LOADING

Type to search

Tags:

Jakub Smrž: \“Hrozně se těším na novou sezonu!\“

ondra 5 roky ago
Share

Jakuba Smrže českému fanouškovi snad netřeba představovat. Kuba má na svém kontě šest let strávených v MS silničních motocyklů a stejně tak šest let ve WSBK, kde se hned šestkrát postavil na stupně vítězů. Od konce roku 2012 závodí český jezdec v britském mistrovství Superbiků. Jak hodnotí loňskou sezonu, s jakými ambicemi vstupuje do letošní, na jaký závodní víkend nejraději vzpomíná? Na to všechno a ještě mnohem více jsme se Kuby zeptali.

Kubo, loňská sezona byla pro tebe po šesti letech první, kterou jste strávil mimo MS Superbiků. Jak bys zhodnotil svou první kompletní sezonu v šampionátu britských Superbiků?
Vůbec to nebylo snadný, protože jsem po dlouhých 6ti letech jel na jiné motorce než na Ducati (nepočítám pár závodů na Aprilii) a navíc jsem neznal většinu okruhů. Byla to hodně těžká sezóna, ale pár závodů se povedlo do desítky, což bylo dobré. A některé závodní víkendy to byl boj, kdy jsem byl rád za každý bod. Rozhodně to nebylo podle mých představ, ale ostudu jsem taky neudělal vzhledem k okolnostem.

Již vloni jsi startoval v elitní třídě Superbiků, kde budeš letos pokračovat a po roce se navíc vracíš k Ducati. To musí být skvělá motivace.
Hrozně se těším, protože testy proběhly dobře a první pocit z motorky i týmu je dobrý. První dva závody budou těžké, protože to nejsou okruhy, které mám nejraději a ještě máme dost věcí, které je třeba vyladit na motorce. Ale myslím, že pokud vše půjde dobře, čeká nás dobrá a zajímavá sezóna.

Jak už jsme zmiňovali, letos tě čeká druhá kompletní sezona v elitní kategorii BSB proti ostříleným mazákům. S jakými ambicemi vstupuješ do letošní sezony?
Jak už jsem se zmínil, první závody ještě budeme dolaďovat motorku, i když i tak mám ambice být co nejvíce na špici. Celkový cíl je dostat se do showdownu, tzn. mezi první šestku po devíti z dvanácti závodních víkendů. Protože těchto 6 jezdců pak jede poslední tři závodní víkendy s velmi podobným počtem bodů, tedy všichni jedou o titul!

Závodní tratě v Británii jsou velice obtížné a na některých se dokonce i skáče. Jak bylo pro tebe náročné přizpůsobit se novým tratím?
Asi jsou trochu fyzicky náročnější, ale spíš je složité se je naučit. A potom na nich ještě jet rychle, to je úplně to nejtěžší. Okruhy už jsem poznal, ale pokud chci být letos mezi nejlepšími, musím ještě porychlit.
\"obrázek\"

Když bychom měli srovnávat WSBK a BSB, v čem jsou hlavní rozdíly těchto dvou šampionátů? Tedy krom toho, že se jedná o světový a národní šampionát. Který tě víc oslovil?
Je to úplně něco jinýho, Mistrovství Světa je samozřejmě nejvíš, ale kvalita BSB není o moc nižší. Je tam víc jezdců ve startovním poli a chodí víc diváků. Navíc charakteristika tratí a domáckosti prostředí BSB dělá závody lepší v tom, že diváci jsou víc zataženi do děje. Ale každé má svoje, rozhodně kvalita jezdců v BSB není o nic nižší než ve WSBK. Mě osobně víc baví BSB, které je víc o samotném závodění, než o politice.

Teď trocha historie. Na který závodní víkend, ať už třeba z WSBK nebo MS silničních motocyklů, se ti vzpomíná nejlépe?
Určitě rád vzpomínám na pole position nebo stupně vítězů ve WSBK. V BSB zatím takových okamžiků nebylo tolik, ale věřím, že to letos přijde.

V minulosti jsi závodil proti jezdcům, kteří mají na svém kontě tituly mistrů světa a dají se už považovat za legendy. Který z tvých rivalů na tebe nejvíce zapůsobil?
Popravdě ani nevím, u každého jezdce je to trochu jiné a záleži na hodně věcech. A zas tak detailně to nestuduji, občas se kouknu na jiné závody, ale soustředím se hlavně na svoje 🙂

V kategorii Moto 3 v letošním roce startují dva čeští talenti Karel Hanika a Jakub Kornfeil. Myslíš, že by se v budoucnosti mohli zařadit mezi světovou elitu?
Věřím tomu, oba kluky sleduju a držím jím palce. Mají skvělé podmínky, takovou šanci kromě Karla Abrahama a Lukáše Peška v Čechách nikdo neměl, takže už je jen na nich, jak to zhodnotí. A samozřejmě je k tomu notná dávka štěstí a souhra dobrých okolností.

Foto: Millsport Ducati
Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *