LOADING

Type to search

Z TEORIE K PRAXI, MARTIN MACHALA JE NOVÝM JEZDCEM ŠKODA OCTAVIA CUPU

admin 1 rokem ago
Share

Od žurnalistiky do závodního kokpitu: Martin Machala se představí ve Škoda Octavia Cupu.

Startovní rošt seriálu Škoda Octavia Cup doplní v letošním roce Martin Machala. Obrovský nadšenec do všeho co má motor pracuje jako motoristický novinář a teoretickou část proto ovládá dokonale. Sezona 2017 bude pro Machalu znamenat přechod od pera (nebo respektive od klávesnice) za volant. I když už nějaké závodnické zkušenosti má, letos absolvuje první okruhový seriál s tak silným vozem. Jaká tedy bude praxe?

Martine, kdy se u vás objevila záliba v motorsportu?
Auta miluju úplně od malička. „Auto“ bylo prý moje první slovo. Závody a prostředí kolem sleduju někdy od druhého stupně základní školy, tehdy jsem byl s fotbalovým týmem v Monte Carlu a průvodkyně nám ukazovala, jakými uličkami se tam proplétají vozy formule 1. Moc jsem si to nedovedl představit, že se tam celé startovní pole vměstná. A pak jsem v televizi hltal každou zatáčku a vzpomínal, kde jsem se všude po trati pohyboval.

V současnosti pracuju jako šéfredaktor serveru Auto.cz, před tím jsem roky působil v redakci Světa motorů a tam jsem s motoristickou novinařinou začínal, vlastně ještě na škole, v prvním ročníku žurnalistiky. Tuhle práci jsem chtěl dělat už od dětství, vlastně jsem nikdy nepřemýšlel, že bych měl dělat něco jiného.

Jaké máte zkušenosti se závoděním na vlastní kůži?
Mám jedinou, ale hodně intenzivní zkušenost. Loni v létě jsem s Opel Adam Cup absolvoval pačejovský rallyesprint. S autem jsem odtestoval pár kilometrů v Bělé pod Bezdězem a pak se rovnou postavil na start. Se Štěpánem Palivcem jsem tedy ještě celkem intenzivně trénoval psaní rozpisu, ostrých kilometrů ale bylo zoufale málo. Byl jsem příšerně nervózní a doteď dost dobře nechápu, jak jsme to s mojí spolujezdkyní mohli zvládnout bez větších krizovek až do samotného cíle. Navíc se nám dařilo postupně zrychlovat a úplně blbě jsme taky neskončili, takže teď už mám svoji rallyesprintovou účast jako suverénně největší automobilový zážitek. Ale byly to hrozné nervy…

Kdy jste se poprvé dozvěděl o Škoda Octavia Cupu?
To už je let! Octavia Cup jsem sledoval od samotných začátků, když jsem si dělal řidičák na motorku, u závěrečných zkoušek jsem se sešel s Erikem Janišem a ten se mi právě chlubil, že jezdí Octavia Cup. A o nejnovějším projektu jsem se díky své práci dozvěděl vlastně hned, jakmile bylo připravené ostré auto.

Komu vlastně vděčíte za to, že se letos stanete jedním ze závodníků?
Měl to být snad nápad přímo pana Zajíčka, posadit novináře nezávodníka do závodní Octavie. V současnosti je do mé účasti už zainteresováno tolik lidí ze Škoda Octavia Cupu, že bych velmi nerad na někoho zapomněl, poděkuji tedy pro jistotu rovnou všem.

Čeho byste ve své premiérové sezoně rád dosáhl?

Vzhledem k mým mizivým zkušenostem bych rád dosáhl toho, že budu dokončovat závody ve zdraví a s nepoškozenou technikou. A pokud se mi bude dařit zrychlovat a třeba se i časem přiblížit k předposlednímu kolegovi, bude to pro mě už taková nadstavba.

Tags:
Previous Article

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *