300 zatáček Gustava Havla: Najman si odvezl tři výhry, Grams překonal traťový rekord

Na přírodním okruhu v Hořicích se o víkendu uskutečnil 58. ročník závodu 300 zatáček Gustava Havla. V něm jsme mohli být svědky mimo jiné i překonání traťového rekordu, o což se ve třídě Superbike postaral německý závodník Didier Grams. Z českých jezdců zářil nejvíce Petr Najman, který triumfoval hned ve třech závodech.

Do Hořic se o víkendu po dvou letech vrátil závod 300 zatáček Gustava Havla. Zatímco v roce 2020 se tento podnik kvůli koronavirové pandemii uskutečnit nemohl, letos se již pořadatelům povedlo klání uspořádat, i když i tentokrát jim situaci komplikovala epidemiologická situace a z původního termínu 22.-23. května museli závod přeložit na srpen. Letošní ročník závodu se jel jako druhý podnik mezinárodního road racingového šampionátu IRRC a současně jako třetí podnik Mezinárodního mistrovství České republiky a Přeboru České republiky na přírodních okruzích.

Superbike: Traťový rekord pro Gramse nebo dvě pódia pro Červeného

Jednou z dvojice tříd, která patřila v Hořicích do podniku seriálu IRRC, byly superbiky. V nich vystoupili po obou závodech na nejvyšší stupeň zahraniční závodníci. V první jízdě, která byla přerušena kvůli pádu dvou závodníků, navázal na své vydařené vystoupení z červencového podniku v belgickém Chimay Lukas Maurer. Švýcar ani tentokrát nenašel přemožitele a zaznamenal tak svůj třetí letošní triumf.

První závod superbiků ovládl Švýcar Lukas Maurer. Foto: Lukas Maurer/Facebook

Maurer projel cílem s náskokem zhruba devíti a půl sekundy před druhým Markem Červeným, který dopadl nejlépe z českých jezdců. Na stupně vítězů se podíval také třetí David Datzer.

Kromě Červeného se z českých jezdců vešli mezi nejlepších deset také pátý Kamil Holán s osmým Alešem Nechvátalem. Pozornost ale upoutal rovněž Didier Grams. Němec sice dojel po pádu až jako desátý, jeho nejrychlejší kolo ale mělo hodnotu 2:13,948 a postaral se tak o nový rekord okruhu.

Didier Grams se stal novým rekordmanem hořické trati. Foto: Automoto klub v AČR Hořice

Na zemi skončil Grams také ve druhém závodě. Tentokrát už ale cíl nespatřil. Kvůli jeho havárii byl navíc závod předčasně ukončen a udělovaly se jenom poloviční body. Letošní vítězné tažení Lukase Maurera skončilo. Švýcar se tentokrát musel sklonit před Davidem Datzerem, který ho po započítaných čtyřech odjetých kolech porazil o 279 tisícin sekundy. Do rozestupu jedné sekundy (727 tisícin) se vešel také třetí Marek Červený.

Kromě Červeného se i v tomto případ dostali z českých jezdců do nejlepší desítky Kamil Holán a Aleš Nechvátal. Oba si oproti první jízdě výsledkově polepšili. Holán skončil čtvrtý a Nechvátal sedmý.

Nejlepším z Čechů byl v kategorii Superbike Marek Červený. Foto: WRP Wepol Racing

Najman si odvezl tři triumfy

Zatímco ve třídě Superbike jsme mohli vidět dva různé vítěze, ve druhé kategorii započítávané do IRRC, tedy v supersportech, kraloval jediný jezdec. Byl jím Petr Najman. V první jízdě triumfoval s náskokem čtyř a půl sekund před druhým Pierrem Yvesem Bianem a o necelých pět sekund před třetím Iljou Caljouwem. Ve druhém závodě porazil o čtyři sekundy svého krajana Kamila Holána. Pierre Yves Bian skončil za českou dvojicí na třetí příčce.

Kromě stříbrného výsledku ve druhém závodě se Kamil Holán umístil mezi nejlepší desítkou také v první víkendové jízdě třídy Supersport. V ní skončil čtvrtý. Mezi prvními deseti dojel v obou závodech mimo jiné i další Čech Karel Brandtner, který bral dvakrát šestou pozici. V prvním závodě dojel rovněž na devátém místě František Loučka.

Kromě obou závodů supersportů ale Petr Najman zvítězil také ve třídě Supermono, která nastoupila společně s třídami Supersport 400 a Supersport 300. Zatímco ve čtyřstovkách vyhrál Dan Vysloužil, třístovky vítěze neměly. Jejich jediný účastník Radek Lamich totiž nedojel. Třídu 125 SP vyhrál Lukáš Fikker, ve společném závodě tříd 125 GP a 250 Open se radovali Christopher Eder (125 GP) a Anders Blacha (250 GP) a třída Supertwin se stala kořistí Andrey Majoly.

Pro Petra Najmana skončil letošní ročník 300 zatáček Gustava Havla třemi výhrami. Foto: Petr Najman/Facebook

Sezona IRRC pokračuje o víkendu 4.-5. září v nizozemském Hengelu. Mezinárodní mistrovství České republiky a Přebor České republiky na přírodních okruzích se znovu pojede o víkendu 27.-29. srpna. Na programu bude podnik v Trenčíně.

Kompletní výsledky hořických závodů
Průběžná pořadí tříd šampionátu IRRC

Úvodní foto: Automoto klub v AČR Hořice

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.