Formule E: Vergne se v Bernu přiblížil k obhajobě titulu

Formule E: Vergne se v Bernu přiblížil k obhajobě titulu

Jeanu-Ericu Vergnemu se podařilo ve švýcarské ePrix vybojovat třetí triumf v sezoně a přiblížil se k zisku druhého mistrovského titulu.

Formule E v Monte Carlu: Vergne ukončil šňůru různých vítězů a vede šampionát
Formule E v San-ja: Vergne se vrací na nejvyšší stupeň vítězů
Formule E v Mexico City: Test ovládl v traťovém rekordu Vergne

Jeanu-Ericu Vergnemu se podařilo ve švýcarské ePrix vybojovat třetí triumf v sezoně a přiblížil se k zisku druhého mistrovského titulu.

Jean-Eric Vergne je po závodě Formule E v Bernu znovu o krok blíže obhajobě mistrovského titulu. Pilot stáje DS Techeetah si totiž ve Švýcarsku dojel po startu z pole position stylem start-cíl pro svůj třetí triumf v ročníku 2018/2019.

Na své cestě za vítězstvím se Francouz musel vypořádat například se 40minutovou červenou vlajkou, ke které sáhlo ředitelství závodu krátce po startu poté, co v šikaně složené ze zatáček 12-14 skončil ve zdi Pascal Wehrlein a ucpal závodní dráhu, nebo s deštěm v závěru.

Vergnemu navíc zatopil Mitch Evans, který byl zejména v závěru Francouzovi v patách. Vítěz z Říma ale nakonec na bývalého pilota Toro Rosso ve Formuli 1 recept nenašel a v cíli se tak musel spokojit se 2. pozicí, když za úřadujícím šampionem zaostal o pouhých 160 tisícin sekundy.

Nedaleko za touto dvojicí projeli pod šachovnicovým praporkem rovněž pilot Nissanu e.dams a čerstvý dvojnásobný vítěz závodu 24 hodin Le Mans Sébastien Buemi, jenž potěšil domácí fanoušky 3. místem, společně se čtvrtým Andrém Lottererem.

Německému závodníkovi ale nakonec zisk 12 bodů dopřán nebyl. Vergneho týmový kolega byl totiž po závodě postižen 22sekundovou penalizací, neboť během přerušení opustil po opravě svého vozu pitlane v době, kdy na jejím konci svítilo červené světlo. Tento trest Lotterera z hlediska výsledku hodně zabolel, když se propadl až na 14. místo.

Čtvrtou příčku tak po Lottererovi v konečném účtování nakonec „zdědil“ Sam Bird. Dalších deset bodů za 5. místo si na své konto připsal Maximilian Günther, šestou pozici obsadil Daniel Abt, sedmou Alex Lynn a osmou Felipe Massa.

Vítěz posledního závodu v Berlíně Lucas Di Grassi byl po startu z 19. příčky nakonec klasifikován jako 9. Šampion třetí sezony navíc možná mohl dojet ještě výše. Postartovního chaosu totiž dokázal využít k posunu o 8 příček, když spolu s několika dalšími soupeři projel zablokovanou šikanu rovně.

K jeho smůle ale byli piloti pro restart seřazeny podle původního startovního roštu, s čímž nebyl Di Grassi spolu se svým krajanem Massou zrovna spokojen.

V nejlepší desítce se dokázal umístit také Stoffel Vandoorne. Belgický pilot týmu HWA si připsal jeden bod za 10. místo.

Za branou bodované desítky se umístili 11. Alexander Sims, 12. Antonio Felix Da Costa a 13. Jerome D´Ambrosio, kteří byli stejně jako 14. Lotterer penalizováni.

Zatímco Brit ve službách kombinace BMW-Andretti obdržel penalizaci pěti míst pro start nadcházejícího závodu za kolizi s Edoardem Mortarou, jeho portugalský týmový kolega byl potrestán pětisekundovým trestem za překročení rychlosti během plné žluté fáze.

https://twitter.com/ERacingMag/status/1142476586874277888?s=20

Jezdec Mahindry pak obdržel trest již v průběhu závodu a to v podobě průjezdu boxy, když poslal v úvodu do hodin Robina Frijnse a ten na následky incidentu odstoupil.

Kromě nizozemského závodníka nedojel do cíle ani Pascal Wehrlein, který zastavil v 8. zatáčce 12. kola a postaral se o jedinou plnou žlutou fázi závodu.

Šachovnicový praporek dále nespatřili Edoardo Mortara po problémech s brzdami, Oliver Rowland kvůli poškozernému zavěšení a klasifikován nebyl ani José María López. Argentinec sice původně dojel jako 13., dopustil se ale překročení výkonnostního limitu 200 kW a stihla jej diskvalifikace.

kompletní výsledky závodu

Před závěrečným dvojzávodem v New Yorku, který je na programu v termínu 13.-14. července, vede Jean-Eric Vergne (130 bodů) šampionát s náskokem 32 bodů před druhým Lucasem Di Grassim a o 43 před třetím Mitchem Evansem.

S alespoň matematickou šancí na zisk titulu ale přijedou do USA také čtvrtý André Lotterer (86 bodů), pátý Antonio Felix Da Costa (82 bodů), šestý Robin Frijns (81 bodů), sedmý Sébastien Buemi (76 bodů) a také osmý Daniel Abt (75 bodů).

Důvod k úsměvu má stáj DS Techeetah také při pohledu na stav týmového hodnocení, kterému vévodí s 216 body. Šanci na celkové vítězství ale stále mají také druhé Audi Sport Abt Schaeffler (173 bodů), třetí Envision Virgin Racing (150 bodů) a čtvrtý Nissan e.dams (139 bodů).

kompletní průběžné pořadí

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0