ARC Bratislavě začátek bitvy o Le Mans nevyšel

ARC Bratislavě začátek bitvy o Le Mans nevyšel

Stáj ARC Bratislava nezažila úspěšný začátek nové sezony Asian Le Mans Series. Posádka Miro Konopka-Kang Ling-Andreas Laskaratos totiž cíl nespatřila

ARC Bratislavě se komplikuje cesta do Le Mans
ARC Bratislava vybojovala v Austrálii bronz
ARC Bratislavu vyřadila v Šanghaji prázdná nádrž

Stáj ARC Bratislava nezažila úspěšný začátek nové sezony Asian Le Mans Series. Posádka Miro Konopka-Kang Ling-Andreas Laskaratos totiž cíl nespatřila.

V čínském Šanghaji během tohoto víkendu odstartoval nový ročník Asian Le Mans Series. Také v sezoně 2019/2020 bude součástí tohoto zimního šampionátu slovenská stáj ARC Bratislava, v jejíž barvách vyrukují kromě samotného šéfa stáje Mira Konopky do boje také Kang Ling s Andreasem Laskaratosem.

Před začátkem úvodního klání mohly být vyhlídky týmu velmi dobré. Jeho posádce se totiž v sobotní kvalifikaci podařilo obsadit celkovou sedmou příčku. Ještě více se ale mohlo trio Konopka, Ling a Laskaratos usmívat při pohledu na pořadí klasifikace LMP2 Am. Zde totiž byli ze všech nejrychlejší a zajistili si tak pro start čínského závodu pole position.

V rámci kategorie LMP2 Am vyrážela stáj ARC Bratislava do šanghajské čtyřhodinovky z pole position.
foto: ARC Bratislava/Facebook

Tato umístění ale vozu se startovním číslem 4 bohužel patřila jenom chvíli. Mira Konopku totiž ihned v úvodu potkal propad pořadím. Posunuli se před něj John Corbett s Arjunem Mainim, což znamenalo nejen odsun na devátou pozici v absolutním pořadí, ale také propad na druhou příčku v LMP2 Am.

Ani na této příčce se ale Konopkův pád nezastavil. Hned ve druhém kole totiž podlehl také Alessandru Bressanovi a putoval tak z deváté pozice na desátou.

Příčku na konci první desítky se mu ale podařilo udržet až do konce svého úseku, který přišel zhruba po hodině jízd. Poté Mira za volantem žlutého Ligieru JS P2 vystřídal Kang Ling.

Po návratu na trať sice čínský závodník figuroval až na 15. pozici, mimo jiné i díky zastávkám soupeřů se mu ale dařilo postupovat pořadím a propracoval se až na osmé místo.

Dvě hodiny a 21 minut před vypršením časového limitu se pak navíc mohl radovat z posunu jednak na sedmou příčku, ale zejména do čela LMP2 Am. Vůz č. 59 stáje RLR MSPORT, který v tu chvíli zmíněnou třídu vedl a v němž seděl John Farano, totiž absolvoval další návštěvu mechaniků.

Vůz se startovním číslem 4 se zhruba dvě a půl hodiny před cílem posunul do čela LMP2 Am.
foto: Asian Le Mans Series-Official (pátek)

Brzy jsme na trati viděli rovněž zpomalovací vůz. Ten byl vyslán do akce poté, co se svým BMW M6 GT3 havaroval Jun San Chen ze stáje FIST-Team AAI.

Po restartu si Ling sice svou pozici pohlídal a zhruba hodinu před cílem povyskočil díky zastávkách soupeřů dokonce až na celkové páté místo, poté se ale bohužel začala karta obracet v neprospěch slovenské stáje.

Nejprve Linga pokořil Nigel Moore a krátce na to přišla ještě mnohem větší rána. Čínský jezdec totiž zůstal se svým vozem stát na závodní dráze a pro ARC Bratislavu tak úvodní podnik aktuálního ročníku Asian Le Mans Series naneštěstí skončil předčasně.

Pro celkové vítězství si původně sice dojela posádka stáje Thunderhead Carlin Racing ve složení Harry Tincknell, Jack Manchester a Ben Barnicoat, po závodě ovšem byla trojice penalizována třemi koly za prohřešek vůči času, který musí každý jezdec strávit během závodu za volantem a v konečném pořadí se tak propadla na bronzovou příčku.

Triumf tak spadl do klína stáji G-Drive Racing by Algarve a její posádce Roman Rusinov-James French-Leonard Hoogenboom. Druhou pozici si odneslo trio Eurasia Motorsportu složené z Aidana Reada, Nicholase Fostera a bývalého pilota Formule 1 Roberta Merhiho.

Co se ostatních tříd týče, v LMP2 Am slavili již výše zmínění John Farano, Andrew Higgins a Arjun Maini z RLR MSPORTU. LMP3 zase patřilo tandemu týmu Inter Europol Competition Nigel Moore-Martin Hippe a v GT vystoupila na nejvyšší stupeň posádka D´station Racingu Satoši Hošino-Tomonobu Fudžii-Ross Gunn.

kompletní výsledky závodu

Další závod je na programu až 12. ledna příštího roku, kdy série absolvuje šestihodinové klání v australském Bend Motorsport Parku.

titulní fotografie: Asian Le Mans Series – Official/Facebook

COMMENTS

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    Josefus 1 year ago

    Na start nastoupily pouze 3 vozy (pod)kategorie LMP2-Am. Vzhledem k tomu, že se “Bratislavským nepodařilo dokroužit ani na třetím místě ze tří účastníků, bronzový stupínek zůstal při slavnostním vyhlašování vítězů prázdný……… Obzvláště pro pořadatele to musela být trapná situace. Dovedu si představit, jak se z toho asi zapotili…

    Na vítěze pole position, posádku Eurasia, která startovala na úplně stejném Ligieru JS P217, ztratili “Bratislavští” v tréningu propastných 3.702 vteřin!!! A vzhledem k tomu, že ani tým Eurasia nebude v Le Mans patřit v kategorii LMP2 k favoritům, jak asi může na La Sartre dopadnout tým ARC Bratislava?

  • DISQUS: 0