LOADING

Type to search

Petr Ptáček získal ve třetím podniku Toyota Racing Series pódium

Share

Petru Ptáčkovi se podařilo na okruhu v Hampton Downs Motorsport Parku, který hostil třetí podnik letošní sezony Toyota Racing Series, vybojovat první pódiové umístění v novozélandské sérii.

Po trojici umístění v nejlepší desítce během úvodního podniku v Highlands Motorsport Parku a po zkráceném klání v Teretonze, v jehož jediném závodě obsadil 12. příčku, čekal na Petra Ptáčka tento víkend již třetí podnik letošní sezony Toyota Racing Series. Novozélandský zimní šampionát tentokrát zavítal do Hampton Downs Motorsport Parku.

Třetí letošní podnik netradičně zahrnoval hned čtyři závody. První jízda se jakožto náhrada za druhý závod v Teretonga Parku uskutečnila ve Waikato již v pátek. Na startovním roštu závodu, který přinesl tři výjezdy safety caru a dokonce také hned dvojici červených vlajek, se jezdci seřadili podle výsledků závodu v Teretonga Parku, avšak první šestice v obráceném gardu. Petr do závodu vyrazil ze 12. příčky.

Již v chaotickém úvodním okruhu se ovšem českému závodníkovi podařilo získat pět pozic a povyskočit na sedmou příčku, když dokázal využít problémů svých soupeřů. Jako první se v potížích ocitl Lucas Auer, který krátce po startu kolidoval s Kazutem Kotakou a skončil mimo závodní dráhu. Výlet mimo trať pak ve třetí zatáčce „podnikl“ také Brendon Leitch a o zatáčku později se do úzkých dostal Esteban Muth, jenž se ocitl v „kačírku“ a jeho účinkování v závodě tím skončilo. Belgičan se odstavením svého vozu zasloužil o první výjezd zpomalovacího vozu, který se ve čtvrtém kole proměnil v červené vlajky.

Ještě před přerušením závodu, kdy startovní pole kroužilo za safety carem, ale Petr dokázal vydělat ještě jednu pozici a posunout se na šestou příčku. Stalo se tak na konci třetího kola poté, co se ke svým mechanikům odebral v té době pátý Kazuto Kotaka, který odnesl postartovní incident s Auerem poškozením předního přítlačného křídla.

Bezprostředně po restartu, který přišel na konci pátého kola, Ptáčkova cesta pořadím vzhůru pokračovala, když se v první zatáčce dokázal vypořádat s Devem Gorem a posunout se na páté místo. Ani tentokrát si ovšem piloti příliš nezazávodili. V sedmém kole se totiž již podruhé ocitl mimo trať Lucas Auer a na trati se o kolo později znovu objevil zpomalovací vůz.

Kvůli odklízení Rakušanova vozu, který se později dokázal do závodu znovu vrátit, se safety car na trati zdržel šest kol a zelené vlajky znovu v Hampton Downs Motorsport Parku zavlály až ve 14. kole. Ani v tomto případě ovšem neměly dlouhého trvání, když ještě v prvním kole po restartu havaroval po nárazu ze strany Kazuta Kotaky Calan Williams a závod byl znovu neutralizován. O dvě kola později se navíc kvůli odklízení Britova vozu rozhodlo ředitelství závodu sáhnout k dalšímu vyvěšení červených vlajek a již ke druhému přerušení závodu.

Ke třetímu restartu došlo na konci 17. kola. Kdo ovšem věřil, že tentokrát již piloti dokáží dojet do cíle v závodním tempu, se opět zmýlil. Ještě před nájezdem do nového okruhu totiž došlo ke kolizi mezi vedoucí dvojici Cameronem Dasem a Liamem Lawsonem, na kterou ve snaze vyhnout se oběma vozům doplatil také třetí Marcus Armstrong. Tento incident zapříčinil vyvěšení již třetí červené vlajky a zároveň i předčasný konec závodu.

Ve výsledkové listině prvního závodu, k jejímuž oficiálnímu potvrzení došlo až několik hodin po závodě, se díky problémům vedoucí trojice umístil Petr Ptáček na vynikajícím druhém místě za vítězným Arťomem Petrovem a získal tak své premiérové pódium v Toyota Racing Series.

„Je fantastické dosáhnout v úvodním závodě druhé příčky, zejména když byl závod tak komplikovaný. Docela brzy jsem rozpoznal, že závod vyžaduje klidný a rozvážný přístup a to jsem dodržel. Bylo by snadné vynutit si výsledek tím, že bych si zkoušel hrát na hrdinu. Namísto toho jsem se koncentroval na to, abych byl rychlý a nedopustil žádné trable. Nakonec to byla přesně ta správná strategie a jsem za to rád,“ okomentoval Petr první závod.

Na vynikající výkon v první jízdě se ale bohužel Petrovi ve zbývajících závodech víkendu navázat nepodařilo. Do druhého závodu se sice Petr kvalifikoval jako osmý a po startu dokázal povyskočit o dvě pozice na místo šesté, jeho účinkování v sobotní jízdě ovšem nemělo dlouhého trvání. V sedmé zatáčce totiž český závodník po neúspěšném útoku kolidoval s Petrovem a vyřadil ze závodu jak sebe, tak vítěze úvodního klání.

Do nedělního třetího závodu tak Petr musel po incidentu ze druhého závodu odstartovat z poslední 16. příčky. V průběhu 20kolového klání si ovšem dokázal polepšit o pět pozic a v cíli byl odmávnut jako 11. Mimo nejlepší desítku se pak pražský rodák umístil také v posledním závodě víkendu, který po startu z 11. místa dokončil jako 12.

Svou vinu za incident ze sobotního závodu Petr uznal. Co se nedělních jízd týče, potýkal se podle svých slov s technickými potížemi.

„Kontakt během druhého závodu byl mojí chybou. Jel jsem defenzivně, abych za sebou zablokoval jakoukoli příležitost k předjetí, ale bohužel, chlápek přede mnou zavřel zatáčku rychleji, než jsem očekával. Kontaktu se zádí jeho vozu jsem se nemohl vyhnout. V ostatních kláních jsem měl opakující se technické potíže, což mi k pokroku nepomohlo. V kvalifikaci jsem musel jet s poškozeným zadním zavěšením. Byl to druhý podnik, v němž jsem měl problémy se zavěšením. Je to něco, co je potřeba zastavit. Je to frustrující, protože si myslím, že mé poslední výsledky neukazují můj skutečný potenciál v šampionátu.“

Po třetím podniku sezony patří Petru Ptáčkovi v průběžném pořadí s 89 body 11. příčka. Šampionát vede Marcus Armstrong (203 bodů), jenž se tento víkend radoval z vítězství ve druhém a čtvrtém závodě. Druhá příčka patří Liamu Lawsonovi (169 bodů), který triumfoval ve třetím závodě, a nejlepší trojici uzavírá týmový kolega českého závodníka Raoul Hyman (141 bodů).

Předposlední podnik sezony bude příští týden hostit okruh Bruce McLarena v Taupu, kde se stejně jak tento víkend bude konat o jeden závod více, tentokrát jako náhrada za zrušený třetí závod v Teretonze.

„Vždycky do toho budu dávat, co budu moci a bude to tento případ i ve zbývajících sedmi závodech této zimní kampaně. V Toyota Racing Series jsem se již naučil mnoho nových věcí a cítím, že rostu jako jezdec i člověk. To mi v roce 2019 rozhodně pomůže.“

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..