Evropské tahače vrcholí. Calvet je kousek od Promoter´s Cupu, Lacko ještě zkusí zabojovat o třetí místo

Téo Calvet má za úkol dotáhnout slibně rozjetou sezonu do vítězného konce a získat titul v Promoter´s Cupu, Adam Lacko se i navzdory teoretické šanci bude snažit zvrátit boj o celkové třetí místo. S těmito cíli vstupují jezdci Buggyry do posledního podniku letošní sezony ME tahačů, který o víkendu přivítá španělský okruh Jarama.

Na trať ležící 32 kilometrů severně od Madridu ve městě San Sebastián de los Reyes má Lacko řadu příjemných vzpomínek. Hned čtyřikrát se mu zde totiž podařilo zvítězit. Po jednom triumfu si na španělském okruhu připsal v letech 2014, 2015, 2016 a 2019. Ty nejlepší vzpomínky ale pocházejí ze sezony 2017. Tehdy sice rodákovi z Čeladné Jarama žádné vítězství nepřinesla, Lacko si tu ale definitivně zajistil titul mistra Evropy.

Letos ale do víkendu v roli kandidáta na titul nevstupuje. Nachází se na čtvrté pozici průběžného pořadí se ztrátou 32 bodů na třetího Saschu Lenze. Vzhledem k tomu, že ve španělských závodech už bude ve hře jen 60 bodů, tak nejsou jeho vyhlídky na zisk bronzu nejoptimističtější. Teoreticky může Lacko stále skončit i druhý, za Jochenem Hahnem už ale zaostává dokonce o 44 bodů.

"Mám Jaramu rád. Je hodně o adrenalinu a pasáž, kdy se člověk řítí proti betonové zdi, je dokonalá a pořád mě baví. Letos nás hodně potrápila smůla, tak by bylo skvělé zakončit sezonu nějakým super výsledkem," říká před začátkem víkendu Lacko, který letos dosud vybojoval dva triumfy.

Pokud Lacko v celkovém pořadí skutečně obsadí čtvrtou pozici, půjde o první sezonu od roku 2014, kdy se neumístí mezi nejlepší trojicí. Před osmi lety také skončil čtvrtý. Mezi nejlepší trojicí samozřejmě neskončil ani v sezoně 2020, to ale byl trochu jiný případ. Kvůli koronaviru se totiž zvládly odjet pouze dva podniky a organizátoři se tak rozhodli výsledky nevyhlašovat. Pokud by se ale ročník vyhlašoval, tak by Lacko mezi nejlepší trojkou skončil. Nasbíral totiž druhý největší počet bodů.

Calvetovy poslední čtyři kroky

Téo Calvet přijíždí do Španělska jako osmý muž průběžného pořadí. Francouzova hlavní pozornost se ovšem nesoustředí na absolutní klasifikaci, ale na hodnocení Promoter´s Cupu. Zde totiž vede s náskokem 15 bodů před Jamiem Andersonem. Na okruhu Jarama tak bude mít jasný cíl - definitivně svůj titul stvrdit.

V Promoter´s Cupu sice Calvet vede, rozhodně ale neusíná na vavřínech: "Bude to ještě ostrý boj. Patnáct bodů se dá smazat za jeden jediný závodní den. Na trati dám do bojů o vítězství v Promoter´s Cupu všechno, ale Jamie Anderson je tvrdý soupeř. Bylo by skvělé zopakovat výsledky z Le Mans, kde jsem jednu jízdu vyhrál a v další byl druhý," říká.

Podobně jako Lacko má i Calvet na Jaramu příjemné vzpomínky. Sice zde nezávodil tolikrát jako český jezdec, loňský ročník mu zde ale přinesl premiérové vítězství v ME tahačů. To bylo jeho jediným až do minulého týdne, kdy v Le Mans ovládl druhý závod víkendu.

Porce čtyř závodů bude v Španělsku tradičně rozdělena do dvou dnů. Zatímco první dvě jízdy se uskuteční v sobotu (od 15:15 a od 17:30), zbylé dvě v neděli (od 13:15 a od 15:30).

Foto: Buggyra Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.