Daniš si v Imole dojel pro vítězství

Jezdci stáje Scuderia Praha Jánu Danišovi se během podniku Ferrari Challenge Europe v Imole podařilo vybojovat druhé prvenství sezony v rám

Daniš skončil třetí v amatérském hodnocení Trofeo Pirelli
Češi & Slováci v akci
Jezdci týmu Scuderia Praha na prvním víkendu Ferrari Challenge v Monze

Jezdci stáje Scuderia Praha Jánu Danišovi se během podniku Ferrari Challenge Europe v Imole podařilo vybojovat druhé prvenství sezony v rámci amatérského hodnocení Trofeo Pirelli. Pódiový úspěch navíc zaznamenal i jeho stájový kolega Matúš Výboh.

Ve Ferrari Challenge Europe skončil dlouhý závodnický půst. Šampionát se totiž během uplynulého víkendu po téměř třech měsících znovu objevil na závodní dráze. Stalo se tak při příležitosti předposledního podniku letošního ročníku, který se odehrál v Imole. V akci opět nechybělo české zastoupení v podobě týmu Scuderia Praha.

Trofeo Pirelli

Ve třídě Trofeo Pirelli reprezentovalo českou ekipu duo slovenských závodníků. Byli jimi Matúš Výboh a Ján Daniš, který se do startovního pole série vrátil po absenci během posledního klání na Nürburgringu. Ačkoli však za volantem závodního vozu nějaký čas neseděl, ze své rychlosti nic neztratil a návrat za volant závodního vozu mu nečinil žádné potíže.

Sobotu zahájil devátým časem v kvalifikaci, který zároveň znamenal druhé místo mezi amatéry. Z hlediska celkového pořadí ale nakonec stál na startovním roštu úvodního klání o něco výše, neboť po aplikaci handicapů založených na výsledcích dnešního závodu se posunul na šestou příčku.

View this post on Instagram

A post shared by Scuderia Praha Racing (@scuderiapraha_racing) on

Slibnou pozici ale bohužel Ján ztratil hned v úvodu. Vycestoval totiž mimo trať a za tento výlet zaplatil pádem na 12. příčku, přičemž mezi amatéry poklesl na pátou příčku.

Jezdec české stáje ale ve zbývajícím průběhu závodu dokázal nevydařený začátek napravit. Zaznamenal totiž posun hned o šest pozic, v čemž mu pomohly kromě jiného i potíže Thomase Neubauera a Louise Pretteho.

V cíli z toho bylo jednak šesté místo v absolutní klasifikaci, ale zejména druhý amatérský triumf sezony, který přidal k vítězství z prvního valencijského závodu. Společně se Slovákem se na pódium podívali také druhý Martin Nelson se třetím Emanuelem Mariou Tabacchim.

Snadný nebyl první závod ani pro Danišova stájového parťáka Matúše Výboha. Tomu se sice v kvalifikaci podařilo zajet 12. čas celkově a pátý mezi amatéry, sportovní komisaři jej ale poslali až  na konec startovního roštu. Z poslední 16. příčky se ale na 12. pozici propracoval zpět a v klasifikaci P-Am obsadil sedmé místo.

V neděli to ale byl on, kdo tahal z jezdeckého dvojice pražské stáje za delší konec. Lépe se Výbohovi dařilo již v kvalifikaci, kde skončil desátý a o dvě pozice tak porazil svého týmového parťáka.

Na startovním roštu ale nakonec Výboh stál mnohem výše. Po penalizaci Fabienne Wohlwend a odsunech kvůli handicapům na základě vyýsledků prvního závodu totiž nakonec odstartoval jako pátý a zároveň ze druhého místa mezi amatéry.

Na začátku závodu ovšem tak trochu navázal na sobotní počínání Daniše. Ani jemu se totiž úvod nevydařil, když se propadl na osmou pozici a zároveň na třetí příčku v amatérském hodnocení.

Z hlediska celkové klasifikace později Matúš ztratil ještě jednu pozici a v tu chvíli se pohyboval na devátém místě. Pod šachovnicovou vlajkou byl ale na osmé příčce přeci jen odmávnut, neboť jej na ni vrátilo další odstoupení Thomase Neubauera.

