Salto, cenné zkušenosti a šesté místo ve třídě. Kolocová debutovala s vozem T1

Aliyyah Kolocová má za sebou své premiérové vystoupení s vozem třídy T1. Zatímco celkově skončila při podniku Sugarbelt 400 na 22. místě, ve své třídě obsadila šestou příčku.

Druhý podnik jihoafrického šampionátu v dálkových rallye nepřinesl Kolocové pouze premiéru za volantem výkonnějšího vozu. Kromě osmiválcového auta  si musela zvykat i na nové prostředí. I v Jižní Africe totiž startovala vůbec poprvé.

"Byla to velmi náročná rallye mezi plantážemi cukrové třtiny. Trať byla opravdu úzká, něco úplně jiného než na co jsem zvyklá. Ale zvládli jsme to až do cíle," popisuje Aliyyah náročnost soutěže.

Cesta k pomyslné šachovnicové vlajce ale nebyla pro osmnáctiletou závodnici snadná. Se svým spolujezdcem Riaanem Greylingem totiž musela řešit jednu krizovku.

"Měli jsme jedno salto. Převrátili jsme se a já skončila na střeše. Naštěstí nám pomohli zpátky na kola. Hlavní je, že jsme v cíli a máme spoustu nových zkušeností," dodává Kolocová.

Vystoupení v podniku Sugarbelt 400 nebylo pro Kolocovou jediným letošním startem v jihoafrickém seriálu. Se speciálem Buggyra Racing VK50 z dílen společnosti Red-Lined jsou letos v plánu i další starty. V srpnu by měla usednout i do vozu nejvyšší třídy T1+. Vrchol tohoto snažení přijde v lednu roku 2024, kdy se Kolocová zúčastní s vozem T1 Rallye Dakar.

Dakarskou premiéru už si Kolocová odbyla letos. Závodila v kategorii lehkých prototypů a obsadila 33. pozici. S lehkým prototypem získala i titul v blízkovýchodním poháru FIA v cross-country bajách. Zde loni vyhrála jak mezi lehkými prototypy, tak celkově.

Další letošní start Kolocové bude okruhový. Během druhého červnového víkendu nastoupí společně s Adamem Lackem a Davidem Vršeckým do dalšího závodi 24H Series, který se bude konat v Monze. Po triumfu při dvanáctihodinovce na okruhu Spa-Francorchamps vede trojice průběžné pořadí třídy GT4.

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.