Chovanec získal v Abú Zabí premiérové pódiové umístění

Chovanec získal v Abú Zabí premiérové pódiové umístění

Zdeněk Chovanec si během druhého podniku letošního ročníku arabskoemirátské F4 připsal první umístění mezi nejlepšími třemi. Druhé víkendové klání pr

Delétraz kraloval posezonním testům F2
Chovanec s Knoppem sbírali body i v sobotu
Výlet do Abú Zabí skončil pro ARC Bratislavu vítězně

Zdeněk Chovanec si během druhého podniku letošního ročníku arabskoemirátské F4 připsal první umístění mezi nejlepšími třemi. Druhé víkendové klání pro něj totiž skončilo pódiovým úspěchem.

Během minulého víkendu si Zdeněk Chovanec odbyl svůj debut na scéně formulového závodění. Stalo se tak v Dubaji, kde se zúčastnil úvodního podniku nového ročníku zimní série F4 Spojené arabské emiráty. Na jeho konci navíc rozhodně nemusel být smutný. Díky šestému a sedmému místu v úvodních dvou z trojice závodů totiž vybojoval celkem 14 bodů.

Již o týden později ovšem sezona pokračovala čtveřicí závodů na okruhu Yas Marina v Abú Zabí. A v dějišti místní Velké ceny formule 1 se Venezuelanovi s českými kořeny, který ovšem závodí pod portugalskou vlajkou, zadařilo ještě více.

Důvod k radosti mohl mít pilot stáje Xcel Motorsport již po pátečních jízdách. Sedmé časy ve volném tréninku a také v kvalifikaci ještě s přihlédnutím k výsledkům z Dubaje nepředstavovaly nic mimořádného. V prvním závodě ovšem dokázal ze své startovní pozice vystoupat o dvě místa nahoru a cílovou pásku tak proťal na páté příčce, což znamenalo vylepšení dosavadního osobního maxima.

Slibné vyhlídky navíc mohl Zdeněk mít i v sobotu ráno. Páteční výsledek totiž znamenal, že se na start druhé jízdy postavil vzhledem k otočení nejúspěšnější šestice do první řady na druhé místo. Stříbro ale ve svých rukou udržet nedokázal a pod šachovnicovou vlajkou projel až jako šestý. Z premiérového umístění mezi nejlepšími třemi se ale přeci jen ve druhém víkendovém klání radovat mohl.

Po jeho skončení se totiž děly věci. Sportovní komisaři potrestali desetisekundovými tresty původního vítěze Francesca Pizziho za nedodržování traťových limitů a také druhého Nicolu Marinangeliho, který stál na startovním roštu mimo svůj slot. Ještě hůře ale dopadl Lorenzo Fluxa. Španěl, který projel cílem jako pátý, byl totiž za zavinění kolize a nebezpečné počínání vyloučen. Tato trojice trestů umožnila Chovancovi odnést si pomyslný bronzový kov.

Ve sběru bodů pak navíc pokračoval i ve třetím závodě, do kterého vyrážel stejně jako v případě páteční jízdy ze sedmé příčky. Ta mu připadla na základě druhých nejrychlejších časů z kvalifikace. Během této jízdy se mu znovu podařilo postoupit o dvě pozice a připsal si další páté místo.

Před závěrečnou bitvou víkendu se patnáctiletému jezdci naskytla další šance vybojovat umístění na stupních vítězů. I na startovním roštu čtvrtého závodu totiž dochází k inverzi nejlepší šestice z přechozí jízdy a Chovanec tak zase vyrážel ze druhého místa. Tentokrát již sice úspěšný nebyl, do cíle ovšem dorazil jako čtvrtý a ani v tomto případě tak nechyběl v nejlepší pětce.

V prvním závodě zvítězil Francesco Pizzi před druhým Nicolou Marinangelim a třetím Nicem Göhlerem. Němec figuroval mezi nejlepší trojicí také ve druhé jízdě, v níž se umístil před Zdeňkem Chovancem na stříbrné příčce, když nestačil pouze na svého parťáka z BWT Mücke Motorsportu Ericka Zuñigu. Ve třetím závodě se na nejvyšší stupeň vrátil Pizzi. Stříbro brala Hamda Al Qubaisi a na třetí pozici dojel Marinangeli. Na závěr podniku se dočkal triumfu také Göhler, kterého na pódium doprovodila znovu Al Qubaisi (2.) a také Fluxa (3.).

kompletní výsledky prvního závodu

kompletní výsledky druhého závodu

kompletní výsledky třetího závodu

kompletní výsledky čtvrtého závodu

Do Abú Zabí se šampionát podívá znovu 14.-15. února, kdy se zde uskuteční třetí podnik sezony. Ten navíc pro české fanoušky pravděpodobně bude ještě o něco atraktivnější. Počínaje tímto kláním by se totiž měl kromě Chovance objevit ve startovní listině i Josef Knopp v barvách Mücke Motorsportu.

titulní fotografie: Formula 4 UAE/Facebook

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0