Formule 3: Turbulentní víkend v Pau potrápil favority

Formule 3: Turbulentní víkend v Pau potrápil favority

Třetí podnik evropského šampionátu FIA Formule 3 v ulicích města Pau dostál své charakteristice jakožto nejnáročnější zastávka sezony. Byly to předevš

Evropská F3: Ohlédnutí za úvodním podnikem sezóny ve francouzském Pau
Pro Charouze budou ve F3 závodit Schumacher, Fraga a Kari
Brajnik a Beckhäuser se stávají šampiony

Třetí podnik evropského šampionátu FIA Formule 3 v ulicích města Pau dostál své charakteristice jakožto nejnáročnější zastávka sezony. Byly to především jezdecké chyby, které určily průběh tří závodů francouzského víkendu. Nejvíce bodů si z podhůří Pyrenejí odváží Němec Max Günther (viz. hl. foto) ze stáje Prema Powerteam, který po bronzu a dvou zlatech stáhl vedoucí dvojici průběžného pořadí na rozdíl pouhých dvou bodů. Na čele tabulky jsou po třech podnicích shodně Švéd Joel Eriksson z Motoparku a Brit Lando Norris z Carlinu. Vedoucí dvojice však v Pau chybovala a připravila se o důležité body.

ZÁVOD 1

V první jízdě víkendu odstoupil z vedoucí pozice Brit Callum Ilott po ráně do svodidel hned v úvodním kole a přenechal tak vítězství Erikssonovi, který tak v sobotu navýšil náskok v šampionátu. Psali jsme ZDE.

ZÁVOD 2

Druhý závod pro sebe rozhodl Günther hned po startu, když se po zhasnutí červených světel ze druhé pozice na roštu dostal před vítěze kvalifikace Norrise. Dvojice svedla napínavý duel ve stoupání do zatáčky Pont Oscar a jezdec stáje Prema Poweteam se ještě musel nějakou dobu bránit usilovným Norissovým útokům (video), ale Němec si své vedení pohlídal až pod šachovnicovou vlajku a mohl tak oslavil první triumf víkendu. Britský soupeř z týmu Carlin bral stříbro a to bylo v tu chvíli velmi důležité druhé místo, protože dosavadní lídr průběžného pořadí Joel Eriksson ze čtvrté pozice zapíchl svůj monopost do bariéry. Lando Norris tak Švéda přeskočil v hodnocení šampionátu a dostal se do vedení o 10 bodů.

ZÁVOD 3

Třetí a závěrečný závod má jako již tradičně nejprestižnější status Grand Prix de Pau a vítěz proto získává speciální titul a je zanesený do historických tabulek Velké ceny.

S mnohem větší motivací proto vyrážel Norris do této jízdy z prvního místa na roštu. Výukovému pilotovi McLarenu se povedl start o poznání lépe než v předchozím případě a vedení si před Güntherem pohlídal. 17letý Brit měl famózní tempo a po devíti kolech si vypracoval čtyř sekundový náskok. Jenže to by nesměl Norris sám skončit ve svodidlech za šikanou Foch zhruba pět minut před koncem. Podle dostupných informací se ve všech těchto podobných případech po agresivních přejezdech vysokých obrubníků jednalo o selhání předního zavěšení, které jezdce poslalo do bariéry.

Joel Eriksson ve třetí jízdě sice neměl ideální tempo a dokonce o několik příček v průběhu přišel, ale chybu neudělal a páté místo mu stačilo na to, aby zpátky dotáhl lídra seriálu Landa Norrise a srovnal s ním bodový účet.

Max Günther se stal vítězem nedělní Grand Prix de Pau, navázal na nedělní dopolední triumf a na celkové třetí pozici má minimální manko dvou bodů.

Čtvrtý podnik evropského šampionátu FIA Formule 3 hostí Hungaroring o víkendu 17. – 18. června.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0