Češi ve F4: Václav Šafář

Češi ve F4: Václav Šafář

Václav Šafář se stal roku 2016 prvním českým závodníkem, který se na mezinárodní scéně představil s monopostem specifikace F4. Na scéně formu

Staněk vybojoval v ADAC F4 bramborovu medaili a nováčkovský titul
Víkend v motorsportu: X-Bow Battle v Brně nebo česká stopa v Německu a Maďarsku
Staňkovi se kvalifikace nevydařily

Václav Šafář se stal roku 2016 prvním českým závodníkem, který se na mezinárodní scéně představil s monopostem specifikace F4.

Na scéně formule 4 dělá v současnosti českým fanouškům velkou radost Roman Staněk. Rodák z Valašského Meziříčí letos účinkuje v italském a německém šampionátu, přičemž vědět o sobě dává zejména ve druhém případě, kde si v úvodních pěti podnicích připsal na své konto již dvě prvenství a v průběžném pořadí mu patří 3. příčka. Pojďme se ale nyní trochu vrátit do historie a připomenout si Staňkovi předchůdce v této kategorii.

K vůbec prvnímu závodnímu vystoupení pilota z České republiky s vozem F4 došlo v říjnu roku 2016 na Monze. Tehdy totiž zasáhl do finálového klání sezony italské F4 Václav Šafář, který tehdy obdržel příležitost od švýcarského týmu RB Racing.

V „chrámu rychlosti“ Vašek při své premiéře rozhodně nepropadl. Zatímco v první jízdě se po startu z 27. pozice dokázal posunout až na 14. příčku, ve druhém víkendovém klání obsadil po startu z poslední 30. příčky 19. místo a italský výlet zakončil v závěrečném závodě 18. pozicí. Debut s vozem F4 v mezinárodním závodě ale bohužel pokazila kaňka v podobě diskvalifikace ze všech tří jízd, která s výjimkou Šafáře postihla i jeho týmového kolegu Yana Leona Shloma.

V mezinárodním klání formule 4 se ale po Monze Šafář ukázal ještě jednou, konkrétně o rok a tři čtvrtě později. Tehdy se totiž jednorázově objevil v podniku ADAC Formule 4 na Hockenheimringu, kde se navíc šampionát představil v rámci Velké ceny Německa Formule 1.

Tentokrát již Václava žádné vyloučení nepostihlo a byl klasifikován v obou víkendových závodech. Zatímco v první jízdě projel pod šachovnicovým praporkem jako 22., o den později si polepšil hned o čtyři pozice a skončil 16.

V tomto podniku ale kromě Šafáře nastoupil ještě jiný český jezdec – Tom Beckhäuser. Jeho účinkování ve formuli 4 si ale detailněji připomeneme v příštím díle tohoto seriálu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0