Type to search

První závod na Hungaroringu ovládl Di Resta

dusanczo 6 měsíci ago
Share

V prvním závodě třetího podniku letošní sezony DTM na Hungaroringu se z vítězství radoval Paul Di Resta. Spolu s britským jezdcem vystoupili na stupně vítězů Lucas Auer a Nico Müller.

V prvním maďarském závodě byli diváci svědky již čtvrtého letošního triumfu Mercedesu. Tentokrát se „stříbrné šípy“ mohli radovat zásluhou Paula Di Resty. Šampion z roku 2010 do závodu sice odstartoval z první příčky, jeho cesta za prvenstvím ale rozhodně nebyla žádnou one man show. Po startu se sice Brit udržel na čele, během prvních pitstopů ovšem přišla komplikace. Di Restovým mechanikům se totiž zastávka příliš nevydařila a Brit se propadl jak za Lucase Auera, tak za Nica Müllera. Ve zbývajícím průběhu závodu se ale dokázal posunout zpět do vedení a byl to on, kdo mohl v cíli převzít vítěznou trofej. Naposledy se Di Restovi podařilo zvítězit v loňském roce, shodou okolností v prvním závodě právě na Hungaroringu.

„Po startu z pole position a následném vítězství není důvod si stěžovat. Několik kapek deště ve druhém kole nás neznervóznilo a počasí nakonec zůstalo stabilní. Ale i kdyby déšť nastal, náš vůz je silný také v mokrých podmínkách,“ řekl v cíli vítěz.

Mercedes se mohl navíc radovat z dvojitého vítězství. Na druhé pozici totiž do cíle závodu přijel Lucas Auer. Rakušan, který do závodu odstartoval ze třetí příčky, mohl po prvních zastávkách v boxech snít svůj sen o vítězství, když vedl. Ve 22. kole ale Di Restovi svoji pozici přepustil a cílovou pásku proťal se ztrátou 587 tisícin na Brita.

V cíli byl však Auer stejně jako Di Resta spokojen: „Malá ztráta mluví za vše. Teď se soustředíme na zítřek. Nevím proč, ale neděle je vždy obtížnější než sobota,“ uvedl Rakušan.

Dvojici jezdců Mercedesu doplnil na pódiu Nico Müller. Švýcar si také v závodě udržel status nejlepšího jezdce Audi a ačkoli oproti své startovní pozici přišel o jedno místo, po rozpačitém vstupu do sezony byl v cíli s výsledkem spokojen. Naposledy stál rodák z Thunu na pódiu loni na Red Bull Ringu, kde ukořistil v obou závodech „bronz“.

„Kvalifikace byla překvapující. Udělali jsme velký krok dopředu. Zítra budeme mít znovu dobrou šanci. Vyzkoušíme všechno,“ řekl Nico Müller.

Vzestupnou formu automobilky z Ingolstadtu potvrdil také René Rast. Úřadující šampion zaznamenal svůj nejlepší letošní výsledek, když dojel do cíle jako čtvrtý se ztrátou pouhých šesti desetin sekundy na Švýcara.

Pátou pozici obsadil v cíli závodu Edoardo Mortara. S odstupem necelých čtyř sekund dojel do cíle za italsko-švýcarským závodníkem další vítěz z Lausitzringu Gary Paffett, který obsadil šestou příčku.

Na sedmé příčce skomčil nováček Robin Frijns. Nizozemec vsadil na pozdní zastávku v boxech, když navštívil své mechaniky až na konci 24. okruhu. Tato strategie se ukázala jako úspěšná a vynesla mu šest bodů.

Jako osmý dokončil závod Loic Duval. Na devátém místě dojel Jamie Green, který stejně jako ve druhém závodě na Lausitzringu absolvoval povinnou zastávku v boxech již v prvním kole a znovu sklidil ovoce v podobě bodového zisku. Bod za desátou pozici si připsal Daniel Juncadella.

Propadákem byl první závod maďarského víkendu pro BMW. Zatímco v úvodních dvou podnicích se v pozici „třetího vzadu“ představilo Audi, v prvním závodě na Hungaroringu tuto roli plnili Bavořané, kteří v prvním závodě nezískali jediný bod. Nejlepším pilotem BMW byl na 12. místě Bruno Spengler. Na špatnou formu BMW doplatil také Timo Glock. Němec, který na Hungaroring přijel jakožto vedoucí muž šampionátu, nezazářil po 16. čase v kvalifikaci ani v závodě, kde skončil čtrnáctý.

První letošní nebodované umístění stálo Tima Glocka vedení v šampionátu. Do něj se totiž posunul Gary Paffett. Brit má na kontě 79 bodů. Timo Glock se nyní nachází na druhé příčce se 72 body a na Paffetta ztrácí sedm bodů. Na třetí pozici se posunul Paul Di Resta (56 boů). Čtvrtý je Lucas Auer (52 bodů), pátý Edoardo Mortara (47 bodů), šestý Pascal Wehrlein (39 bodů), sedmý Marco Wittmann (26 bodů), osmý Philipp Eng( 26 bodů), devátý Bruno Spengler (23 bodů) a nejlepší desítku zavírá Mike Rockenfeller. Šampion z roku 2013 doposud nasbíral 22 bodů.