Finále z říše snů: Šmarda oslavil jubilejní závod Porsche Sports Cup vítězstvím a pojistil si celkové podium

Křišťálový pohár za první místo veze z posledního podniku Porsche Sports Cup Deutschland Josef Šmarda. Jezdec týmu Mičánek Motorsport ovládl v tvrdé konkurenci nedělní finále seriálu a pojistil si celkové třetí místo v šampionátu.

Pro Šmardu je to už šesté celkové podium za posledních deset sezon, které navíc korunoval vítězným závodem. „Teprve mi to dochází, mám v sobě spoustu emocí. Porazit ale tak těžkou konkurenci, navíc ve finále sezony a při jubilejním stém závodu šampionátu, je pro mě splnění velkého snu,“ komentuje šestašedesátiletý pilot.

Šmarda do závodního víkendu vstoupil v sobotu sedmým místem, které později pořadatelé opravili na šesté – původně totiž špatně stanovili pořadí Manuela Baumgarthubera, který měl stejný počet bodů jako Šmarda, ale oproti českokanadskému jezdci horší čas prvního kola.

„Měl jsem z prvního závodu skvělý pocit, a i podle toho co mi ukazovaly budíky, to vypadalo na velmi dobrý závod, bohužel to nakonec nevyšlo. Prostě bad luck,“ okomentoval Šmarda. I tak se ale pevně usadil na průběžném třetím místě a bylo jasné, že v nedělním závodu už jeho pozici nemůže nikdo ze soupeřů za ním ohrozit.

„Na neděli ze mě opadly pochybnosti, věděl jsem, že i kdyby přišel defekt, technický problém, kdybych ztratil koncentraci, máme třetí místo v celkovém pořadí jisté. A to byl můj cíl,“ popisuje okolnosti nedělního závodu pilot stáje Mičánek Motorsport.

Letošní sezonu Porsche Sports Cup Deutschland zakončil Josef Šmarda vítězně.

A dodává, že pocitově se mu v neděli jelo hůř než v prvním závodu. „Finále sezony je ve znamení toho, že se na něm sejdou i bývalí stálí jezdci, kteří nejedou celý šampionát. A startovní pole je extrémně nabité a plné bývalých mistrů nebo vítězů závodů,“ přibližuje konkurenční prostředí, které v posledním závodu panovalo.

Vítězství nad svým sokem Baumgarthuberem si pak Šmarda pojistil v posledním kole, které zajel bezchybně. „Věděl jsem, že jestli chci vyhrát, musí to být za nulu. A to se podařilo. Měl jsem obrovskou touhu ten závod vyhrát při stém výročí pro sebe i pro tým, dokázat, že to umíme.“

Budoucnost? Konkurence ještě vzroste

Šmarda nyní vyhlíží slavnostní galavečer v Lipsku, na kterém budou vyhlášeni vítězové seriálu Porsche Sports Cup Deutschland. „To pro nás bude největší oslava, na kterou se s partnerkou těšíme. Pro příští rok musíme počítat s tím, že konkurence extrémně vzroste a že to, co jsem jel v tomto vítězném závodu, bude standardní výsledek. Náročnost tohoto seriálu roste rok od roku – to co před pár lety stačilo na vítězství, dnes není ani na dvacáté místo. A jestli jsme letos byli tři, kteří vyčnívali nad zbytkem startovního pole, tak příští rok nás pravděpodobně bude šest,“ naznačuje vstup nových konkurentů do šampionátu Šmarda.