Mezi amatéry se ovšem mohl radovat ze třetí pozice za vítězným Emanuelem Mariou Tabacchim a druhým Jackem Brownem. Scuderia Praha se tak mohla radovat z umístění na stupních vítězů v obou víkendových jízdách Trofeo Pirelli.

A dnes tu máme třetí místo 💪💪💪

Jánu Danišovi se naopak v neděli na výkon z úvodního víkendového závodu navázat nepovedlo. Vítěz sobotního klání si v kvalifikaci připsal 12. čas, ovšem po aplikaci handicapů pro startovní rošt nakonec druhý závod zahajoval až jako 14. V něm si pak polepšil alespoň o tři příčky a obsadil 11. místo. Mezi amatéry tentokrát skončil pátý.

Co se týče celkových vítězů, v sobotu se radoval Niccoló Schiro před druhým Bjornem Grossmannem a třetím Samem Smeethem. Ve druhém závodě se již ale Ital musel spokojit se druhou příčkou, když byl krátký na Louise Pretteho. Za domácím jezdcem dojel na třetím místě v sobotu stříbrný Grossmann.

kompletní výsledky prvního závodu Trofeo Pirelli

kompletní výsledky druhého závodu Trofeo Pirelli

Coppa Shell

Scuderia Praha se ovšem v Imole neobjevila v akci pouze ve třídě Trofeo Pirelli, ale také v závodech kategorie Coppa Shell. Zde ji reprezentovali další Slovák Miroslov Výboh s českým jezdcem Dušanem Palcrem.

V sobotní kvalifikaci to byl Palcr, kdo byl z českého týmu rychlejší a umsítil se na 25. místě. I jemu ovšem pomohla řada startovních znevýhodnění a na roštu mu tak připadla nakonec 24. příčka. Jeho týmový kolega Výboh stál na poslední 28. příčce.

V závodě, který byl ovlivněn jednou neutralizací v podobě výjezdu safety caru kvůli nehodě Giuseppeho Ramelliho, se již ale více dařilo Výbohovi. Ten se umístil na 17. příčce v absolutním pořadí a na 6. pozici v S-Am. Závod Dušana Palcra byl narušen zastávkou v boxech a dojel na 24. místě (11. v S-Am).

V neděli jsem již ale viděli ve startovním poli pouze jedno ferrari pražského týmu. Dušan Palcr totiž musel z pracovních důvodů závodní víkend ukončit předčasně a v neděli tak mohli čeští fandové držet v Coppa Shell palce pouze Miroslovovi Výbohovi.

Slovenský závodník se ani ve druhé kvalifikaci nedokázal vymanit z pozic za branami nejlepší dvacítky a skončil na 24. příčce. Kvůli penalizacím a startovním handicapům ale opět nezůstaly výsledky kvalifikace stejné jako skutečná podoba startovního roštu a závodník se startovním číslem 112 odstartoval z 23. místa.

Do nedělního závodu zasáhl stejně jako do sobotního klání zpomalovací vůz, v tomto případě hned dvakrát. Zatímco poprvé jej na trať hned po startu vyslali na dráhu po kolizi Corinna Gostner, John Farano a Murat Cuhadaroglu, podruhé navštívil okruh kvůli incidentu Taniho Hanny s Giuseppem Ramellim. Výboh se v něm umístil na 17. příčce a na osmém místě amatérského hodnocení.

Z vítězství se mezi amatéry radoval nejprve Henrik Jansen před druhou Agatou Smolkou a třetím Alexanderem Nussbaumerem. V nedělním závodě se ovšem úvodní dvě pozice prohodily a byla to polská závodnice, která vystoupila na nejvyšší stupeň. Jansen se musel spokojit s druhým místem a bronz bral Laurent De Meeus.

V absolutním pořadí v sobotu slavil Thomas Gostner, kterého na pódiu doprovázeli Tani Hanna (2.) a John Farano (3.). Nedělní závod patřil Ericu Cheungovi před stříbrným Christianem Kinchem a vítězem prvního závodu Thomasem Gostnerem, který ve druhém víkendovém klání dojel třetí.