Snad najdeme dobré nastavení, přejí si u EXPRES AUTO před Slovakiaringem. Místo deště by raději sucho

Najít co nejdříve vhodné nastavení a poté zabojovat o další body. Takové jsou cíle stáje EXPRES AUTO před čtvrtým letošním podnikem seriálu TCR Eastern Europe na Slovakiaringu. Jezdci týmu Petr Čížek a Vít Smejkal doufají, že se nenaplní riziko deště.

Z předchozího závodního víkendu na Red Bull Ringu si tým sice odvezl body zásluhou dvou desátých míst Petra Čížka, vedla k nim ovšem trnitá cesta. Kvůli omezeným testovacím možnostem v místě dějiště se totiž u stáje trápili s nalezením správného nastavení svých vozů, které se jim nakonec podařilo najít až po kvalifikaci. Jak Čížek, tak Smejkal proto doufají, že Slovakiaring bude v tomto ohledu lepší.

„Nastoupíme s nějakým základním nastavením a poté ho budeme zkoušet upravovat. Na Red Bull Ringu se s nastavením bojovalo, tak snad už tentokrát budeme vědět co a jak,“ doufá Smejkal.

Čížek je před víkendem optimistou. Mimo jiné proto, že tréninkové jízdy budou v Orechové Potoni na programu už od čtvrtka.

„Ve srovnání s Red Bull Ringem budeme pro naše auta tvořit zcela nová nastavení. Snad nám to vyjde. Tentokrát se ale pojede hodně volných tréninků, takže prostor pro nalezení správného nastavení mít budeme,“ říká mostecký jezdec.

Zatímco Čížek je jedním z jezdců, kteří ve všech předchozích letošních závodech dokázali bodovat a po první polovině sezony mu patří celkové 11. místo s 24 body, Smejkal zatím na své první letošní body stále čeká. Se Slovakiaringem má ale o poznání větší zkušenosti než s okruhy, na kterých se konaly předchozí letošní podniky.

„V Carbonia Cupu se mi tu dařilo a získal jsem i pódiové umístění. Už je to ale několik let a nedá se to srovnávat. Zkušenosti s touto tratí sice mám, přece jen jsem tu ale jel pokaždé s jinou technikou. Uvidíme tedy, jak se mi tu bude dařit s novou Cuprou. Je to velice rychlá a technická trať. Pokusím se zase posunout o krok dopředu. Bude tu záležet na maličkostech a každé chybičce,“ uvědomuje si.

I Petr Čížek v minulosti ukázal, že dokáže na Slovakiaringu zajet dobře. Nejlepšího výsledku zde dosáhl loni při úvodním závodě víkendu, který dokončil jako třetí. V roce 2019 se zde ještě se starším modelem vozu Cupra Leon kvalifikoval jako druhý. V srpnu roku 2021 zde pak zahájil svou dlouhou šňůru bodovaných výsledků, která trvá dodnes. Bodovat Čížek dokázal už ve 21 po sobě jdoucích závodech. O víkendu by tuto sérii samozřejmě rád prodloužil.

„Když dosáhnu na jakýkoli bodovaný výsledek, tak mě to potěší. Konkurence je letos totiž velice kvalitní,“ podělil se o své cíle.

Déšť raději ne

Závodníky by mohlo na Slovakiaringu potrápit počasí. Existuje totiž riziko, že víkend ovlivní déšť. Mokré závody ale nejsou něco, co by si u EXPRES AUTO přáli.

„Déšť vůbec nemusím. V minulosti už jsem sice pár mokrých závodů odjel s Octavií a dařilo se mi, ale zkazí to atmosféru závodu. S novou Cuprou jsem navíc v dešti ještě neodjel skoro nic. I to ale patří k závodům a podmínky jsou pro všechny stejné,“ říká Smejkal.

Petr Čížek je na tom podobně: „Samozřejmě bychom raději sucho, ale když bude pršet, nedá se s tím nic dělat. Budeme se zkrátka muset přizpůsobit daným podmínkám,“ doplňuje svého parťáka.

Na TCR Eastern Europe čekají během nadcházejícího víkendu tradičně dva závody. Zatímco první odstartuje v sobotu ve 14:30, nedělní jízda bude na programu od 13:50. Do první jízdy budou piloti startovat podle umístění v kvalifikaci. Na roštu druhého klání se seřadí podle výsledků prvního závodu, avšak s tím, že dojde k otočení nejlepších šesti až deseti závodníků. Podnik se uskuteční jako součást doprovodného programu mistrovství Evropy tahačů.

Foto: EXPRES AUTO

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.