Z chvostu až na nejvyšší stupeň. Buggyru nezastavily ve Spa déšť ani traťové limity

Posádka stáje Buggyra ZM Racing ve složení Adam Lacko, David Vršecký a Aliyyah Kolocová získala další vítězství ve třídě GT4 seriálu 24H Series. Tentokrát trojice ovládla dvanáctihodinovku na legendárním belgickém okruhu Spa-Francorchamps a dostala se do čela šampionátu.

"Tento výsledek potvrdil správnost cesty, kterou jsme před rokem nastoupili. I když jsme ve světě vytrvalostních závodů vlastně stále nováčky, musí  s námi všichni ostatní počítat. Každá zkušenost ve vytrvalostních závodech se počítá. A když je završena vítězstvím, je to ještě lepší," uvedl po skončení závodu šéf komunikace stáje Buggyra Jan Kalivoda.

Pro Buggyru šlo ve 24H Series už o druhé letošní vítězství. To první vybojovala v lednu při šestihodinovce v Abú Zabí. Lacko, Vršecký a Kolocová sahali po triumfu rovněž při dvanáctihodinovce v italském Mugellu, tam se ale kvůli technickým problémům v závěru museli spokojit se druhou příčkou.

Po páteční kvalifikaci se přitom nedalo říct, že by stáj směřovala za vítězstvím. Boj o startovní pozice jí totiž zkomplikovalo mazání časů kvůli překračování traťových limitů v 17. zatáčce nebo také déšť, který neumožnil Aliyyah Kolocové zajet dobré kolo. To Buggyru odsoudilo ve třídě GT4 ke startu z posledního sedmého místa.

V sobotu po skončení první části závodu, který byl rozdělen na dva šestihodinové úseky, už to ale pro tým vypadalo o poznání lépe. Dostal se totiž až na první příčku. Cestou na vrchol se musel opět vypořádat s rozmary ardenského počasí. První část totiž ovlivnil déšť, na což málem doplatil David Vršecký.

"Začalo pršet, dole v Eau Rouge doslova padaly trakaře. Na slickách mi to tam trochu ujelo a modlil jsem se, abych nevrazil do svodidel. Naštěstí jsem dobruslil jen do trávy. Sice jsme tam něco ztratili, ale hlavní bylo, že jsme mohli pokračovat dál a bojovat," popisoval dvojnásobný mistr Evropy v závodech tahačů svou krizovku.

V neděli už Buggyra dotáhla slibně rozjetý závod do vítězného konce. Své nejbližší pronásledovatele porazila propastným rozdílem tří kol. Díky tomuto triumfu se vrátila do čela průběžného pořadí třídy GT4. Zde má nyní dvanáctibodový náskok.

I přes vydařený vstup do sezony ale zůstávají u Buggyry nohama na zemi: "Je to dobrý začátek, ovšem sezona bude ještě dlouhá. Určitě nemáme nos nahoru a nemyslíme jen na vítězství," dodává Vršecký.

Další podnik letošního ročníku se bude konat o víkendu 10.-11. června. Tentokrát se pojede na další trati známé z kalendáře F1. Tou bude italská Monza.

"Po vyhraném víkendu by bylo fajn zopakovat si úspěch i v příštím závodě. Bude to pro nás nová trať a uděláme všechno proto, abychom se i na ní dostali co nejvýš," těší se Vršecký na novou výzvu.

Foto: Buggyra ZM Racing

 

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.