Aktualizováno: Dramatická neděle v Grobniku skončila pro Michala Makeše penalizací, průběžně je nyní druhý

Michal Makeš a tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra si po dramatické neděli v Grobniku zkomplikovali cestu k titulu v TCR Eastern Europe. V závodě, který ovlivnilo několik kolizí, sice skončil čtvrtý, penalizace jej ale odsunula na šesté místo a opět překlopila pořadí v čele šampionátu.

I s šedesátikilovým balastem dokázal mít Michal Makeš na okruhu v Grobniku věci pod kontrolou. V sobotním závodu sice dojel čtvrtý, za sebou ale udržel jediného soupeře v boji o titul Tomáše Pekaře. Sobotní výsledek ale jen předznamenal nedělní drama.

V něm Makeš bojoval v restartovaném závodu o třetí místo s Milovanem Vesnićem a Sebastianem Steiblem, po hromadné kolizi se soupeři nakonec sice skončil čtvrtý, ale třicetivteřinová penalizace jej odsunula až na šesté místo.

„První start se mi skvěle povedl, ale závod byl pak kvůli kolizi čtyř vozů zastavený a startovalo se z gridu. Mně se bohužel nepodařilo dochladit spojku, takže i při úplném sešlápnutí zabírala. Opakovaný start už ideální nebyl,“ popsal Makeš okolnosti, které předcházely nešťastnému průběhu závodu, který po prvním startu suverénně vedl.

Klíčová chvíle nastala v osmé minutě závodu, kdy se Makeš pokusil předjet Steibela i Vesniće najednou. Při odvážném manévru zavadil o zadní nárazník Vesnićova Audi a všechny tři vozy skončily mimo trať. Makešovi se jako jedinému podařilo do závodu vrátit a dokončil jej na čtvrtém místě. Pak ale přišla přísná penalizace, která českého jezdce a lídra průběžného pořadí odsunula v konečném hodnocení závodu nejspíš až na šesté místo.

„Chtěl jsem to v souboji zkusit úplně po vnitřku, ale dostal jsem se mimo stopu, kde byla trať špinavá. Kvůli tomu jsem probrzdil a pak už jsem věděl, že poletíme ven,“ popsal klíčový moment Makeš. Jeho Cupra TCR se pak kačírkem doklouzala až k bariérám, které se ale jezdci podařilo těsně minout.

„Michal šel do toho manévru moc optimisticky, ale musíme to vnímat z pohledu jezdce a toho, že na rozhodnutí má minimum času. Důležité je, že auta jsou v pořádku a že tam nejsou žádné větší následky,“ hodnotí manažer týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra Jiří Mičánek jr. s tím, že tým i samotný jezdec se s těžkými podmínkami a maximální zátěží, kterou Cupra TCR v týmových barvách Mičánek Motorsport powered by Buggyra musela vést, popral skvěle.

„Před námi je teď Slovakiaring, na který máme natrénováno a budeme tam mít jen 10 kilogramů BoP, takže bychom měli být hodně konkurenceschopní,“ doplnil Jiří Mičánek jr.

Michal Makeš se po víkendu v Grobniku vrátil na druhé místo v průběžném hodnocení šampionátu za Tomáše Pekaře, který druhý závod vyhrál. Na Pekaře ztrácí Makeš dva podniky před koncem šampionátu šest bodů, přičemž ve hře je ještě stále 110 bodů. Po srpnové zastávce na Slovakiaringu vyvrcholí série TCR Eastern Europe první víkend v září v Brně.

Foto: Petr Frýba