Formule E v Hong Kongu: Bird si připisuje druhý triumf sezony, je však vyšetřován

Formule E v Hong Kongu: Bird si připisuje druhý triumf sezony, je však vyšetřován

V ePrix Hong Kongu si po kolizi s André Lottererem dojel pro druhé prvenství v sezoně Sam Bird. Brit je však za incident s pilotem DS Techeetah vyšet

Formule E v Marrakeši: Po kolizi jezdců BMW vítězí D´Ambrosio
Formule E v Hong Kongu: Bird penalizován, vítězem je Mortara
Bird uletěl všem, start nové sezony Formule E mu vyšel nejlépe

V ePrix Hong Kongu si po kolizi s André Lottererem dojel pro druhé prvenství v sezoně Sam Bird. Brit je však za incident s pilotem DS Techeetah vyšetřován. Druhý dojel Edoardo Mortara a třetí Lucas Di Grassi.

V kvalifikaci se na vlhké trati nejvíce dařilo Stoffelu Vandoornovi, který překvapil ziskem své premiérové pole position v sérii.

V závodě, který se nakonec prvním mokrým kláním v historii Formule E nestal a uskutečnil se za suchých podmínek, však Belgičan na prvním místě dlouho nesetrval. Hned po startu se totiž vedení ujal ze druhé příčky startující Oliver Rowland a odsunul tak pilota HWA za svá záda. Třetí příčku si udržel pilot stáje DS Techeetah André Lotterer.

Třetí pozice ovšem německému jezdci dlouho nevydržela, neboť již ve třetí zatáčce se před pilota DS Techeetah dokázal „vecpat“ Sam Bird.

Britův posun pořadím vzhůru navíc za malou chvíli pokračoval, když se mu podařilo pokořit také Stoffela Vandoorna a poleman tak zaznamenal pokles o další příčku.

Krátce na to se odehrál incident v hloubi startovního pole. Pilot stáje Dragon Felipe Nasr skončil ve druhé zatáčce ve zdi a jeho vozu se následně nedokázal vyhnout za ním jedoucí Pascal Wehrlein. Do kolize se navíc „přimotal“ také druhý pilot Mahindry Jerome D´Ambrosio.

Pro všechny tři tímto závod skončil a v řadách odstoupivších tak trio doplnilo Nelsona Piqueta Jr., jehož účinkování skončilo po problémech se zavěšením již v úvodním okruhu.

Incident navíc zapříčinil vyvěšení červených vlajek a stejně jako během minulého závodu v Mexico City jsme tak i v Hong Kongu byli svědky přerušení.

Ihned po restartu závodu se opět měnila podoba nejlepší trojice. Stoffel Vandoorne totiž přišel v první zatáčce o další pozici, když jej odsunul na čtvrtou příčku André Lotterer.

V dalším kole se pak rozesmutnily tváře fanoušků Nissanu. Lídr závodu Oliver Rowland totiž patrně kvůli technickým problémům ztratil výkon, což pro Brita znamenalo pád až na konec první desítky. Do čela se tak posunul Sam Bird, jehož jen těsně následoval Lotterer. Na třetí příčku se vrátil zpět Stoffel Vandoorne.

Ani Rowlandův krajan hájící barvy Virginu se ovšem na čele příliš dlouho neohřál. Již ve druhé zatáčce nadcházejícího okruhu byl totiž příliš dlouhý a pustil tak na první místo Andrého Lotterera.

V nadcházejícím průběhu závodu pak drželo vedoucí duo těsný rozestup, přičemž jsme mohli hned několikrát mohli v podání Birda vidět náznaky útoku.

Největší drama se mezi pilotem DS Techeetah a britským závodníkem odehrálo zhruba 21 a půl minuty před vypršením časového limitu, kdy byl ve druhé zatáčce dlouhý tentokrát Lotterer a Bird se na okamžik vrátil do čela. Již ve třetí zatáčce si ale Němec vzal svou pozici zpět.

O pár okamžiků později se měnil také majitel třetí příčky. Se Stoffelem Vandoornem si totiž poradil Edoardo Mortara a Belgičan se tak musel s provizorními stupni vítězů znovu rozloučit.

