Chovancův formulový debut skončil dvěma bodovanými výsledky

Chovancův formulový debut skončil dvěma bodovanými výsledky

Venezuelanovi s českými kořeny Zdeňku Chovancovi se během úvodního podniku F4 SAE v Dubaji podařilo bodovat ve dvou jízdách. Čtyřiadvace

Chovanec zakončil zimní sezonu pódiem, Knopp vylepšením maxima
Knopp čelil v Dubaji agresivním soupeřům
U Chovance převažuje po formulovém debutu spokojenost

Venezuelanovi s českými kořeny Zdeňku Chovancovi se během úvodního podniku F4 SAE v Dubaji podařilo bodovat ve dvou jízdách.

Čtyřiadvacetihodinový závod nebyl během tohoto víkendu jedinou závodní podívanou, kterou jsme mohli v Dubaji spatřit. Součástí doprovodného programu tohoto klání totiž byl mimo jiné také úvodní mistrovský podnik arabskoemirátského šampionátu F4.

Zde jsme sice na rozdíl od zlatého hřebu víkendu, v němž naše barvy reprezentoval Petr Lisa, českou vlajku nenalezli, i přesto se ale našlo jedno jméno pro naše fanoušky zajímavé. Byl jím patnáctiletý závodník Zdeněk Chovanec, který sice reprezentuje Venezuelu, s Českou republikou je ovšem spjat díky svým kořenům.

A za svůj debut na formulové scéně se bývalý motokárista rozhodně nemusel stydět. Slušnou rychlost totiž prokazoval od začátku závodního víkendu, který v Dubaji začal již ve čtvrtek. Blýsknout se mu podařilo zejména třetím časem ve volném tréninku a jeho úsměv nemusel navíc zmizet ani po kvalifikaci, v níž skončil pátý.

Ještě během tohoto dne přišly na řadu také úvodní dvě jízdy. Vstup do té první se ovšem Chovancovi dvakrát nevydařil. Během úvodního kola se totiž propadl ze své startovní pozice o tři místa dozadu a po průjezdu cílovou páskou prvního okruhu figuroval na osmé příčce.

Na tomto umístění ale Zdeněk nesetrval až do konce. Později se totiž dokázal posunout alespoň před Reemu Juffali a ze svého premiérového závodu ve formulovém kokpitu si tak odnesl šest bodů za sedmou pozici.

Druhý závod tedy venezuelský závodník zahajoval z tohoto umístění a tentokrát se mu úvodní metry vydařily o poznání více než v případě předchozího klání. Po prvním kole totiž povyskočil na skvělé čtvrté místo.

Z něj jej sice později sesadil Francesco Pizzi, krátce nato mu ale nahrála kolize Lorenza Fluxy a Nica Göhlera v souboji o první příčku. Za incident zaplatili oba aktéři propadem v pořadí dolů a Chovanec najednou mohl snít o tom, že již po svém druhém formulovém závodě v kariéře vystoupí na stupně vítězů. Posunul se totiž na třetí místo.

Bronz ale ve svých rukou bohužel neudržel. Později totiž podlehl Nicolovi Marinangelimu a v pořadí stoupajícímu Fluxovi. Pod šachovnicovým praporkem byl nakonec odmávnut jako pátý.

Ani toto ale ještě nebyl jeho konečný výsledek. Ukázalo se totiž, že Chovanec stejně Nico Göhler, Nicolo Marinangeli a Constantin Reisch ulil start a sportovní komisaři tuto čtveřici potrestali pětisekundovou penalizací, což pro Zdeňka znamenalo pád na šestou pozici.

S nadějí na pódiové umístění ovšem mohl vstávat také v pátek. Do třetího závodu totiž na základě druhých nejrychlejších časů z kvalifikace startoval ze čtvrtého místa. Jeho šance ale záhy byly pryč. Krátce po startu se totiž dostala do smyku z pole position startující Hamda Al Qubaisi a Chovanec ve snaze vyhnout se své soupeřce s jejím vozem kolidoval, po čemž jeho účinkování skončilo.

Původně měli jezdci uzavřít první závodní víkend letošního ročníku ještě čtvrtou jízdou. Silný déšť se ale postaral o její zrušení.

Podnik vyšel zcela jasně nejlépe Francescovi Pizzimu. Ital opanoval všechny tři závody. Zatímco v prvním případě jej na stupně vítězů doprovodili Lorenzo Fluxa (2.) s Nicolou Marinangelim (3.), ve druhém případě brala stříbro Hamda Al Qubaisi a bronz znovu Marinangeli. Pizziho krajan se na pódiu objevil i v závěrečné jízdě, tentokrát si ovšem polepšil na druhou pozici. Třetí dojel Fluxa.

Sezona pokračuje již během příštího víkendu. Jezdci zavítají do dějiště VC Abú Zabí formule 1 – na okruh Yas Marina.

kompletní výsledky prvního závodu

kompletní výsledky druhého závodu

kompletní výsledky třetího závodu

titulní fotografie: Xcel Motorsport/Facebook

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0