Charouzův Beckmann vybojoval v sobotu druhé letošní pódium

Stáj Charouz Racing System si během soboty připsala v ázerbájdžánském Baku druhé umístění na stupních vítězů v letošní sezoně formule 2. David Beckmann skončil ve druhém sprintu na stříbrné příčce.

Kromě formule 1 závodí tento víkend v ulicích ázerbájdžánského Baku také formule 2, pro kterou se jedná o třetí letošní podnik. V akci pochopitelně nechybí ani česká stáj Charouz Racing System a její jezdci David Beckmann s Guilhermem Samaiou.

Předchozí podnik v Monte Carlu pro stáj Antonína Charouze žádnými body neskončil. A také v páteční kvalifikaci se její piloti umístili mimo pozice, které zaručují zisk bodů. Zatímco Beckmann zajel třináctý čas, Samaia skončil dvacátý. Na startu úvodního sprintu (do něj se startuje podle výsledků kvalifikace, ale dochází k otočení první desítky) ovšem oběma jezdcům patřily jiné pozice než ty, které si vyjely.

Po skončení kvalifikace se totiž rozdávaly penalizace. Hned čtyři jezdci obdrželi trest v podobě odsunu tří míst. Marino Sato se provinil ve volném tréninku, kde způsobil nebezpečnou situaci, když pokračoval v jízdě i přesto, že si ulomil kolo. Za zdržení soupeřů pak byli penalizováni Christian Lundgaard, Jack Aitken a také Samaia. Zatímco Beckmann nakonec vyrážel do prvního sprintu jako dvanáctý, Samaia odstartoval z 21. místa.

Z nebodovaných pozic se ovšem ani jeden z jezdců Charouz Racing Systemu v prvním sprintu neodlepil. Beckmanna ovšem dělila od posledního bodovaného osmého místa jen jedna pozice. Cílem projel jako desátý a po desetisekundové penalizaci pro Felipeho Drugoviche za zavinění kolize s Liamem Lawsonem a Oscarem Piastrim v úvodu závodu se posunul na devátou příčku. Samaia skončil sedmnáctý.

Během prvního sprintu se na trati jednou ukázal zpomalovací vůz, který vyjel hned v úvodu. Stalo se tak jednak kvůli zmíněnému incidentu mezi Drugovichem, Piastrim a Lawsonem, který pro poslední dva jmenované znamenal konec, ale také kvůli problémům jezdců týmu HWA Racelab. Zatímco Jack Aitken se roztočil, Alessio Deledda vycestoval z trati. I tato dvojice odstoupila.

Zatímco do prvního sprintu startovali oba piloti Charouz Racing Systemu až za hranicí první desítky, před druhým sprintovým kláním již mohla mít stáj lepší vyhlídky, a to zejména zásluhou Beckmanna. Startovalo se totiž podle výsledků prvního sprintu a opět se otáčela nejlepší desítka. Německému závodníkovi tak připadlo druhé místo. Samaia začínal jako sedmnáctý.

A v průběhu závodu mohli u Charouz Racing Systemu snít dokonce o vítězství. Beckmann se totiž hned v prvním kole posunul před Benta Viscaala do čela. V 11. kole ovšem podlehl Jürimu Vipsovi a v cíli se musel spokojit se druhou příčkou. Jednalo se již o Beckmannovo druhé letošní pódium. Na to první dosáhl hned při úvodním závodě sezony v Bahrajnu, který dokončil jako třetí.

Guilherme Samaia obsadil ve druhém sprintu čtrnáctou příčku. Jeho vystoupení se ale neobešlo bez potíží. Pět kol před koncem totiž Brazilec nedobrzdil do třetí zatáčky. Dokázal se ale zapojit zpátky do závodu.

I během druhého sprintu se v akci ukázal zpomalovací vůz, a to hned dvakrát. Poprvé se tak stalo hned v úvodu. Krátce po startu totiž Guanju Žou sestřelil Dana Ticktuma a závod pro něj skončil. Odstoupení potkalo v postartovní mele také Ralpha Boschunga a Lirima Zendeliho. Druhý výjezd zpomalovacího vozu zavinil incident mezi Royem Nissanym a Richardem Verschoorem, po kterém Verschoor skončil ve zdi.

Program formule 2 v Baku vyvrcholí v neděli hlavním závodem víkendu, který začne v 10:45. Jezdci do něj odstartují čistě podle výsledků kvalifikace bez jakéhokoli míchání pořadím. Beckmannovi bude patřit třináctá pozice a Samaiovi dvacátá.

Výsledky prvního sprintu: 1. Robert Švarcman (Rusko, Prema Racing) 21 kol, 2. Dan Ticktum (Velká Británie, Carlin) +5,144, 3. Guanju Žou (Čína, UNI-Virtuosi) +8,872… 9. David Beckmann (Německo, Charouz Racing System) +17,299, 17. Guilherme Samaia (Brazílie, Charouz Racing System) +49,289.

 Výsledky druhého sprintu: 1. Jüri Vips (Estonsko, Hitech Grand Prix) 21 kol, 2. David Beckmann (Německo, Charouz Racing System) +3,260, 3. Jehan Daruvala (Indie, Carlin) +3,883… 14. Guilherme Samaia (Brazílie, Charouz Racing System) +49,981.

 Průběžné pořadí šampionátu jezdců: 1. Guanju Žou (Čína, UNI-Virtuosi) 78 bodů, 2. Oscar Piastri (Austrálie, Prema Racing) 55 bodů, 3. Théo Pourchaire (Francie, ART Grand Prix) 55 bodů… 11. David Beckmann (Německo, Charouz Racing System) 24 bodů, 21. Guilherme Samaia (Brazílie, Charouz Racing System) 0 bodů.

 Průběžné pořadí šampionátu týmů: 1. UNI-Virtuosi 107 bodů, 2. Prema Racing 106 bodů, 3. Carlin 101 bodů… 8. Charouz Racing System 24 bodů.

Úvodní foto: Charouz Racing System

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.