patřila před startem jedenáctého závodu sezony týmu Penske. Jezdci této stáje totiž hráli prim jak ve volných trénincích, tak i v kvalifikaci, v níž Will Power a Josef Newgarden zajistili stáji Rogera Penskeho kompletní první řadu.

Tím, kdo však protnul v Iowě cílovou pásku jako první, byl James Hinchliffe. Pilot stáje Schmidt Peterson Motorsports startoval do závodu z 11. příčky. Již od začátku ale dokazoval, že se svými ambicemi míří daleko výše a již ve 40. kole se probojoval na třetí příčku a o kolo později mu již patřilo místo druhé. O vítězství pak Hinchcliffe rozhodl v 256. kole, když se mu podařilo překonat do té doby vedoucího Josefa Newgardena. Pro kanadského závodníka se jedná o první letošní vítězství. V IndyCar přitom triumfoval již pošesté. Na zisk dalšího prvenství čekal od loňského dubna, kdy zvítězil v Long Beach.

Dalším hrdinou závodu byl Spencer Pigot. Pilot stáje Eda Carpentera se dosud v letošní sezoně spíše trápil a na svém kontě měl před nedělním závodem pouhá dvě umístění v elitní desítce. Na iowském oválu se ale 24letý Američan dočkal nejen svého nejlepšího letošního výsledku, ale také svého nejlepšího umístění v kariéře, když projel pod šachovnicovým praporkem se ztrátou 2,6 desetin sekundy jako druhý. Ještě čtyři kola před cílem ale nebylo vůbec jisté, že Pigot v nejlepší trojici skončí. V té době mu patřila totiž čtvrtá pozice. Na druhé místo se americký závodník posunul až poté, kdy se do boxů během žluté fázeodebrali v té době druhý Newgarden a třetí Wickens v domnění, že dojde k restartu závodu.

Tato dvojice pitstopů nevynesla umístění mezi nejlepšími třemi pouze Spenceru Pigotovi, ale také Takumu Satovi. Pilot stáje Rahal Letterman Lanigan Racing skončil na třetím místě a ještě o jednu pozici vylepšíl své letošní maximum, kterého dosáhl před dvěma týdny v Elkhart Lake. Právě loňský vítěz závodu 500 mil Indianapolis se postaral o druhé vyvěšení žlutých vlajek, když při předjíždění o kolo zpět kolidoval s Edem Carpenterem a na trati zůstaly ležet úlomky z jeho vozu.

Čtvrtou pozici nakonec v cíli obsadil Josef Newgarden, kterého již zmiňované chybné rozhodnutí připravilo o druhou pozici v cíli. Úřadující šampion a vítěz z Elkhart Lake strávil v čele závodu nejvíce kol ze všech, konkrétně 229 okruhů. Za Newgardenem skončil na pátém místě další chybující v závěru závodu Robert Wickens, který nejenže připravil sebe o třetí umístění v TOP 3, ale také svůj tým dvojité umístění mezi nejlepšími třemi.

Na šestém místě s jedním kolem ztráty dojel do cíle vítěz kvalifikace Will Power, sedmý skončil Graham Rahal, osmý Simon Pagenaud, devátý Ed Carpenter a nejlepší desítku uzavřel Alexander Rossi.

V nejlepší desítce se v Iowě neobjevil Scott Dixon. Novozélanďan, který před startem závodního víkendu figuroval na čele šampionátu, dokončil závod na 12. místě.

Cíl závodu nespatřili trojnásobný vítěz tohoto podniku Ryan Hunter-Reay, jehož potkala porucha, dále jeho týmový kolega Zach Veach, který ve 136. kole zapříčinil svou havárií první žlutou fázi, a nedokončili ani Gabby Chaves s Matheusem Leistem. Jak Kolumbijce, tak brazilského nováčka vyřadila porucha.

kompletní výsledky závodu

I přes druhé letošní umístění mimo nejlepší desítku se v čele šampionátu i nadále drží se 411 body Scott Dixon. Druhý je Josef Newgarden (378 bodů) a třetí příčka patří Alexanderu Rossimu (370 bodů). Čtvrté místo drží Ryan Hunter-Reay (359 bodů), páté Will Power (358 bodů), šesté Robert Wickens (304 bodů), sedmé Grahamu Rahalovi (304 bodů), osmé Jamesi Hinchcliffovi (280 bodů), deváté Simonu Pagenaudovi (279 bodů) a desátá pozice patří Sébastienu Bourdaisovi (254 bodů).

kompletní průběžné pořadí

Sezona bude pokračovat již během nadcházejícího víkendu, kdy IndyCar zavítá do ulic Toronta.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *