Boj o třetí místo v Carbonia Cupu a další start na vrchařské scéně. RTR Projects před sebou má nabitý víkend

Stáj RTR Projects uvidíme o víkendu bojovat hned na dvou frontách. V sobotu se brněnský tým zúčastní na Masarykově okruhu v Brně finálového podniku vrchařského seriálu Maverick Hill Climb Czech, kde jeho barvy budou hájit Filip a Gabriela Sajlerovi. V neděli pak bude v Mostě na programu poslední letošní závod Carbonia Cupu, do kterého půjde Jan Mareček s nadějí získat třetí místo v celkovém pořadí skupiny C.

Dva týdny po návratu do seriálu ADAC GT4 Germany na Sachsenringu se stáj RTR Projects objeví v akci znovu. A u brněnského týmu se rozhodně nebudou nudit. O víkendu 16.-17. října totiž nastoupí ve dvou různých podnicích a ve dvou různých disciplínách.

Závod do vrchu na okruhu s manželi Sajlerovými

První víkendové vystoupení absolvuje stáj v sobotu. Stane se tak na Masarykově okruhu v Brně, který bude dějištěm závěrečného podniku letošního ročníku vrchařského seriálu Maverick Hill Climb Czech. V něm bude mít RTR Projects dvojnásobné zastoupení. S vozem KTM X-Bow GT4 nastoupí ve třídě E1+3000/2WD Filip Sajler. Barvy stáje ale bude hájit také jeho manželka Gabriela, která bude bojovat o co nejlepší umístění ve třídě S1+2000/4WD s Mitsubishi Lancer EVO X.

Pro RTR Projects půjde o letošní druhé vystoupení v seriálu Maverick Hill Climb Czech. Do šampionátu totiž zasáhlo už během prvního srpnového víkendu, kdy se rovněž závodilo na Automotodromu Brno. Stáj tehdy vyslala do boje Tomáše Minibergera s KTM X-Bow GTX a Filipa Sajlera s KTM X-Bow GT4. Díky Minibergerovi, který tehdy skončil při prvním závodě víkendu jako třetí ve třídě E1+3000/2WD, si odvezla i jednu trofej. Finálový podnik sezony ale bude trochu jiný. Tentokrát se totiž pojede v protisměru.

„Mám tuto variantu moc rád a těším se na ni. Masarykův okruh je úžasný. Je škoda, že je momentálně trošku zanedbaný a je zde špatný asfalt. Varianta v protisměru je trochu jiná. Je třeba být trpělivý a ne zbrklý. Musíte si počkat na to, kdy správně zatočit. Pak máte rychlost a zajedete i dobrý čas. Je to sice jiné, ale právě to je na tom hezké,“ těší se Filip Sajler.

Svezení po obrácené verzi trati už se nemůže dočkat ani jeho manželka: „Úplně ji miluji. Mám ji ještě radši než klasickou variantu. V protisměru je to mnohem více vrchařská trať, protože častěji jezdíte do kopce,“ říká.

Tým RTR Projects si po zhruba dvou měsících opět zazávodí na vrchařské scéně. Foto: RTR Projects

Závodníci ovšem neodjedou Masarykův okruh v obráceném směru celý. Zatímco start bude umístěn na rovince mezi zatáčkami 10 a 11, cíl za třetí zatáčkou. Zatímco součástí prvního víkendového závodu budou dvě jízdy, ve druhém se pojedou tři.

Kromě Filipa a Gabriely Sajlerových budou o víkendu u RTR Projects držet palce také Marku Rybníčkovi. Ten sice barvy týmu hájit nebude, nastoupí ale ve voze KTM X-Bow GTX s podporou stáje. Rybníček má nakročeno k celkovému prvenství ve třídě E1+3000/2WD. Zde letos vyhrál devětkrát z deseti startů a vede průběžné pořadí s náskokem 18 bodů před druhým Martinem Jermanem.

Carbonia Cup: Mareček těsně za bronzovou příčkou

Sobotním vystoupením na Masarykově okruhu ale víkendové účinkování týmu RTR Projects neskončí. V neděli totiž bude na programu poslední letošní závod seriálu Carbonia Cup, kde opět nastoupí Jan Mareček s vozem KTM X-Bow RR. Ten už sice má v hodnocení třídy C5 jisté celkové prvenství, i na severozápadě Čech ale stále bude mít o co hrát. V celkovém pořadí skupiny C mu totiž patří čtvrté místo a za třetím Tomášem Frankem zaostává o pouhé tři body. Mareček se tak pokusí využít svých bohatých zkušeností, které s touto tratí má, aby celkový bronz ukořistil.

„Most znám nejvíce ze všech tratí. Je to v podstatě můj domácí okruh, na kterém nejčastěji testuji. Rád bych sezonu důstojně zakončil a popral se i s Performery ze třídy C1 o dobré umístění. V Mostě je třeba jet hodně na přesnost. Důležitá bude kvalifikace. Jsou zde totiž jenom dvě nebo tři místa, kde se dá předjíždět. Není to jako na Slovakiaringu nebo třeba v Brně,“ říká Mareček před víkendem.

Poslední tři závody byly pro Marečka vydařené. Z dvojice srpnových závodů na Slovakiaringu si odnesl dvě výhry ve třídě C5 a současně jedno druhé a jedno třetí místo v celkovém pořadí skupiny C. Zářijové klání na německém Lausitzringu pro něj skončilo druhým místem v absolutní klasifikaci skupiny C a dalším vítězstvím v C5.

Úvodní foto: Carbonia Cup/Dušan Belica

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.