LOADING

Type to search

Share

Duben je tady a s ním přichází i nová sezóna Formule 2. Již v pátek večer se dozvíme, kdo získá pole position pro sobotní závod, který se koná v bahrajnském Sakhiru. Ten, kdo v tomto závodě dojede na osmém místě, v neděli odstartuje z pole position, protože se první osmička kompletně otočí. To znamená, že ten, kdo v sobotu vyhraje, bude v neděli startovat z osmého místa. Na první pohled se to může zdát komplikované, ale opak je pravdou. F2 je navíc doprovodnou sérií F1, která zahájila svoji sezónu o čtrnáct dní dříve v australském Melbourne. Závod vyhrál jezdec Ferrari Sebastian Vettel. Úřadující šampion F2 Charles Leclerc, který v královně motorsportu také závodí, obsadil třinácté místo. Jak už bylo řečeno, někteří piloti z F2 odešli a jiní zase přišli. Krom změn ve startovním roštu se změnil také kalendář, do kterého se po krátké přestávce vrátilo ruské Soči, které nahradilo španělský Jerez a přibyl také francouzský Le Castellet. Letošní sezóna tedy bude čítat dvacet čtyři závodů. Nyní nám zbývá jediná věc a tou je představit vám jezdce, kteří do těchto závodů nastoupí.

RUSSIAN TIME

Ruský jezdec v ruském týmu, a navíc dva závody v Soči. Co víc si můžou ruští fanoušci F2 přát? Snad jen to, aby Artem Markelov bojoval o titul šampiona. Tento mladý Rus přišel k týmu už v roce 2014 a v loňské sezóně se stal vicemistrem této série, která se dříve jmenovala GP2. Letos bude chtít útočit na titul a jeho bohaté zkušenosti mu v tom můžou pomoci. Jeho týmovým kolegou pro letošní rok bude Japonec Tadasuke Makino, který vloni závodil v evropské F3, kde obsadil celkové patnácté místo. Letos bude chtít ruskému týmu pomoci obhájit titul z loňské sezóny.

PREMA

Italská stáj pro letošní sezónu kompletně obměnila svoji jezdeckou sestavu. Do týmu přišel Sean Gelael a Nyck de Vries. Gelaelova kariéra v F2 začala v roce 2015 u Carlinu. Nezávodil však od začátku sezóny. Před ním pro britskou stáj jezdil Dán Marco Sørensen, který ale po čtvrtém víkendu u Carlinu skončil a nahradil ho Johnny Cecotto Junior. Jednalo se však o dočasnou náhradu. Pak se ke slovu dostal Gelael, který v týmu odjezdil zbytek sezóny. V roce 2016 závodil Gelael pro Campos, v roce 2017 pro Arden a letos ho uvidíme v barvách Premy. Indonésan tedy zatím každou sezónu v F2 strávil v jiném týmu. Týmy v F2 často mění také Holanďan Nyck de Vries, který v této sérii debutoval vloni. Sezónu začal u Rapaxu a ukončil ji u týmu Racing Engineering. Pětkrát se postavil na stupně vítězů, přičemž jednou na nejvyšší stupínek.

DAMS

Francouzskou stáj čeká kromě čtrnácté sezóny také domácí podnik, kde se bude chtít ukázat v dobrém světle. Také proto si možná ponechala Nicholase Latifiho, který pro tuto stáj závodí od roku 2016. V minulé sezóně získal jedno vítězství a devětkrát stál na stupních vítězů. Přesně o jedno vítězství a sedm stupních vítězů méně má jeho nový týmový kolega Alex Albon, který v týmu nahradil Olivera Rowlanda, který z F2 odešel. Thajec předtím dva roky závodil pro ART Grand Prix, přičemž první rok s tímto týmem strávil v GP3, kde v roce 2016 obsadil celkové druhé místo. Porazil ho pouze Charles Leclerc.

ART GRAND PRIX

Další francouzská stáj ve startovním poli F2 letos vsází na nováčky. Tím prvním je testovací jezdec Renaultu Jack Aitken, který se v loňské sezóně stal vicemistrem GP3. Jeho příběh je tedy zatím stejný jako ten Albonův. Oba se stali vicemistry GP3 s týmem ART Grand Prix a oba o rok později debutovali v F2. Debut v F2 čeká také úřadujícího šampiona GP3 a chráněnce Mercedesu George Russella, který v sezóně 2016 v evropské F3 s týmem HitechGP obsadil celkové třetí místo.

