Dva bodované výsledky i start z první řady. Smejkal debutoval v TCR Eastern Europe

Debut Víta Smejkala v seriálu TCR Eastern Europe skončil dvěma bodovanými výsledky. Český jezdec si na rakouském Red Bull Ringu připsal osmou a desátou pozici. Díky otáčení pořadí z prvního závodu mohl do druhé jízdy startovat dokonce z první řady.

Vít Smejkal má za sebou novou závodní zkušenost. O víkendu se totiž na rakouském Red Bull Ringu zúčastnil druhého letošního podniku seriálu TCR Eastern Europe, do kterého nastoupil s vozem Cupra Leon TCR pod hlavičkou stáje Aditis. A ze své premiéry si odvezl celkem pět bodů. Zatímco první čtyři si připsal za osmé místo v úvodním závodě, zbylý jeden za desátou příčku v nedělním klání. Vyzkoušel si ale také start z první řady.

"Spokojenost je velká. Dá se říct, že to dopadlo nad očekávání. Všechno proběhlo perfektně a podle mých představ," měl Smejkal po skočení rakouského podniku radost.

Bývalý účastník závodů do vrchu nebo jezdec Carbonia Cupu ovšem přiznává, že vstup do světa TCR Eastern Europe pro něj zejména ze začátku víkendu nebyl snadný: "Určitě to byl velký skok. Při trénincích s námi jezdily i vozy GT3, takže už tam jsem jich měl plná zrcátka. Navíc jsem se rozkoukával na nové trati a musel jsem se sžívat s autem i novým nastavením. Toho učení bylo docela dost najednou," popisuje, jak se učil plavat v dosud neznámých vodách.

To se ale brzy naučil: "Po pár kolech se mi povedlo najít nastavení, které mi vyhovovalo," dodává.

Do prvního závodu se kvalifikoval jako čtrnáctý. V něm se mu ale povedlo několik soupeřů předjet a do karet mu nahrál také velký počet odstoupivších. V cíli z toho tak bylo osmé místo. To ale neznamenalo jenom zisk čtyř bodů. Pro start nedělní jízdy totiž došlo k otočení nejlepší devítky, což pro Smejkala znamenalo začátek ze druhého místa a první řady.

"Měl jsem z toho respekt, to říkám na rovinu. Doufal jsem ale, že se mi povede start, budu mít dobrý průjezd první zatáčkou a udržím co nejlepší pozici až do cíle. To se ale nezadařilo až tak, jak jsem očekával a dopadlo to tak, jak to dopadlo," říká ke druhému závodu.

Na pódiových pozicích se sice Smejkal neudržel, rozšířit bodové konto se mu ale podařilo. Dojel totiž desátý, což znamenalo jeden bod.

Jakých dalších letošních podniků TCR Eastern Europe se Smejkal zúčastní, zatím není jisté: "S týmem během týdne probereme celý víkend, zhodnotíme ho a pak budeme řešit budoucnost," říká k tomu, co ho čeká dále.

TCR Eastern Europe bude letos mít na programu ještě čtyři další podniky. Pojedou se v polské Poznani (24.-26. června), v chorvatském Grobniku (23.-24. července), na Slovakiaringu (20.-21. srpna) a finále bude hostit Autodrom Most (2.-4. září).

Foto: Expres Auto, TCR Eastern Europe

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.