Česká družina uspěla v Miami

Česká družina uspěla v Miami

Aleši Jiráskovi s Liborem Milotou se během podniku šampionátu FARA na Homestead-Miami Speedway podařilo obsadit druhé místo ve čtyřhodinovém vytrvalostním závodě.

Aleš Jirásek v Mostě: Zlepšení ano, podium ne
VW Castrol Cup tento víkend na Lausitzringu
Aleš Jirásek skvěle vstoupil do VW Castrol Cupu

Českým barvám jsme mohli minulý týden držet v USA palce hned na dvou frontách. S výjimkou Martina Doubka, který účinkoval v podniku World Series of Asphalt na oválu New Smyrna Speedway, se totiž za „velkou louží“ představili také Aleš Jirásek, Libor Milota a Daniel Skalický. Zmíněná trojice reprezentovala Pragu v podniku série FARA. Ten se uskutečnil na okruhové verzi trati Homestead-Miami Speedway.

Doubek se rozloučil s Amerikou desátým místem

 

A ostudu nám tato parta v „zemi neomezených možností“ rozhodně neudělala. Že by se mohlo v jejich podání jednat o vydařený víkend, naznačila již sobotní kvalifikace. V té totiž Aleš Jirásek dokázal vůz se startovním číslem 16 kvalifikovat pro start sobotního třicetiminutového sprintového závodu na druhé příčce.

Radost navíc přinesl našim barvám i začátek zmíněné třicetiminutové bitvy. Libor Milota, který tentokrát usedl za volant, se totiž ihned v úvodu propracoval ze druhé pozice do čela.

Ve vedení se ale bohužel nedokázal udržet a později se na čele objevila jiná Praga R1T, kterou pilotoval Mike Jaquez. Ve vzduchu ale stále visela naděje na stříbrný úspěch a dlouho se zdálo, že na druhé příčce se Liborovi skutečně podaří dojet až do cíle.

Pak ale přišlo poslední kolo závodu a vše nakonec bylo jinak. Loňský vicemistr ESET V4 Cupu ve sprintovém hodnocení GT3 totiž při snaze ubránit pozici kolidoval v předposlední zatáčce se svým pronásledovatelem Tysonem Bytzekem, dalším jezdcem vozu značky Praga , a za incident zaplatil ze sportovního hlediska nejvyšší možnou cenou – odstoupením. V konečném pořadí byl ovšem klasifikován jako šestý.

A stejným výsledkem jako úvodní sprint skončilo pro českou výpravu také šedesátiminutové klání. Během něj jsme opět mohli vidět v akci Libora Milotu, který se ale tentokrát o čas strávený za volantem podělil s Danielem Skalickým.

Daniel Skalický obsadil ve druhém sobotním sprintu s Liborem Milotou šestou příčku. Foto: Dan Skalický/Facebook

V neděli ovšem přišla šance na lepší umístění. Podle výsledků kvalifikace se totiž vyráželo i do čtyřhodinového vytrvalostního klání, ve kterém opět nechyběl Milota, avšak tentokrát se po jeho boku objevil Jirásek. Vůz stáje Praga-Fellner Motorsport se tak na roštu znovu stál na druhé příčce.

Aleši Jiráskovi však bylo i toto umístění málo a po třiceti minutách se posunul do čela závodu. Zde se poté do modra zbarvený prototyp dlouho držel a otevírala se před ním cesta k triumfu.

Ani tentokrát ale nebyl startovnímu číslu 16 dopřán bezproblémový závod. Jiráska totiž v posledním úseku postihl defekt levé přední pneumatiky, který pohřbil naděje na vítězství. Tentokrát ale nebylo tak zle jako v sobotu a dvojice mohla v cíli slavit alespoň druhé místo a prvenství ve třídě FP-2.

Vytrvalostní závod skončil pro vůz se startovním číslem 16 stříbrným úspěchem. Foto: Aleš Girasek/Facebook

Spokojen ale mohl být i Daniel Skalický. Ten nastoupil v “pragovce” číslo 99 s Elliotem Alexanderem a snažení americko-českého tandemu skončilo jen o místo za Jiráskem s Milotou, tedy pomyslným bronzem. V FP-2 z toho pak byla druhá příčka.

Pro vítězství si dojela posádka Adam Yunis-John Estupinan. Oba sprinty si pak podmanil Mike Jaquez. V tom prvním ho na pódium doprovodili stříbrný Tyson Bytzek a bronzový Jim Hamman. Ve druhém případě mu dělali na stupních vítězů společnost vytrvalostní vítězové Adam Yunis s John Estupinanem (2.) a Thiago Marques (3.).

Další podnik letošního ročníku FARA přivítá Homestead-Miami Speedway 18.-19. dubna. V tomto termínu se zde bude konat klání Sunset 300. Patrně se ale objede bez účasti našich jezdců.

titulní fotografie: Aleš Girasek/Facebook

Onboard z vozu při jízdě Aleše Jiráska ve volném tréninku https://www.youtube.com/watch?v=W5yTDZGi4CM&fbclid=IwAR2iEi4fm_MZ5h2fYGJzvh2tOwre-J_V0_9HcCtzjG_MvDfxBZjbCbrIzr0

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0