MP MOTORSPORT

Nebývá to až tak obvyklé, aby bývalý pilot F1 závodil v juniorské sérii. Dnes je ale všechno možné, a také proto letos na startovním roštu F2 uvidíme Španěla Roberta Merhiho. V této sérii debutoval už vloni a stejně jako Nyck de Vries i on během jedné sezóny závodil pro dva týmy. Tím prvním byl Campos Racing, se kterým odjel dva závody. Později jsme ho mohli vidět v barvách Rapaxu, se kterým odjel osm závodů. Ani v jednom závodě však nedokázal bodovat a letos to bude chtít změnit. Jeho týmovým kolegou bude Švýcar Ralph Boschung, který v loňské sezóně závodil pro Campos.

ARDEN

Stejně jako ART Grand Prix, tak i Arden vsází na sílu nováčků. Prvním z nich je chráněnec společnosti BWT Němec Maximilian Günther, který dva roky závodil pro Premu v evropské F3, kde v roce 2016 obsadil celkové druhé místo a vloni třetí. Günther přišel do F2 z evropské F3. Do této série však vedou ještě jedny dveře a ty využil druhý jezdec Ardenu Nirei Fukuzumi, který dva roky závodil pro ART Grand Prix v GP3, kde v loňské sezóně obsadil celkové třetí místo.

CAMPOS RACING

U španělské stáje se v loňské sezóně vystřídalo hned šest jezdců. Ani jeden z nich však v Camposu letos závodit nebude. Španělská stáj to totiž podepsala s Lucou Ghiottem, který odešel z týmu Russian Time, o kterém už byla řeč. Druhým nováčkem je Izraelec Roy Nissany, který v letech 2013 – 2014 závodil v evropské F3 a poté se na tři roky přemístil do Formule Renault 3.5, která se ale přejmenovala nejdříve na Formuli V8 3.5 a později na Světovou sérii formule V8 3.5.

TRIDENT

Sergio Canamasas, Raffaele Marciello, Callum Ilott a Santino Ferrucci. Ti všichni se u italské stáje postupně stali týmovými kolegy Nabila Jeffriho a právě poslední jmenovaný bude v této stáji závodit i letos. Mladý Američan vloni závodil také v GP3, kde se mu ale tolik nedařilo. V současné době je také testovacím a náhradním jezdcem Haasu v F1. Jeho týmovým kolegou bude další nováček ve startovním poli Ind Arjun Maini. V předchozích dvou letech závodil v GP3 u týmu Jenzer Motorpsort. V debutové sezóně obsadil celkové desáté místo a o rok později místo deváté.

CARLIN

Po roční pauze se do F2 vrací britský tým Carlin, se kterým do této série přichází také poslední nováček letošní sezóny, chráněnec McLarenu a úřadující šampion evropské F3 Brit Lando Norris. Podle mnohých by se mohl stát budoucí hvězdou F1. Jeho budoucnost v královně motorsportu, ale závisí na jezdci McLarenu Fernandu Alonsovi, který mu v tuto chvíli „blokuje“ místo. Jeho týmovým kolegou u britského týmu bude Brazilec Sérgio Sette Câmara, který debutoval v F2 vloni s týmem MP Motorsport.

CHAROUZ RACING SYSTEM

Ačkoliv se to může zdát neuvěřitelné, tak do letošní sezóny F2 zasáhne i český tým Charouz Racing System, pro který budou jezdit Louis Delétraz a Antonio Fuoco. Švýcar debutoval v F2 v roce 2016 s Carlinem. S britským týmem ale odjel pouze dva závody. Poté se přemístil do španělského týmu Racing Engineering, ve kterém odjel první polovinu loňské sezóny. Tu druhou pak odjezdil u týmu Rapax. Co se týče Fuoca, tak ten odjel celou loňskou sezónu s Premou. Ital je navíc chráněnec Ferrari, a i on má vazby na Carlin. V roce 2015 s ním odjel celou sezónu GP3, ve které obsadil celkové třetí místo.