Buemi nevidí za neúspěchy Toyoty jenom smůlu, ohlíží se také za Formulí E

Buemi nevidí za neúspěchy Toyoty jenom smůlu, ohlíží se také za Formulí E

Za posledních šest let nedokázala Toyota získat jediné vítězství v Le Mans a pouze jediný titul ve FIA WEC. Sébastien Buemi už nevěří, že za tím stojí

FIA WEC: Favorité na titul končí v šampionátu
FIA WEC jako zimní série? I to je možné
Gonda vyhral v Le Mans

Za posledních šest let nedokázala Toyota získat jediné vítězství v Le Mans a pouze jediný titul ve FIA WEC. Sébastien Buemi už nevěří, že za tím stojí jen smůla.

V sezóně 2017 dokázala posádka vozu číslo 8 ve složení Sébastien Buemi, Anthony Davidson a Kazuki Nakajima získat rekordních pět vítězství z devíti závodů. Nic takového se zatím nikomu jinému v prototypech nepodařilo. I tak to stačilo ovšem jen na celkové druhé místo.

Není pochyb o tom, že Toyota měla v uplynulé sezóně nejrychlejší vůz, ale šesté místo v Le Mans znamenalo velkou bodovou ztrátu. Buemiho posádka nakonec zaostala v šampionátu o 25 bodů za vítěznou posádkou Porsche.

“Už je to v posledních letech tradicí, že i když máme rychlé auto, tak v Le Mans nám to nevyjde. To už nemůže být jenom smůla. Asi neděláme vše tak, jak bychom měli,”  postěžoval si Buemi.

A není se čemu divit. Švýcarský pilot patří v současnosti k nejlepším závodníkům. Za rok 2017 absolvoval celkem 19 závodů a devět z nich dokázal vyhrál. Nezískal však ani titul a ani prestižní vítězství v Le Mans.

Jeho frustraci sdílí i technický ředitel Toyoty, Pascal Vasselon. Ani on není nadšený z neúspěchů v Le Mans a třetí sezóny v řadě bez titulu.

“Naším cílem bylo vyhrát (v Bahrajnu – pozn. redakce), což se nám podařilo. A o to horší to je. Dominovali jsme v šesti závodech z devíti, ale titul z toho stejně nebyl,”  řekl Vasselon v rozhovoru.

“V Le Mans jsme měli tři vozy a u všech se objevily potíže. To je na tom to nejhorší, a právě tam se pro nás sezóna zlomila. Udělali jsme letos řadu chyb, ale co se dá dělat. To je motorsport,” dodal.

Pro Buemiho to bylo o to horší, že o titul přišel také ve Formuli E. Kvůli kolidujícímu podniku WEC na Nürburgringu musel vynechat dvojitý závod v New Yorku, a poté během dalšího víkend nezískal v dvojitém závodě v Montrealu ani bod. Titul tak připadl Lucasovi di Grassimu.

„Jsem trochu zklamaný. V jednu chvíli jsem vedl oba šampionáty, a nakonec v obou skončím druhý. Je to smutné, protože vím, že jsem mohl být lepší. Ale také jsem letos nebyl vůbec špatný,“ řekl švýcarský závodník a bývalý pilot Formule 1.

„Už před sezónou jsem věděl, že ta kolize kalendářů může nastat, tak jsem s tím počítal. Určitě tak z prohry (ve Formuli E – pozn. red.) neviním New York. Ale samozřejmě, pokud dva závody vynecháte a pak z dalších dvou jste diskvalifikováni, tak to znamená čtyřikrát nula bodů. To pak nemůžete kompenzovat ani celou řadou vítězství. I tak to ale byla jedna z nejlepší sezón v mé kariéře. Poslední dva, tři roky se mi dařilo, ale letos to bylo opravdu skvělé,“  zakončil Buemi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0