Finálový víkend F3 v Soči: Hyman si připsal první body, Švarcman se stal šampionem

Finálový víkend F3 v Soči: Hyman si připsal první body, Švarcman se stal šampionem

První sezona série FIA F3 došla v Soči do svého finále. O titul bojovali už jen piloti Premy Švarcman a Daruvala, přičemž náskok mladého Rusa či

Historicky první závod FIA F3 po zmatcích vyhrál Shwartzman
Formule 3 na Silvestone: Charouz v hlavním závodě bez bodů
Charouzovcům končí letní přestávka také v F3

První sezona série FIA F3 došla v Soči do svého finále. O titul bojovali už jen piloti Premy Švarcman a Daruvala, přičemž náskok mladého Rusa činil 33 bodů. Bylo tedy pravděpodobné, že titul bude slavit on a to navíc ještě před domácím publikem.  Sauber Junior Team dorazil do Soči v obvyklé sestavě Zendeli, Scherer a Hyman a navenek nic nenasvědčovalo tomu, že by měly přijít nějaké problémy.

Švarcman se na domácí trati nenechal zahanbit a své kvality znovu ukázal už v kvalifikaci, kdy si vybojoval pole position. Daruvala skončil hned za ním. Třetí se kvalifikoval jejich kolega Armstrong. Čtvrtou startovní pozici si vybojoval Kari.

Kvalifikace se poměrně vydařila Hymanovi, který startoval patnáctý. Zendeli se pak kvalifikoval dvacátý první, Scherer dvacátý druhý.

První závod ovládl Armstrong, Švarcman slavil titul

Jak rychle se věci v motorsportu dokáží měnit, ukázala stáj Sauber, před závodem. Zendeli ještě přišel v paddocku ke svému vozu oděn v závodní kombinéze a mobilem v ruce. O pět minut později ho ovšem v pitlane už nikdo nespatřil. Rozhodl se nestartovat pro blíže nespecifikovatelné problémy s týmem.

Po zhasnutí červených světel se Švarcman na čele neudržel, překonal ho Armstrong a ujal se vedení. Daruvala se propadl na šesté místo. Na třetí místo se posunul Kari, za něho Pulcini a Lundgaard.

Pak měl nehodu nový pilot stáje Jenzer Hon Chio a na trať byl vyslán safety car. Restartu využil Kari a předjel Švarcmana. Následně začal útočit i na Armstronga a ujal se vedení. Pilotovi Premy se jeho pokus získat ztracenou první pozici zpět nevydařil, vyjel z dráhy a předjeli ho Švarcman s Pulcinim. Mezitím Švarcman překonal Kariho a ujal se vedení.

Armstrong se ze své chyby vzpamatoval a začal se probojovávat zpět. Nejdříve zdolal Pulciniho i Kariho a v závěru závodu pak začal útočit i na svého kolegu ve vedení. Souboj trval až do poslední zatáčky posledního kola, než Armstrong konečně Švarcmana zdolal a cílem projel první.

Ovšem ani za takový výkon se mu příliš pozornosti nedostalo. Zraky tribun (poloprázdných, ale o to vášnivějších) i všech přítomných novinářů mířili na prvního šampiona FIA F3 Švarcmana. A nutno dodat, že zaslouženě. Švarcman vyhrál již první závod sezony v Barceloně. A od té doby ze svého tempa ani trochu neslevil.

Třetí dojel Niko Kari. Radovat se konečně mohl i Hyman, ten doposud jako jediný pilot Sauberu nedokázal bodovat. V prvním závodě v Soči si však připsal alespoň dva body za deváté místo.

Posledním vítězem sezony se stal Vips

Do nedělního závodu z pole position startoval letošní největší soupeř Premy Jüri Vips. Ze druhého místa vyrážel Hughes, jako třetí Piquet a čtvrtá příčka patřila Daruvalovi. Hyman mohl bojovat o další body díky startu z deváté pozice. Scherer po sobotní neklasifikaci startoval z chvostu pole.

Daruvala ovšem nedokázal odstartovat do zahřívacího kola a musel tak startovat z boxové uličky. Po zhasnutí červených světel si Vips uhájil své první místo, za ním se udržel Hughes, dále Pulcini, Piquet, Armstrong, Kari a Švarcman.

Pulcini začal útočit na Hughese, ovšem oba skončili mimo trať a jejich vzájemného souboje využili Piquet s Armstrongem, kteří je předjeli. Následně začal Armstrong útočit na Piqueta, předjel ho, ale Brazilec mu předjetí ihned vrátil, Armstrong manévr zopakoval a druhou pozici si již bezpečně zajistil pro sebe. Dopředu se začal probíjet i Švarcman. Nejprve předjel Kariho a pak i Hughese. V závěru závodu musel pro technické problémy odstoupit třetí Piquet a Švarcman svou skvělou sezonu završil dalším podiem. Armstrong si druhým místem zajistil titul vicemistra. Vips slavil své třetí letošní vítězství.

Hyman skončil závod třináctý. Scherer opět cíl neviděl.

Šárka Chomiaková

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0