LOADING

Type to search

Long Beach patřilo Rossimu

dusanczo 9 měsíci ago
Share

Vítězem třetího závodu letošní sezony IndyCar Series se stal Alexander Rossi. Pilot stáje Andretti Autosport výborně zužitkoval start z pole position a dojel si pro své třetí vítězství v IndyCar. Na pódiu amerického závodníka doplnili druhý Will Power a třetí Ed Jones.

První dramatických chvil byli diváci svědky hned po startu závodu, který byl vypsán na 85 kol. Graham Rahal totiž nedobrzdil a sestřelil pilota stáje Penske Simona Pagenauda. Šampion z roku 2016 již nemohl po tomto incidentu v závodě pokračovat.Rahal byl uznán za kolizi vinným a obdržel penalizaci průjezdu boxy. Start závodu bohužel nepřežil bez úhony ani Ryan Hunter-Reay, který si poškodil přední přítlačné křídlo. V Long Beach poprvé zavlály žlutíé vlajky. První místo si udržel Alexander Rossi. Druhá pozici si pohlídal Will Power a na třetí místo se posunul Scott Dixon.

Znovu se v ulicích Long Beach začalo závodit ve 4. kole. Alexander Rossi zůstal v čele i po restartu a začal ujíždět svým soupeřům. V sedmém kole již činil jeho náskok na druhého Willa Powera 3,5 sekundy. V 11. kole chyboval do té chvíle pátý James Hinchcliffe. Loňský vítěz závodu se propadl až na devátou pozici, přičemž jej překonali Sébastien Bourdais, Tony Kanaan, Robert Wickens a Jordan King. Wickensovy naděje na dobrý výsledek ovšem brzy pohasly, neboť jej potkaly technické problémy a muse zamířit ke svým mechanikům.

Alexander Rossi si udržel vedení také po prvních pitstopech a v jednu chvíli navýšil svůj náskok již na osm sekund. Druhá pozice ovšem již nepatřila Willu Powerovi, ale Scottu Dixonovi. Zastávku v boxech zvládl skvěle také Josef Newgarden. Vítěz z Phoenixu zastavil z jezdců jedoucích na špici jako první a za tento tah sklidil ovoce v podobě posunu na třetí pozici. Will Power se propadl na čtvrté místo. Pátá příčka patřila Bourdaisovi, šestá Kanaanovi, sedmá Jonesovi, osmá Hunter-Reayovi, devátá Kingovi, který si vedl velmi dobře a nejlepší desítku uzavíral James Hinchcliffe. Bourdais zanedlouho pokořil oba jezdce týmu Rogera Penskeho a posunul se na třetí pozici. Ve 42. kole přišla ke slovu žlutá fáze číslo dvě. Jejím viníkem byl tentokrát nováček Kyle Kaiser. Loňský šampion Indy Lights musel kvůli technickým problémům rozšířit řady odstoupivších a v tu chvíli bylo jasné, že ani ve svém druhém závodě v IndyCar cíl nespatří.

Také po druhém restartu, který nastal na konci 45. kola, nedopustil lídr závodu Alexander Rossi žádné potíže a vedení si pohlídal. Restart se ovšem neobešel bez kolize. Ryan Hunter-Reay se již podruhé dostal do potíží, kdž kolidoval s Takumou Satem a dostal defekt pneumatiky, kvůli kterému musel do boxů. Ve 47. kole předvedl nádherný předjížděcí manévr Sébastien Bourdais. Pro Francouze to znamenalo posun na druhou příčku. Na ní se ovšem neohřál příliš dlouho. Podle ředitelství závodu totiž Bourdais přejel bílou čáru ohraničující prostor vyhrazený jezdcům opouštějícím boxy a Bourdais musel Dixonovi své druhé místo přepustit zpět. Záhy se ovšem před trojnásobného šampiona znovu dostal. V závěru závodu se ovšem jak Bourdais, tak Dixon z boje o pódium vyřadili, když zamířili ke svým posledním zastávkách v boxech. Při výjezdu z pitlane se totiž na jejím konci rozsvítilo červené světlo kvůli havárii Clamana De Mela. Zatímco Bourdais stihl projet, Dixon již takové štěstí neměl a obdržel penalizaci průjezd boxy za kompletní obsloužení v boxech během uzavřené pitlane. Bozrdais sice penalizaci unikl, po restrtu závodu jej ovšem sestřelil Jordan King a tím jeho šance definitivně vyhasly.

Jako první projel cílem Alexander Rossi. Pilot stáje Andretti Autosport absolvoval v čele 71 z 85 kol a dojel si pro své třetí vítězství v IndyCar.

Will Power nakonec dokončil závod na druhém místě a obhájil tak svou pozici v kvalifikace. Australan zaostal v cíli za Rossim o 1,2 desetin sekundy.

Třetí pozici nakonec obsadil Ed Jones. Pro loňského nejlepšího nováčka roku se jedná o jeho druhé umístění v Top 3. Jeho prvním závodem, který dokončil v nejlepší trojici, byl loňský ročník závodu 500 mil Indinapolis.

Z Long Beach odjížděl spokojen jistě také Zach Veach. Nováček totiž zaznamenal svůj nejlepší výsledek v IndyCar, když skončil na čtvrtém místě. Pátou pozici obsadil i přes penalizaci za postartovní kolizi Graham Rahal, šestou Marco Andretti, až sedmý skončil obhájce titulu Josef Newgarden, osmý Tony Kanaan, devátý James Hinchcliffe a nejlepší desítku uzavřel Charlie Kimball. Scott Dixon se Sébastienem Bourdaisem nakonec skončili mimo nejlepší desítku. Šampion z let 2008, 2013 a 2015 dokončil závod jako 11. a Francouz obsadil 13. příčku.

Alexander Rossi se díky vítězství ve třetím závodě sezony posunul do čela šampionátu. Američan zůstává jediným jezdcem, který ve všech dosud odjetých závodech skončil vždy mezi nejlepšími třemi. Na svém kontě má 126 bodů. Josef Newgarden byl odsunut na druhou příčku(104 bodů) a třetí pozice patří Grahamu Rahalovi(93 bodů). Čtvrtý je vítěz ze St. Petersburgu Sébastien Bourdais(88 bodů), pátý James Hinchcliffe(83 bodů), šestý Scott Dixon(79 bodů), sedmý Ryan Hunter-Reay(73 bodů), osmý Will Power(72 bodů), devátý Ed Jones(69 bodů) a nejlepší desítku uzavírá Marco Andretti(68 bodů). Až šestnáctá příčka patří po výpadku v Long Beach Simonu Pagenaudovi. Šampion z roku 2016 má na kontě 44 bodů.

IndyCar pokračuje opět příští týden, kdy se jezdci postaví na start v Alabamě.

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *