Charouz přijde o Fittipaldiho. Vnuk brazilské legendy se stane juniorem Red Bullu a změní tým

Enzo Fittipaldi už v příští sezoně F2 nebude závodit za českou stáj Charouz Racing System. Vnuk legendárního Emersona Fittipaldiho se totiž stane novým juniorem Red Bullu a ten ho umístí do britského týmu Carlin.

„Závodí za tým ze středu pole. Pokaždé se ale pohyboval na špici. Myslím si, že byl dole i nahoře. A nyní ví, že je tu šance. Je to charakter. Bude závodit za Carlin, což je špičkový tým. Budeme sledovat, jak si povede. Samozřejmě se budeme koukat na výsledky, tak jako vždy,“ uvedl poradce Red Bullu Helmut Marko.

Fittipaldi se domnívá, že mu vstup od juniorského programu Red Bullu může prospět: „To, že se připojím k Red Bullu, je pro mě velká čest. Jsou to úřadující šampioni. Také je to velmi důležitý krok pro mou kariéru. Jsem za tuto příležitost velice vděčný a rád bych poděkoval Red Bullu, doktoru Helmutu Markovi a Christianu Hornerovi (šéf stáje Red Bull – pozn. red.) za to, že do mě vložili důvěru,“ poděkoval rodák z amerického Miami.

Spolupráce Fittipaldiho a Charouz Racing Systemu odstartovala už v sezoně 2019. Tehdy brazilský jezdec nastoupil v barvách týmu do Velké ceny Makaa pro vozy F3. V hlavním závodě dorazil do cíle jako šestnáctý. Pro nadcházející sezonu FIA F3 se ovšem dohodl se stájí HWA Racelab.

Do stáje Charouz Racing System se ale Fittipaldi přece jen vrátil, a to pro sezonu 2021. Jeho angažování bylo tak trochu nečekané. Fittipaldi totiž po sezoně 2020 opustil jezdeckou akademii Ferrari a zamířil do amerického seriálu Indy Pro 2000. Už se zdálo, že svůj sen o F1 bude muset vzdát.

„Tehdy to bylo tak, že jsme neměli dostatečný rozpočet na to, abychom pokračovali v Evropě. Přesunuli jsme se tedy do USA, protože na to jsme peníze měli. Odjeli jsme tam jeden víkend a pak zničehonic zavolal Charouz a dal mi šanci pokračovat v jeho barvách v F3. Nemusel jsem nad tím dlouho přemýšlet. Chtěl jsem zpátky do Evropy a pokračovat ve snaze dostat se do F1,“ zavzpomínal Fittipaldi na své začátky u Charouze v našem letošním exkluzivním rozhovoru.

Netrvalo dlouho a Fittipaldi získal po návratu do Evropy své premiérové pódium. Při podniku na Hungaroringu totiž dokončil druhou jízdu na stříbrné pozici. To už ale jeho angažmá ve FIA F3 končilo. Charouz ho totiž od nacházejícího víkendu povýšil do F2.

Začátky ve „druhé lize“ nebyly pro Enza snadné. Přeci jen ale dokázal vybojovat ještě před koncem sezony 2021 body. Druhá jízda v saúdskoarabské Džiddě mu totiž přinesla sedmé místo. Sezonu ale nedokončil. Den po zisku svých prvních bodů ve F2 měl totiž ošklivou nehodu při hlavním závodě v Saúdské Arábii. Po startu narazil do stojícího vozu Théa Pourchaireho a incident odskákal zlomeninou paty.

Důvěru dostal u české stáje i pro sezonu 2022. Prvních pět závodů pro něj sice skončilo s nulou, zlom ale přišel při hlavním závodě v italské Imole. Ten totiž dokončil jako druhý. Od té doby se jeho výkonnost zvedla a Fittipaldi přidal ještě dalších pět pódiových výsledků. Před posledním podnikem v Abú Zabí se nachází na šestém místě a stále má reálnou šanci na celkové třetí místo. Za Loganem Sargeantem, který má bronzovou příčku ve svém držení, totiž zaostává jen o devět bodů.

Hledají se jezdci

Odchod Enza Fittipaldiho znamená, že tým Charouz Racing System půjde nejspíše do příští sezony se zcela novou jezdeckou sestavou. Jako týmový kolega Enza Fittipaldiho letos začínal Cem Bölükbasi. Turecký závodník ale nezískal ani bod a po podniku na Hungaroringu byl pro zbytek sezony nahrazen Tatianou Calderónovou. Kolumbijská závodnice letos působila v IndyCar a v F2 už odjela celou sezonu v roce 2019. Tehdy nezískala ani bod. Nedá se tak očekávat, že by měla zájem vrátit se do F2 natrvalo.

V úvahu by teoreticky mohl připadat Roman Staněk. Rodák z Valašského Meziříčí letos obsadil při své třetí sezoně ve F2 pátou příčku a nijak se netají tím, že chce pro příští rok přejít do F2. Je ale otázkou, zda se pro něj najde místo u Tridentu, za který závodil letos. Původně se spekulovalo o tom, že by si mohl Staněk s italským týmem zazávodit ve F2 už při posledním letošním podniku v Abú Zabí jako náhrada za odcházejícího Calana Williamse. Přednost ale nakonec dostal jeho letošní týmový kolega ve FIA F3 a současně vicemistr Zane Maloney.

Kdo bude týmovým kolegou Fittipaldiho u Carlinu také není jisté. Je ale jasné, že to nebude ani jeden ze současných jezdců týmu. Liam Lawson totiž odchází do japonské Super Formule a Logan Sargeant se stane pilotem Williamsu ve F1. Ještě ale musí získat dostatečný počet bodů pro zisk superlicence.

Fittipaldi je teprve druhým potvrzeným pilotem pro příští sezonu formule 2. Tím prvním byl Dennis Hauger. Nor se přesune z Premy do MP Motorsportu.

Foto: Charouz Racing System

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.