Čeští jezdci úspěšně vstoupili do šampionátu Moto 3

Čeští jezdci úspěšně vstoupili do šampionátu Moto 3

Jakub Kornfeil a Karel Hanika mají za sebou úspěšný vstup do letošního ročníku MOTO GP, resp. kubatury Moto 3. V dnešním závodě na katarském Losail

Do finále odstartuje Kornfeil z dvanácté pozice
Čeští fanoušci se konečně dočkali
Kornfeil potřetí bez bodů …

Jakub Kornfeil a Karel Hanika mají za sebou úspěšný vstup do letošního ročníku MOTO GP, resp. kubatury Moto 3.

V dnešním závodě na katarském Losail Circuit dokázali oba dojet v první patnáctce a vybojovat tak první letošní body.

Kuba Kornfeil startoval do závodu z P4 a v průběhu celého závodu byl v bezprostředním kontaktu z čelem závodu. Po četných soubojích, kdy se jeho umístění pohybovalo v rozmezí P3 až P8, byl Kornfeil v cíli 19-ti kolového závodu klasifikován na šestém místě.

Karel Hanika startoval do závodu z P19, kterou dokázal vylepšit až na 14. místo v cíli. Ve druhé polovině závodu se Hanika držel na P13, která mu patřila i v posledním kole. Ztratil ji až díky pomalejšímu výjezdu z poslední zatáčky.

Potěšujícím faktem je, že oba čeští jezdci se v závodě, který vyhrál Hanikův týmový kolega Jack Miller z Austrálie, vůbec neztratili. Aba byli po celou dobu v kontaktu a v průběhu 38 závodních minut svedli celou řadu pěkných soubojů.

To je více, než jen dobrý příslib pro letošní sezónu MOTO-trojek a nezbývá tak nic jiného, než přát si, aby tomu tak bylo i ve zbytku sezóny.

Dalším závodem bude Red Bull Grand Prix of  The Americas, která se uskuteční o víkendu 11. – 13. dubna v Austinu.

\"10003466_752955424722866_1566111297_n\"

TZ Karla Haniky:

Dlouho očekávaná letošní premiéra odstartovala přesně v 17 hodin našeho času. Grand Prix Qataru, v jejímž startovním poli Moto3 nechyběli ani dva naši jezdci: zkušený Jakub Kornfeil (73 startů v GP) ve své páté sezóně jako stabilní jezdec nejslabší objemové kubatury GP a Rookie Karel Hanika, pro něhož byl dnešní závod na 18 kol premiérou v seriálu, prvním závodem na katarském okruhu a úplnou novinkou při umělém osvětlení.

Kája startoval ze sedmé řady, takže téměř „neviděl“ na startovní semafor. Nejlépe odstartoval Jack Miller z první řady a start se povedl také Kájovi, když prvním kolem projel jako čtrnáctý.  Brzy spadl Ferrari, později společně havarovali Azmi a Granado. Dvojice Marquez a Miller se začala vzdalovat zbytku hlavního pole, které vedl Viňales před Kornfeilem. Na třetí místo se dostal se ztrátou 2 sekund Vazquez, za ním jeli Rins, McPhee (tedy 3 Hondy) a 6. Kornfeil. Kája klesl na 16. místo. Za ním jezdící Týmový kolega Niklas Ajo vzápětí spadl. Starovní pole se rozdělilo na vedoucí dvojici, osmičlenou skupinu v níž jel Kornfeil, další dvojici a následně trojici, v níž sváděl souboje Kája s Kentem a Binderem. V polovině závodu se Kája vypořádal s Binderem a jel třináctý.

Do posledního kola vjížděl na špici Marquez před Millerem a Rinsem, dále Oliveira, Vazquez a Kornfeil. Pak udělal Marquez chybu a rázem se propadl na čtvrté místo. Australan Jack Miller vyhrál napínavý finiš a zároveň svůj první závod GP vůbec – a přerušil tak 20 španělských vítězství v řadě napříč všemi třemi kubaturami – před Alexem Marquezem a Efrenem Vazquezem. Čtvrtý byl klasifikován Miguel Oliveira, pátý Alex Rins, šestý Jakub Kornfeil. Sedmý dojel Alexis Masbou, osmý Isaac Viňales, devátý Niccolo Antonelli a Top-10 uzavřel Francesco Danny Náš Rookie Kája Hanika získal svoje první historické body vůbec a Hanikaracing team mu moc blahopřeje!

TZ Jakuba Kornfeila

Po startu ze čtvrté pozice se reperezentant Calvo Teamu Jakub Kornfeil posunul na třetí místo. Během chvíle se ale propadl dolů na šesté místo a to byl začátek velkých bojů na čele závodu třídy Moto3. Za Jackem Millerem a Alexem Márquezem, kteří ze začátku unikli, se vytvořila skupinka bojující  o třetí příčku, kde Kornfeil bojoval s Alexem Rinsem, Efrénem Vázquezem, Miguelem Oliveirou, Romanem Fenatim, Alexisem Masbouem a týmovým kolegou Isaacem Viňalesem. Francouz Alexis Masbou v jednu chvíli odsunul našeho závodníka až na sedmou pozici a už se mohlo zdát, že skupinka před nimi pomalu uniká, neboť se jí podařilo dotáhnout jezdce jedoucí na samotném čele. Předjížděcím manévrem tomu ale Jakub zabránil a během chviličky se dotáhl do skupinky bojující o vítězství. Ani přes všechny snahy se našemu závodníkovi už nepodařilo prodrat na pozice zajišťující podium a cílovou pásku prvního závodu roku 2014 proťal na šestém místě se ztrátou 0.586 na vítěze Jacka Millera z Austrálie.

Jakub Kornfeil: „Díky dobrému startu jsem se posunul o místo nahoru a z první zatáčky jsem vyjížděl na třetím místě. Bohužel jsem o něj ale v zápětí přišel, když se mně tam doslova nacpal Isaac. Docela jsem se ho lekl, protože měl za úkol jet za mnou a zbytečně neriskovat. Propadl jsem se až někam k šestému místu. Kluci vepředu za to vzali a měli klid na to, aby se od nás vzdálili. My potom měli celý závod co dělat s tím, abychom se k nim přitáhli. To se nám ke konci podařilo a já jsem uzavíral tu vedoucí skupinku. Bohužel jsem ale ztrácel na rovince. Naše převody dnes nebyly tak rychlé jako kluků před námi. Proto jsem se to pak snažil dohánět na brzdy. Někdy to mohlo vypadat, že se snažím jet opravdu hodně na krev, ale nebylo prostě jiné východisko. Ve své podstatě je úplně jedno, jestli bych v posledním kole najížděl na cílovou rovinku první nebo třetí. Než bychom projeli cílovou čáru, už bych byl zase nejspíš na konci. Je to velká škoda. Celý víkend jsme patřili k nejrychlejším a teď v závodě se bohužel nepodařilo dát všechny kousky té pověstné mozaiky dohromady. Každopádně se ale deset bodů bude moc hodit a být druhá KTM v cíli snad není ostuda. Snad se příště podaří ještě o kapku lepší výsledek.“

foto: PR jezdců

\"moto3_ds-_s1d3750_preview_big\" \"984039_752955464722862_1779707350_n\"

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0