Netrvalo ale dlouho a pilot HWA se kromě stupňů vítězů loučil také s účinkováním v závodě, když kvůli podezření na problém s hnací hřídelí zastavil na výjezdu ze sedmé zatáčky a vyslal tak na trať zpomalovací vůz.

Krátce před Vandoornem se na seznam odstoupivších zapsali pilot BMW i Andretti Motorsport Alexander Sims, jenž si kontaktem se zdí poškodil zavěšení, a také Sébastien Buemi. Švýcar si poškodil vůz po kontaktu s Robinem Frijnsem a připsal si tak již třetí „nulu“ v řadě.

Zelené vlajky v Hong Kongu opět zavlály zhruba 12 minut před cílem. Také po restartu pokračoval souboj mezi Lottererem a Birdem, avšak trojnásobný vítěz závodu 24 hodin Le Mans dokázal Birdův nátlak ustát.

Závod byl ale brzy již potřetí neutralizován výjezdem safety caru, který měl tentokrát na svědomí druhý jezdec Nissanu Oliver Rowland. Brit totiž zastavil s poškozeným vozem na stejném místě jako předtím Vandoorne.

mI po třetím restartu závodu, který přišel ke slovu zhruba dvě minuty před cíle, pokračovaly snahy Sama Birda uzmout Lottererovi vedoucí příčku.

Ke klíčovému momentu v boji o vítězství došlo ve druhé zatáčce předposledního kola, kdy pilot Virginu při svém dalším z pokusů s Lottererem kolidoval.

Zprvu se zdálo, že jezdec DS Techeetah situaci ustál. Avšak za pár okamžiků postihl německého závodníka jako následek kontaktu defekt pneumatiky, po kterém se propadl až na konec startovního pole a jeho naděje na zisk premiérového vítězství ve Formuli E se tak rozplynuly.

Jako první tedy proťal cílovou pásku Sam Bird, který tak dokázal přerušit sérii různých vítězů a připsal si po vítězství v Santiagu druhý triumf sezony. Nad Britovým prvenstvím ovšem stále visí otazník, neboť jej sportovní komisaři vyšetřují za zmíněný incident s Lottererem ze závěru závodu.

Druhý projel pod šachovnicovým praporkem Edoardo Mortara, který si připsal druhé pódiové umístění v řadě. Za pilotem Venturi dokončil závod na třetím místě vítěz z Mexico City Lucas Di Grassi, který rovněž dosáhl druhých stupňů vítězů za sebou.

Čtvrtý dojel do cíle Robin Frijns následovaný pátým Danielem Abtem a šestým Felipem Massou. Sedmou pozici obsadil pilot Jaguaru Mitch Evans, který po pátém závodě sezony zůstává jediným závodníkem, jemuž se podařilo dosáhnout na body ve všech kláních. Osmým místem získal své premiérové body ve Formuli E Gary Paffett, devátý skončil Oliver Turvey a bod za desátou příčku si připsal Antonio Felix Da Costa.

Další nepovedený závod prožil v Hong Kongu Jean-Eric Vergne, který byl v cíli klasifikován jako 13. Francouz se ocitl v řadě nepříjemností. V úvodu závodu byl příliš dlouhý v první zatáčce, dále byl zdržen incidentem trojice Nasr, Wehrlein, D´Ambrosio a rovněž obdržel pěti sekundovou penalizaci za kolizi s Tomem Dillmannem.

kompletní výsledky závodu

Díky druhému vítězství v sezoně se Sam Bird, který si kromě 25 bodů za prvenství připsal také bod za nejrychlejší kolo, vrátil do čela šampionátu (71 bodů). Jerome D´Ambrosio (53 bodů) se propadl na druhou příčku a jeho ztráta na jezdce Virginu nyní činí 18 bodů. Na třetí příčku povyskočil Lucas Di Grassi (49 bodů).

Ke změně došlo také na čele týmového hodnocení, kterému opět vévodí Virgin (111 bodů). Druhá je po víkendu bez bodů Mahindra (83 bodů) a třetí Audi (81 bodů). HWA, které před startem víkendu zůstávalo jediným týmem s nulou, ukořistilo tentokrát 7 bodů a posunulo se na 9. příčku.

kompletní průběžné pořadí

Sezona bude pokračovat již za dva týdny, kdy šampionát zůstane v Číně a odbude si premiéru v San-je.


COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0