Chci odvést maximum a naučit se co nejvíce, říká Staněk

Chci odvést maximum a naučit se co nejvíce, říká Staněk

Roman Staněk poskytl rozhovor pro České okruhy. V něm mimo jiné promluvil o svých cílech pro letošní sezonu Formula Regional European Championship, nastínil budoucí plány a vyhnout jsme se pochopitelně nemohli ani současné koronavirové pandemii.

Víkendový přehled: Hojné zastoupení v Rakousku a další česká účast
Beckhäuser je po Imole čtrnáctý
Beckhäuser v Asii končí, čeká jej Formula Regional European Championship

Romane, v loňském roce jste si odbyl svou premiéru na formulové scéně. A rozhodně nešlo o neúspěšný debut. Zatímco v německém šampionátu F4 jste si připsal na své konto celkem dvě vítězství a obsadil čtvrtou příčku, v Itálii jste získal jeden triumf a celkově skončil pátý. Jak jste se svým prvním rokem ve formulovém kokpitu spokojen?

Sezona překonala moje očekávání. Byl jsem dobře připraven jak po psychické, tak po fyzické stránce. Navíc jsem před jejím začátkem natestoval spoustu kilometrů. Panuje u mě spokojenost, nicméně mohlo to být lepší. Stále je co zlepšovat.

Jak jste se s přechodem z motokár na formulovou scénu popasoval?

Přestup z motokár do formulí v mém případě proběhl velmi rychle. Svůj první test v Mugellu jsem totiž absolvoval hned den poté, co jsem se v Itálii zúčastnil posledního motokárového závodu. Ze začátku jsem si hodně zvykal, nicméně nakonec jsem se dokázal se vším popasovat a poté již vše probíhalo bez problémů. Samozřejmě se ale jedná o dvě zcela odlišné disciplíny.

Vaše první sezona ve F4 ale byla zároveň vaší poslední. Letos totiž zamíříte do Formula Regional European Championship. Během zimy jste ale otestoval rovněž vůz Eurocupu formule Renault. Co vás vedlo k rozhodnutí vybrat si z těchto dvou šampionátů právě Formula Regional European Championship?

Hlavním důvodem byl počet testovacích dní. V Eurocupu formule Renault bych sice dostal příležitost svézt se mimo jiné i na okruzích, které jsou součástí kalendáře formule 1, nicméně je zde omezen počet testovacích dní, kterých můžete absolvovat pouze šest. Naopak v případě Formula Regional European Championship nejste až do března v tomto ohledu limitováni vůbec a poté máte k dispozici patnáct dní testů. U monopostů těchto dvou sérií navíc nalezneme minimální rozdíly. Oba mají stejnou aerodynamiku. Odlišné jsou pouze pneumatiky a motor. Formule Renault má o něco větší výkon.

Závodit budete pro tým Prema. Co pro vás znamená být součástí jednoho z nejlepších juniorských týmů současnosti?

Považuji to za veliký úspěch, ale zároveň si uvědomuji, že se zatím nacházím pouze v půli cesty a musím dokázat, že si místo u Premy zasloužím. Stále je potřeba tvrdě pracovat a testovat. V šampionátu je obrovská konkurence. Snad vše vyjde podle našich představ.

Vašimi týmovými kolegy budou Oliver Rasmussen, Gianluca Petecof a Arthur Leclerc, se kterými jste se setkal na závodní dráze již loni, přičemž s posledním jmenovaným jste již tehdy byli stájovými parťáky. Jak se těšíte na spolupráci s touto trojicí?

Všichni tři patří mezi nejrychlejší juniory a pokusím se od nich naučit co nejvíce.

Arthur Leclerc je bratrem současného pilota Ferrari ve formuli 1 Charlese Leclerca. Věříte, že má potenciál dosáhnout v budoucnu podobných úspěchů jako jeho sourozenec?

Určitě může, ale uvidíme, jak se to vyvine. Já mám ovšem stejnou šanci jako on. Chci ji tedy využít na maximum. Poté již půjde jen o jezdecké kvality a na jméno nebo sponzory týmy formule 1 hledět nebudou.

Jaké jsou vaše ambice pro letošní sezonu Formula Regional European Championship? S jakými výsledky byste byl spokojen?

Z hlediska výsledků konkrétní ambice nemám. Chci zkrátka odvést maximum a naučit se co nejvíce.

V letošní sezoně tohoto šampionátu byste ovšem nemusel být jediným Čechem ve startovním poli. Zájem zúčastnit se letošní sezony totiž projevil také Tom Beckhäuser. Přivítal byste setkání se svým krajanem na závodní dráze?

Určitě by se jednalo o pozitivum pro Českou republiku, neboť ve formulových závodech naše země není zastoupena zrovna hojně. Uvidíme, zda se na trati skutečně potkáme.

Letošní ročník ovšem odstartuje stejně jako v případě většiny šampionátů o něco později. Kvůli koronaviru již došlo k přeložení úvodních tří podniků v Le Castelletu, Monze a Imole. Jakým způsobem koronavirovou pandemii vnímáte a jak podle vás ovlivní sezonu této série?

V době, kdy koronavirus dorazil do Itálie, jsme zrovna testovali v nejhůře zasažené oblasti. Všichni dostali strach a já již tehdy cítil, že nepůjde o žádný malý problém. V tom jsem se poté jenom utvrdil, když došlo ke zrušení předsezonních testů v Monze. Myslím si, že současná situace zasáhne zejména nás jezdce. Celou zimu jsme se totiž připravovali a poté jsme se dozvěděli, že první závody jsou odloženy. Zdraví ale představuje prioritu číslo jedna.

Chtěl byste v této nesnadné době něco vzkázat našim čtenářům?

Respektujte všechna opatření, noste roušky. Jak se říká, moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. Když vše budeme dodržovat, všechno se zase vrátí do normálního stavu.

Na závěr našeho rozhovoru bych se vás rád zeptal, jaké jsou vaše cíle řekněme pro následujících pět let kariéry? A v případě, že by nedopadl váš sen o F1, existují i jiné šampionáty, které by vás lákaly?

Pokud by vše šlo dobře, rád bych se z Formula Regional European Championship přesunul do FIA F3, kde již opravdu musíte prokázat svůj talent. Poté bych chtěl v ideálním případě postoupit do F2 a následně do F1. Nechci se ale nijak přeceňovat. Nemám rád, když se o mě automaticky mluví jako o budoucím jezdci formule 1. Mým nejvyšším cílem ale samozřejmě je se do královny motorsportu dostat a vyhrát zde mistrovský titul. Nerad by to ale zakřikl. U závodění chci ovšem zůstat i v případě, že se mi do formule 1 dostat nepodaří. Rád bych pokračoval na formulové scéně, pokud by ale tento scénář nevyšel, chtěl bych se přesunout k závodům GT nebo do WEC, což je šampionát, který v posledních letech vypadá hodně zajímavě. Pokud ale nebudu pokračovat v závodění, nejspíše se pustím do podnikání.

titulní fotografie: Prema

COMMENTS

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    Josefus 4 months ago

    Staněk je ještě dítě. Mám pocit, že jsem otevřel mládežnický portál. Moc by mě zajímalo, kolik čtenářů přečetlo tento článek od začátku až do konce.

  • DISQUS: 0