F2 v Soči: De Vries se stal šampionem, Ilott získal druhé pódium

F2 v Soči: De Vries se stal šampionem, Ilott získal druhé pódium

Formule 3 si sice v Soči odbyla své finále, pro formuli 2 se ovšem jednalo teprve o předposlední závod sezony, končit se bude až na začátku pros

Sprint F2 českým barvám body nepřinesl
GP3 ve Spielbergu: Callum Ilott navázal na úspěch z Francie
Ilott v úvodním závodě Formule 3 v Pau havaroval z vedení, vítězem Eriksson

Formule 3 si sice v Soči odbyla své finále, pro formuli 2 se ovšem jednalo teprve o předposlední závod sezony, končit se bude až na začátku prosince v Abu Zabí. O šampionovi se ale i tak rozhodlo již tento víkend.

Ještě než se odjelo do Soči, bylo ovšem třeba zaplnit volné sedačky po tragické nehodě ve Spa. Obou těchto prázdných míst se chopili Rusové, v Sauber Junior teamu Correu nahradil Isaakjan. V Ardenu zase růžový vůz převzal již velezkušený a ve formuli 2 všemi oblíbený Markelov. I to mělo za následek, že zaplnění sedačky po Hubertovi nepůsobilo ani příliš nepatřičně. Svůj vůz dostal zpět i Boschung.

De Vries měl svou výhru v šampionátu před Soči snad ještě jistější než Švarcman v F3 a to i když matematickou šanci na titul mělo stále pět jezdců. De Vriesův náskok na druhého Latifiho ovšem činil 48 bodů.

Zisku titulu se de Vries přiblížil již v kvalifikaci, kterou vyhrál a kromě pole position si tak připsal další čtyři body. Druhý se kvalifikoval Latifi. Na start ze třetího místa se mohl těšit Ilott. Isaakjan startoval sedmnáctý.

hlavní závod

Po zhasnutí červených světel si de Vries svou vedoucí pozici udržel, stejně tak za ním zůstal Latifi a Ilott. Ihned v úvodu závodu byla ovšem nucena odstoupit domácí hvězda Markelov.  Velmi rychle se začalo projevovat opotřebení pneumatik. Na to doplatil hlavně Ilott, kterého nejdříve předjel Ghiotto, pak i Mazepin, Macušita a Delétraz. Ghiotto ve své cestě vpřed pokračoval, předjel Latifiho a pak i vedoucího de Vriese.

V šestém kole bylo konečně pilotům umožněno přezouvat pneumatiky a tak ke svým mechanikům okamžitě zamířil De Vries, Latifi, Žou, Delétraz, Ilott a další. Vpředu zatím jezdili piloti v pořadí Ghiotto, Schumacher a Mazepin. Za ohromného povzbuzování tribun se Mazepin pustil do souboje se Schumacherem. Nakonec z tohoto souboje vzešel vítězně. Schumachera zanedlouho postihly technické problémy, a ze závodu byl nucen odstoupit. K Mazepinovi se začal přibližovat Macušita a podařilo se mu ho předjet. Za tuto trojici se dokázali probojovat již stavějící de Vries s Latifim.

Ve dvacátém čtvrtém kole se konečně do boxů vydala první trojice Ghiotto, Macušita a Mazepin. De Vries se tak dostal do čela závodu, za něj se zařadil Latifi a na třetí místo se posunul Delétraz. Ghiotto se vrátil na čtvrtém místě, snažil se využít výhody čerstvých pneumatika a předjel Déletraze. Jak se ale jeho pneumatiky postupně opotřebovávaly, Delétraz mu předjetí vrátil, a poslední pódiovou pozici si definitivně pojistil pro sebe.

Pak už se veškerá pozornost mohla zaměřit na čelo závodu, kde vedoucí Nyck de Vries mířil pro tak vytoužený titul šampiona F2. Jako druhý projel cílem jeho letošní největší rival Latifi, třetí Delétraz.

Ilott dojel devátý, čímž přivezl týmu alespoň další dva body, Isaakjan při své premiéře dokončil na posledním místě osmnáctý.

sprint

O titulu bylo rozhodnuto, ve hře byla ovšem ještě pozice vicemistra a ani Nyck de Vries se nehodlal nechat zahanbit. Na pole position tentokrát stál domácí hrdina Mazepin, vedle něho Aitken, dále Macušita, Sette Camara, Ghitto, Delétraz a Latifi.

Start se vedoucím pilotům téměř až tragicky nepovedl. Ve druhé zatáčce se Mazepin a Aitken dostali mimo trať a Delétraz skončil v hodinách. Když se Mazepin vracel, narazil do Aitkena a byl odmrštěn na jednoho z mála „správně jedoucích“, Macušitu. S naprosto neovladatelným vozem do něho narazil dokonce dvakrát. Oba vozy skončily v bariéře, Mazepin sice odešel z vozu po svých, ale s Macušitou to na první pohled vůbec nevypadalo dobře.

Byla vyvěšena červená vlajka a všechny vozy se vrátily do pitlane. Tak ta veškerá nejistota až příliš připomínala ono tragické odpoledne ve Spa…  Trvalo to sice hodně dlouho, nakonec se ale přeci jen začaly objevovat záběry z nehody, což je vždy dobré znamení a po hodině byl nakonec závod znovu odstartován. Byl však zkrácen na 15 kol. Piloti startovali v pořadí, které bylo před nehodou: Ghiotto, Ilott, De Vries, Latifi, Sette Camara, Žou. První kolo se odjelo za safety carem, ale pak se piloti už mohli pustit do závodění naplno. De Vries ihned předjel Ilotta a Sette Camara Latifiho. Pak už se do konce závodu na předních pozicích nic nezměnilo.

Ghiotto tak svým vítězstvím stáhl náskok na druhého Latifiho na 9 bodů. De Vries ukázal, že závodit umí, i když mu o nic nejde a Ilott vybojoval druhé podium sezony. Cíl viděl i Isaakjan, ten tentokrát dokončil závod jako třináctý.

Šárka Chomiaková

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0