LOADING

Type to search

Lando Norris si na Nürburgringu řekl výrazným způsobem o titul ve Formuli 3

richard 10 měsíci ago
Share

Teprve 17letý Brit Lando Norris má nakročeno k absolutnímu vítězství evropského šampionátu FIA Formule 3 ve své premiérové sezoně. V osmém podniku z celkových deseti na německém okruhu Nürburgring vyhrál pilot týmu Carlin dva ze tří závodů a seriál vede s náskokem 63 bodů před Maxem Güntherem ze stáje Prema Powerteam.

Trať v pohoří Eifel připravila jezdcům náročné chladné podmínky. Páteční volné tréninky se přitom odjely za sucha, ale na obě kvalifikace a úvodní sobotní závod pršelo. Do dvou nedělních jízd obulo startovní pole opět slicky.

První mokrý závod jednoznačně patřil Norrisovi, který si po startu z pole-position během několika kol vypracoval více než 10s náskok a v pětatřicetiminutovém sprintu zvítězil o úctyhodných 17,5s před Jakem Hughesem v barvách HitechGP. Maximilian Günther neodstartoval vůbec špatně a po výjezdu z Mercedes Areny se držel v kontaktu s nejrychlejšími coby třetí, v nájezdu na zadní rovinku však chyboval, propadl se o několik pozic a v šikaně NGK kolidoval s Ralfem Aronem. Cílem projel bez bodu až jako třináctý.

Nejvýhodnější startovní pozici do již suché druhé jízdy si zajistil Hughes a dojel si pro triumf stylem start-cíl, čímž dokázal, jak je kvalifikace pod hradem Nürburg důležitá. Norris ale nezůstal příliš pozadu, s blížícím se koncem závodu postupně zrychloval a na svého krajana se dotáhl, cílem projeli oba v rozdílu půl sekundy. Günther opět nestačil na elitní desítku a znovu nebodoval.

Rovněž do závěrečného závodu vyrážel Jake Hughes z pole-position před Landem Norrisem a vedení si pohlídal do brzkého výjezdu safety caru, který byl povolán na trať po kolizi v první zatáčce. Po restartu výborně zapracoval Norris, který si Hughese nenechal odjet, připravil si ho v sérii prvních zatáček a na výjezdu z Mercedes Areny se dostal do vedení. Jezdec Carlinu sice při předjíždění vyjel až za bílou čáru mimo trať, ale protože ředitelství závodu v tomto místě povolilo využívat vyasfaltovanou únikovou zónu, byl jeho manévr platný.

Výukový jezdec týmu McLaren-Honda tak zakončil na nejvyšším stupínku i závěrečné klání víkendu a po belgickém Spa-Francorchamps a holandském Zandvoortu již potřetí za sebou vyhrál dva závody v rámci jednoho podniku.

Foto: FIA F3

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *