Chovanec zakončil zimní sezonu pódiem, Knopp vylepšením maxima

Chovanec zakončil zimní sezonu pódiem, Knopp vylepšením maxima

Zdeněk Chovanec i Josef Knopp zažili v Dubaji úspěšný závěr sezony letošního ročníku arabskoemirátské F4. Zatímco první jmenovaný si připsal další umístění na stupních vítězů, druhý stanovil nové osobní maximum.

Knopp se posunul do nejlepší desítky průběžného pořadí
Lisa si v Dubaji příliš nezazávodil
U Chovance převažuje po formulovém debutu spokojenost

Po dvou týdnech se během tohoto víkendu znovu sešlo v Dubaji startovní pole šampionátu F4 Spojené arabské emiráty. Tentokrát se tak stalo při příležitosti závěrečného podniku letošní sezony. Ani ve finálovém klání pochopitelně nechyběli náš závodník Josef Knopp s portugalským reprezentantem Zdeňkem Chovancem, kterého s Českou republikou pojí rodinné kořeny.

Lépe do posledního závodního víkendu sezony vstoupil první jmenovaný. Jezdci stáje BWT Mücke Motorsport se totiž během dvojice čtvrtečních testovacích jízd nejprve podařilo zazářit třetím časem a poté si na své konto připsal šestou příčku. To Chovancovi se zas tak dobře nevedlo a skončil na devátém, respektive 12. místě.

Více se Knoppovi dařilo také během pátečního volného tréninku a kvalifikace. Zatímco v první jízdě dne se umístil jako sedmý, ve druhém případě si vyjel pro start prvního závodu víkendu pátou příčku. Jeho skorokrajan skončil v obou případech desátý, nicméně díky třímístným penalizacím pro původně sedmého Nicolu Marinangeliho a osmou Reemu Juffaliovou na startovním roštu úvodní bitvy víkendu povyskočil o dvě pozice.

Do prvního klání mohl Knopp vstupovat s vyhlídkami na vyrovnání nebo dokonce vylepšení svého osobního maxima na formulové scéně, které před víkendem představovalo právě páté místo, jehož dosáhl v Dubaji před dvěma týdny ve třetím závodě předposledního podniku. Vstup do pátečního závodu mu ale zrovna dvakrát nevyšel. Již v úvodním okruhu byl totiž odsunut na sedmé místo a další pozici pak ztratil ve druhém okruhu, kdy jej pokořil Nicola Marinangeli a v tu chvíli tak figuroval až na osmé příčce.

V devátém kole se ale Josef dokázal opět posunout vzhůru. Dokázal totiž předjet jak Arťoma Lobaťenka, tak Marinangeliho a dostal se na šesté místo. Toto umístění posléze dokázal udržet až do cíle a pod šachovnicovou vlajkou se tak mohl radovat nejen z osmi bodů, ale také ze zisku pole position pro druhý závod.

Pro druhý závod víkendu si Josef Knopp zajistil start z pole position. Foto: Formula 4 UAE

Zdeněk Chovanec ale moc důvodů k úsměvu neměl. Závod mu totiž mimo jiné zkomplikoval incident s Erickem Zuñigou nebo také pětisekundová penalizace za překračování limitů tratě a umístil se až na posledním 11. místě.

Díky Josefu Knoppovi tedy mohli v sobotu čeští fanoušci vstávat s nadějí na úspěch. Našemu jezdci se ale bohužel podobně jako v pátek vstup do závodu nevydařil a po prvním kole se propadl z vedoucí pozice na místo třetí za Nica Göhlera s Francescem Pizzim. Pozice ale bohužel český pilot ztrácel i ve druhém kole, kdy si jeho skalp připsali také Lorenzo Fluxá s Arťomem Lobaněnkem. Španěla s Rusem navíc o kolo později napodobil také Isack Hadjar a Knoppovi tak najednou patřila až šestá pozice.

Pro Arťoma Lobaněnka (č.21) se tento víkend jednalo o premiérové představení v arabskoemirátské F4. Foto: Formula 4 UAE

Ve vítězství sice jezdec BWT Mücke Motorsportu start z prvního místa proměnit nedokázal, z nejlepšího výsledku ve své krátké formulové kariéře se ale nakonec v cíli radovat mohl. Nejprve tři kola před cílem pokořil Pizziho a posunul se na páté místo. Na této pozici sice proťal cílovou pásku, později ale obdržel penalizaci pěti sekund za ulitý start původně čtvrtý Hadjar a Pepa si tak ze druhého závodu víkendu odnesl pomyslnou bramborovou medaili.

Zdeněk Chovanec byl opět posledním klasifikovaným v cíli. Tentokrát ale dojel na desátém místě a své konto tak rozšířil alespoň o jeden bod.

Před třetím závodem se jezdci na startovním roštu seřadili podle druhých nejrychlejších časů z kvalifikace. Zatímco Knoppovi tentokrát připadlo sedmé místo, Chovanec odstartoval jako desátý.

Stejná pozice patřila Portugalcovi i v cíli. V Knoppově případě ovšem došlo oproti jeho výchozí příčce ke zhoršení. Po prvním kole sice povyskočil na šesté místo, během následujících dvou kol se ovšem propadl za Marinangeliho, Juffaliovou a také Zuñigu. To znamenalo propad na devátou pozici, na které poté strávil i zbývající průběh závodu a připsal si tak dva body.

Po výsledcích v úvodních třech závodech se zdálo, že se poslední podnik sezony nezapíše mezi Chovancovy nejpovedenější. Zvláště, když i na startu poslední jízdy mu patřila desátá pozice. V ní ale předvedl skvělou stíhací jízdu a poté, co projel cílem za vítěznou Hamdou Al Qubaisiovou a druhým Lorenzem Fluxou jako třetí, se mohl radovat ze svého druhého umístění na stupních vítězů v šampionátu.

Josef Knopp opět zažil slabší vstup do závodu a po prvním kole se propadl z devátého místa na desáté. Ve druhém kole sice znovu figuroval po překonání Arťoma Lobaněnka na deváté pozici, ve třetím okruhu se ale před něj vrátil Rus zpět a navíc jej pokořil i Zuñiga, po čemž se Knopp ocitl na posledním místě.

Zanedlouho mu ale pomohly potíže Marinangeliho a Göhlera. Vedle toho předjel Juffaliovou a v šestém kole jsme tak mohli růžový monopost se startovním číslem 4 registrovat na osmé příčce.

Ve 12. okruhu se Knopp posunul o další pozici vpřed, když opět odsunul Lobaněnka. Rus ale ani tentokrát nebyl snadným soupeřem a o tři kola později si vzal osmé místo zpátky.

Později se ale Josef po odstoupení Hadjara na sedmé místo vrátil. Brzy se navíc dostal zpátky před Lobaněnka a nakonec i před Pizziho.V konečných výsledcích z toho tedy byla pátá příčka a ani on tak neměl důvod ke smutku.

Hamda Al Qubaisiová si kromě vítězství ve čtvrtém závodě připsala triumf také v úvodní jízdě, kdy ji na pódiu dělali společnost druhý Lorenzo Fluxá a třetí Nico Göhler. Právě bronzový muž prvního závodu slavil vítězství ve druhém víkendovém klání. Také zde skončil na druhém místě Fluxá a třetí pozici bral Lobaněnko. Ve třetí jízdě pak po dvou stříbrech Fluxá konečně vystoupil na nejvyšší stupeň. Za ním se umístili Pizzi (2.) a Göhler (3.). Byl to ovšem druhý v pořadí, kdo byl po třetím závodě nejšťastnější. Zajistil si totiž titul.

kompletní výsledky prvního závodu

kompletní výsledky druhého závodu

kompletní výsledky třetího závodu

kompletní výsledky čtvrtého závodu

Chovance s Knoppem jsme ale během tohoto víkendu letos určitě neviděli na závodní dráze naposledy. Zatímco Portugalec bude hájit barvy stáje Bhaitech v italském šampionátu této kategorie, Knopp by se měl v barvách stáje Petera Mückeho ukázat v ADAC F4. Navíc není vyloučeno, že by se i on příležitostně objevil na Apeninském poloostrově.

titulní fotografie: Formula 4 UAE

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0