Galáše překvapila v Monze kvalifikační rychlost, vinu za kolizi bere na sebe

Jáchym Galáš o víkendu absolvoval v Monze předposlední letošní podnik seriálu TCR Europe. Během něj byl pilot stáje Janík Motorsport vidět zejména v kvalifikaci, kde byl svou rychlostí příjemně překvapen. Zažil ale i méně radostné okamžiky, jako například kolizi s Isidrem Callejasem v úvodním závodě. Zodpovědnost za incident ale přijímá.

Během posledního zářijového víkendu se v italské Monze uskutečnil předposlední podnik letošního ročníku TCR Europe. Ve startovním poli jsme opět mohli vidět mimo jiné i českého závodníka Jáchyma Galáše. Jezdec stáje Janík Motorsport přijížděl do "chrámu rychlosti" v dobré náladě. O tři týdny dříve totiž zažil na Nürburgringu své dosud nejlepší vystoupení v šampionátu. Zatímco v prvním závodě obsadil dvanáctou příčku, ve druhém skončil dokonce pátý a k tomu vyhrál mezi nováčky.

Už před začátkem víkendu ale Galáš věděl, že zopakovat výsledky z Německa bude v Monze obtížné. Na tomto okruhu totiž startoval poprvé v životě. Dále pak podle papírových předpokladů neměla trať příliš vyhovovat jeho vozu Hyundai i30 N TCR. Okruh se totiž skládá z mnoha rovinek, které vyžadují co nejlepší maximální rychlost. A právě v tomto ohledu se starší modely Hyundai v předchozích závodech trápily.

Kousek od pole position

Na to, aby si Galáš zvykl na novou trať, měl sice k dispozici pouze dva páteční tréninky, během nich se ale s okruhem sžil velice rychle a následně to dokázal v sobotní kvalifikaci. Podařilo se mu totiž postoupit do druhé části mezi dvanáct nejrychlejších závodníků. Poté vybojoval jedenácté místo. Skončil tedy jen o jednu pozici za desátým místem, které zaručovalo pole position pro druhý víkendový závod.

"První dva tréninky byly čistě o tom, abych se naučil trať. Výsledek v kvalifikaci mě ale příjemně překvapil. Byl jsem schopen postoupit do druhé části. Mé dojmy byly pozitivní," okomentoval Galáš svůj vstup do víkendu.

Chybělo málo a Jáchym Galáš vybojoval pro druhý víkendový závod pole position. Foto: Janík Motorsport

Smůla v závodech

V kvalifikaci sice zajel Jáchym slibný 11. čas, v závodech mu už ale štěstí nepřálo. Úvodní závod víkendu, který se stejně jako kvalifikace konal v sobotu, pro něj skončil předčasně. Důvodem byl incident se španělským závodníkem Isidrem Callejasem v úvodní šikaně. Sportovní komisaři přiřkli vinu za kolizi Galášovi a pro start druhého závodu ho potrestali ztrátou pěti pozic. Český jezdec chybu uznal a trest přijal.

"Takové chyby často pramení z nezkušenosti. Snažil jsem se ho předjet a vyjel jsem mimo stopu. Podařilo se mi dobře využít větrného pytle a jel jsem tak o deset kilometrů za hodinu rychleji. Když začnete brzdit mimo ideální stopu, nemáte ani zdaleka takovou přilnavost a brzdný účinek. Je těžké to odhadnout," řekl.

Do nedělního druhého závodu tedy Galáš vyrážel po penalizaci za kolizi s Callejasem jako šestnáctý. Poprat se musel mimo jiné i s náročnými podmínkami. Trať totiž byla po předchozím dešti částečně mokrá. Do cíle nakonec Galáš dorazil jako sedmnáctý. Těšit ho ale mohl výsledek v nováčkovském hodnocení, kde obsadil třetí místo.

"Po startu jsem se dost propadl a během prvních kol jsem ztratil možnost jet ve větrném pytli. A to podle mě bylo klíčové. Když jedete sám, dosahujete až o deset kilometrů menší rychlosti. Na okruhu, kde jsou skoro jenom samé rovinky a tvrdé brzdné zóny, je to dost důležité. Navíc jsem byl opatrný. Některá místa byla mokrá a je náročné zabrzdit z takové rychlosti, když jedete na slickách. Nechtěl jsem, aby se opakoval první závod. V takových podmínkách jsem jel předtím jen jednou v životě," shrnul Galáš dojmy ze druhého závodu.

Ve druhém závodě víkendu mohlo Jáchyma Galáše těšit třetí místo mezi nováčky. Foto: Janík Motorsport

Finále v Barceloně

Nyní už na Jáchyma Galáše čeká závěrečný podnik jeho premiérové sezony v TCR Europe. Uskuteční se o víkendu 8.-10. října na okruhu ve španělské Barceloně. V celkovém pořadí zůstává český jezdec osmnáctý se 41 body. Mezi nováčky je se 72 body na druhé příčce.

Úvodní foto: TCR Europe

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.