FIA F3 ve Francii: Prema nedala Hughesovi šanci, vyhrál Daruvala

FIA F3 ve Francii: Prema nedala Hughesovi šanci, vyhrál Daruvala

Trvalo dlouhých šest týdnů než se série FIA F3 vydala k druhému podniku sezony na okruh Paula Ricarda. Úvodní víkend v Barceloně ovládl tým

Hlavní závod F3 Charouzovi body nepřinesl
F3 v Rakousku: Zendeli pole position zužitkovat nedokázal, vyhrál Hughes
Konečné pořadí F3: Z Charouzovců dopadl nejlépe Scherer

Trvalo dlouhých šest týdnů než se série FIA F3 vydala k druhému podniku sezony na okruh Paula Ricarda. Úvodní víkend v Barceloně ovládl tým Prema. Zda se pod nadvládnou Premy ponese i celá sezona nově vzniklé série, měla napovědět právě Francie.

Kvalifikaci vyhrál Jake Hughes z týmu HWA. To je vedle Sauber Junior Team by Charouz druhá nová stáj série. Pro HWA tedy určitě dobrý výsledek, otázka ovšem byla, jak si se svými soupeři poradí Hughes, který byl loni zdaleka nejslabším pilotem stáje ART. Prema se totiž kvalifikovala hned za ním: druhou pozici si vybojoval Daruvala, třetí vedoucí pilot průběžného pořadí Shwartzman. Jako čtvrtý startoval Pedro Piquet z Tridentu, což byl pro italský tým také dobrý výsledek, jelikož ten zatím v konkurenci nové série příliš neoslnil. Pátý startoval poslední pilot Premy Armstrong.

Šestým místem na startu si po propadu v Barceloně chuť alespoň trochu spravil Pulcini, který měl před sezonou mistrovské ambice. Naopak úplně propadli piloti domácí stáje ART: Lundgaard se kvalifikoval jako dvanáctý, Fewtrell čtrnáctý a Beckmann jako dvacátý druhý. Ještě hůře na tom byli piloti Sauber Junior Team by Charouz: Zendeli se kvalifikoval sedmnáctý, Scherer dvacátý třetí a Hyman dvacátý čtvrtý.

Po zhasnutí červených světel si si Hughes udržel vedení. Piquet překonal oba piloty Premy a zařadil se na druhé místo. Za ním jezdili Daruvala, Armstrong a Viscaal. Shwartzman se naopak propadl na šesté místo. Piloti Sauber Junior Teamu se po startu nijak výrazně neposunuli, Zendeli jezdil patnáctý, Scherer dvacátý a Hyman dvacátý sedmý.

Lundgaard se v prvním kole střetl s Drugovichem a musel do boxů. Po kolizi s Natorim musel ke svým mechanikům pro nové křídlo i Pulcini.

Piloti Premy se se ztrátou svých pozic na startu nenechali rozházet a vydali se je vybojovat zpět.  Ve třetím kole nejprve Daruvala s Armstrongem zaútočili na Piqueta a oba ho předjeli. Tím se ovšem Piquet červenobílých přemožitelů nezbavil, ve zpětných zrcátkách se mu ihned objevil Shwartzman a i ten ho v sedmém kole předjel.

Pak se začali udělovat penalizace za opuštění trati a získání výhody. Penalizaci pěti vteřin obdrželi Sargeant, Lundgaard a Vips. Lundgaard ovšem svou penalizaci neuplatnil, jelikož stejně jako Pulciniho ho dohnaly problémy z nehody v prvním kole a ze závodu odstoupil. Vipsova penalizace byla zase po chvíli odvolána.

Premě neujel ani vedoucí Hughes. Zaútočil na něj Daruvala a v devátém kole se ujal vedení. Hughes navíc při obraném manévru vyjel z trati a jen tak tak za sebou udržel Armstronga se Shwartzmanem, kteří už se také blížili. Ale Armstrong mu nedopřál příliš oddechu a hned začal útočit. Hughese překonal o kolo později. Do útoku se pustil i Shwartzman. Ale Hughes znovu našel rychlost a místo toho předjel druhého Armstronga!

Prema se ovšem s tímto dílčím Hughesovým úspěchem nehodlala smířit. Hughese nejprve předjel Shwartzman a následně znovu i Armstrong. Ale Hughes se tak lehce nechtěl vzdát a zaútočil na oba piloty Premy najednou. Nejdříve společně s Armstrongem předjeli Shwartzmana. V ten samý moment se však s Armstrongem střetl a jeho veškerá sobotní snaha skončila v hodinách. Ze závodu odstoupil. Propadl se i Armstrong.

Situace na podiových pozicích se náhle změnila. Na čele sice stále bezpečně jezdil Daruvala, za ním se definitivně nikým nerušen ocitl Shwartzman, nejvíce na celé situaci vydělal Piquet, který byl rázem třetí!

Daruvala si tak po prvním místě z nedělního závodu v Barceloně připsal vítězství i z druhého závodního víkendu ve Francii. Shwartzman si druhým místem udržel vedení v šampionátu a Piquet si vybojoval první letošní stupně vítězů.

Scherer dojel patnáctý, Hyman sedmnáctý. Zendeli po kontaktu s Laaksonenem závod nedokončil.

Zda již nepřijdou žádné penalizace, bude v neděli z pole position startovat Peroni z Camposu. Závod začíná v 9:55.

Šárka Chomiaková

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0