F2 v Monaku: Sauber Junior Team na loňský úspěch nenavázal

F2 v Monaku: Sauber Junior Team na loňský úspěch nenavázal

Jistě máte v živé paměti úspěch, který se loni v Monaku povedl tehdy nováčkovskému týmu Charouz Racing. S piloty Fuocem a Déletrazem t

GP3 v Le Castellet: Callum Ilott poprvé na nejvyšším stupínku
GP3 ve Spa-Francorchamps: David Beckmann prokazuje své kvality
GP3 na Hungaroringu: Anthoine Hubert podruhé v řadě na pole position

Jistě máte v živé paměti úspěch, který se loni v Monaku povedl tehdy nováčkovskému týmu Charouz Racing. S piloty Fuocem a Déletrazem totiž získali double. A velmi nadějně to vypadalo i letos. Ve čtvrteční kvalifikaci si totiž Ilott vybojoval druhou startovní pozici. Ovšem vedle něho stál na pole position silný soupeř – Nyck de Vries z ART, navíc vítěz posledního závodu v Barceloně. Druhou startovní řadu obsadil Ghiotto a Schumacher. Correa startoval až jako patnáctý.

První závod

Sauber Juniort Team by Charouz v Monaku představil nového maskota: Krtečka. Bohužel ten hned napoprvé Ilottovi štěstí nepřinesl. Britský pilot totiž zůstat stát po zahřívacím kole na startovním roštu a z první řady rázem nebylo nic.

Po zhasnutí červených světel de Vries bezchybně odstartoval a hned všem soupeřům ujel. Za něj se zařadil Ghiotto. Start se naopak nevyvedl Schumacherovi a byl předjet Hubertem. Pak se ale Schumacher ukázal v tom lepším světle ,ve třetím kole Huberta předjel a zařadil se na čtvrté místo.

První polovina závodu probíhala na Monako až podezřele poklidně a pak už začaly zastávky v boxech. První ke svým mechanikům zamířil Schumacher a další piloti startující na měkčí směsi. Hubert se u svých mechaniků příliš dlouho zdržel a propadl se až za Latifiho a Déletraze.

Zatím co si de Vries držel bezpečně vedení, nedařilo se jeho největšímu konkurentovi v boji o titul Latifimu. Snažil se předjet Schumachera, ovšem manévr se mu nepovedl, poškodil si přední křídlo a musel znovu do boxů.

Schumacher dál pokračoval, ovšem ne na dlouho. Snažil se předjet Calderon na deváté pozici. V zatáčce La Rascasse, (kterou v roce 2006 svým „parkováním“ proslavil jeho otec) se střetli a zůstali stát. O nic vážného nešlo, byl to vlastně jen šťouchanec, v úzkých uličkách Monaka ovšem způsobil naprostou katastrofu. Trať kompletně zablokovali. Naštěstí soupeři jedoucí za nimi zvládli včas zareagovat a kromě toho, že se trať změnila v jedno velké parkoviště, se nikomu nic nestalo. Musela být ovšem vyvěšena červená vlajka.

Po dlouhém čekání v pitlane (tak typickém pro Monako) byl závod znovu odstartován za safety carem. Přičemž se zachovalo pořadí, které na trati bylo před nehodou. Tedy v čele závodu jezdili De Vries, Ghiotto, Sette Camara, Matsushita, Markelov. Pokračoval i Schumacher a Calderon, jen německý pilot obdržel penalizaci průjezdu boxovou uličkou za způsobení kolize. Jediným odstoupivším byl tak i nadále Ilott. Po jednom kole safety car zajel do boxů. Po restartu se ovšem pořadí nijak nezměnilo.

Jelikož se období červené vlajky nedalo použít k povinné zastávce v boxech, čekala piloty na čele ještě výměna pneumatik. Na čele se i po zastávkách udržel de Vries a druhý Ghiotto. Matsushita překonal Sette Camaru a zařadil se na třetí místo. V závěru závodu přišel Sauber Junior Team by Charouz i o svůj druhý vůz, jelikož Correa narazil do bariéry.

De Vries získal druhé letošní vítězství a v šampionátu se tak výrazně přiblížil Latifimu. Druhý dojel Ghiotto, ale ten byl po závodě dodatečně diskvalifikován za použití dílů na autě, která neodpovídala pravidlům. Druhý tak skončil Matsushita, třetí Sette Camara.

Druhý závod

Do druhého závodu startoval z pole position poslední šampion série GP3 Anthoine Hubert, druhý Déletraz a třetí Markelov, kterému se v minulosti v Monaku vždy dařilo, už dvakrát zde zvítězil. Do služeb MP Motorsport byl povolán speciálně na tento závod, jelikož jejich pilot Jordan King závodí tento víkend v Indianapolis.

Hubert si udržel vedení i po bezchybném startu, za něj se zařadil Déletraz. Ovšem Zhou předjel Markelova a posunul se na třetí místo.

Ghiotto se střetl s Calderon, pro kterou tím závod skončil. Na trať vyjel safety car. Po restartu se však nezávodilo příliš dlouho. Ghiotto znovu havaroval, tentokrát s Raghunathanem a závod tentokrát skončil i pro něho. Na trať vyjel další safety car.

Hubert se i přes restarty držel v čele, i když měl plné ruce s Déletrazem, který na něj celý závod dotíral. Deset kol před cílem Gealel zezadu narazil do Alesiho. V jednom kole se mu to povedlo dokonce dvakrát. Podruhé to vedlo k Alesiho odstoupení. Ač vůz Tridentu zůstal stát uprostřed trati, maršálové ho zvládli uklidit, aniž by byl potřeba další výjezd safetycaru.

V závěrečných kolech Déletraz na Huberta dotíral už opravdu silně. V úzkých monackých uličkách se mu ale žádný prostor k předjetí najít nedařilo. Menší drama se odehrálo v posledním kole, kdy se Hubert dopustil chyby a málem skončil ve svodidlech. Situaci však zvládl a vedení si uhlídal. Největší nebezpečí ho potkalo až na samotné na cílové čáře, tu totiž projížděl bok po boku s Déletrazem. Nakonec s rozdílem 0,059 sekundy získal své první vítězství ve formuli 2.

V těsném závěsu za nimi dojel třetí Zhou a čtvrtý Markelov. Charouzovi piloti do závodu výrazně nezasáhli, Correa skončil dvanáctý, Ilott čtrnáctý.

V čele šampionátu se drží Latifi, pouhý bod za ním je ale de Vries. Třetí Ghiotto má po nepovedeném víkendu na Latifiho ztrátu 27 bodů.

Šárka Chomiaková

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0